AGNETHA FÄLTSKOG alias ABBA-ANNA 1967 - 1969


Agnetha Åse Fältskog on sündinud 05. aprillil 1950.a Lõuna-Rootsi linnas Jönköpingis. Juba 5-aastasena tegi Agnetha oma esimese laulu Två små troll.
Agnetha lavadebüüt oli 1956.a. jõlude ajal, kui ta esitas isa poolt korraldatud kontserdil laulu Billy Boy. Vanemate tahtel alustas Agnetha 7-aastaselt klaverimängu õpingutega. Juba 13-aastaselt lõi ta koos sõbrannade Lane Johanssoni ja  Elisabeth Strubiga trio The Cambers. Agnetha suureks eeskujuks oli Connie Francis. 15-aastaselt jättis Agnetha kooli pooleli ning alustas lauljakarjääri koostöös Bernt Enghardti tantsuorkestriga. Laulud kirjutas ta endale peamiselt ise. Lahkumineku valu oma poiss-sõber Björn Liljast, inspireeris teda kirjutama esimest tõelist hitti Jag Var Så Kär (Ma olin nii armunud).


1967

Bernt Enghardt leidis, et oleks hea anda koos andeka noore Agnethaga välja plaat ning salvestas lisaks Jag Var Så Kär'ile veel kolm demo - Jag Skall Aldrig Mina Lika Vill Om, Jag Vet  ja Utan Dej. Nedest on fännide poolt tehtud mitteametlikud singlid (Cupol Demo 1)   ja (Cupol Demo 2).
 


Enghardti orkestri ühe liikme sugulaseks oli tuntud rootsi rock'n'rolli star ja Cupol Recordsi produtsent Little Gerhard (kodanikunimega Karl Gerhard Lundkvist) ning nii siirduski 17-aastane Agnetha sügisel Jönköpingist Stockholmi. Ainult et Enghardti orkestrist ei oldud seal huvitatud ning esimene ametlik singel Följ Med Mej / Jag Var Så Kär (Cupol 45/211) salvestati hoopis Sven-Olof Walldoffi orkestriga. (1974.a. oli Walldoff, Napoleoniks riietatuna, dirigent Eurovisiooni lauluvõistlusel Brightonis, kui ABBA  võistluse võitis). Agnetha esik-singel tõusis 28.jaanuaril 1968.a. rootsi edetabeli tippu.
Selle laulu eestikeelset versiooni Sulle kõik nüüd ütlen, esitas Horoskoobi-aegadel Helgi Sallo ning 1999.aastal lisal selle oma plaadile "Ootamatud Sõnad" ansambel Kuldsed lindid.



1968


Sel aastal oli noor Agnetha väga produktiivne. Aasta alguses ilmus tema teine singel Slutet gott, allting gott (Kõik on hea, mis hästi lõpeb) (Cupol CS 217) , mis on lindistatud samal ajal kui Jag var så kär ning sõnade autoriks on tulevane ABBA manager Stig Anderson. B-külje Untan Dej (Ilma sinuta) on Agnetha enda kirjutatud.
 Kolmanda singli loo En Sommar med dej (Suvi koos sinuga) (Cupol CS 233)  on  kirjutanud Agnetha isa Ingvar Fältskog. B-külje Försonade (Lepituseks)  lindistati juba Marcus Österdahli orkestriga.
 
 
 
 

Järgmine singel oli Den jag väntat på / Allting har förändrat sej (Cupol CS  236)  ning Jörgen Edman'igakahasse lauldud Sjung denna sång (Laula seda laulu) ja Någonting händer med dej  (Sinuga on midagi juhtunud) (Cupol CS  239).
 
 
 
 
 
 


60-ndatel proovisid paljud rootsi poplauljad jõuda tunduvalt suuremale Saksamaa turule. Seetõttu käis ka Agnetha plaadistamas Metronome stuudios Saksamaal, kus ta kohtus laululooja Dieter Zimmermanniga. Koostöös viimasega valmis Agnethal järgneva nelja aasta jooksul seitse saksakeelset singlit. Kaks neist ilmusid 1968. aastal - Robinson Crusoe / Sonny Boy (Metronome  M25056) ja Señor Gonzales / Mein Schönster Tag (Metronome  M25108).  Señor Gonzalesest on ka rootsikeelne versioon. Sama aasta juulikuus tetasid Agnetha ja Dieter oma kihlusest.
 
 


Ka järgmine rootsikeelne singel Snövit och de sju dvärgarna / Min farbor Jonathan (Cupol CS  244)  on Agnetha ja Dieteri koostöö tulemus.
Borsta tandtrollen bort  (Cupol CSR 2)   (Pese hambatrollid minema) on ühe poolega singel, mida jaotati Agnetha kodulinnas Jönköpingis nooremale koolieale. Agnetha kirjutatud ja Arvid Sundini kvartetiga sissemängitud laulus manitsetakse hambaid korras hoidma. Tegemist on limiteeritud väljaandega, mida tehti ainult 500 koopiat. Digitaalselt töödelduna ilmus see lugu uuesti 1999.a. boonusloona CD-l "Agnetha Fältskog Vol. 1" (Royal Rec. 19990001).
 
 

1968. aastal ilmus Agnetha esimene kauamängiv  "Agnetha Fältskog" (Cupol CLP 64), mille laulud on enamikus tema enda kirjutatud. Sügisel käis ta ringreisil mööda Rootsit koos laulja Marianne Kocki ja ansambliga Sten & Stanley. Samasse aastasse jääb ka üks esimesi Agnetha tele-esinemisi looga Nu ska vi opp, opp, opp. Lõik sellest esinemisest on videol "Thank You ABBA" ning salvestus boonusloona CD-l "Agnetha Fältskog Vol. 2" (Royal Rec. 20000001).
 
 
 



1969


Koostöös Little Gerhardiga ilmus singel En gång fanns bara vi två / Fram för svenska sommaren  (Cupol CS  250).
Agnetha jätkas lindistusi Saksamaal koos Dieter Zimmermanniga, mille tulemusena ilmus singel Concerto d'Amore (Metronome  M25125)  B-küljel Wie der Wind  (Nagu tuul).
 
 
 
 


Väidetavalt realiseeriti ainult Norras singlina Skål kära vän (Cupol CS  252), B-küljel Det handlar om kärlek, mis on rootsikeelne versioon laulust Concerto D'Amore. Järgnes singel Wer schreibt heut' noch Liebesbriefe  / Das Fest der Pompadour  (Metronome  M25138) , kuid koostöö Dieteriga ei sujunud enam endist viisi. Vara-kevadel katkestasid Agnetha Fältskog  ja Dieter Zimmermann oma kihluse.
Agnetha siirdus tagasi Rootsi valmistama oma uut singlit Hjärtats kronprins / Tag min hand låt oss bli vänner (Cupol CS  256).

Maikuus osales Agnetha rootsi helilooja Jules Sylvainile pühendadtud telesaates "Räkna de lyckliga stunderna blott" lauludega Det kommer en vår ja En stilla flirt. Agnetha kohtus siin esmakordselt Björn Ulvaeusega kui nad salvestasid saate jaoks koos laule Värkänslor (Ja, de' ä' våren) ja Nu ska vi vara snälla. Need neli lugu on esmakordselt realiseeritud boonuslugudena CD-l "Agnetha Fältskog Vol. 2" (Royal Records 20000001).
 


1969.a. tekkis Rootsi ühiskonnas suur poleemika mustlaste teemal ning Agnetha avaldas oma arvamuse singliga Zigenarvän (Mustlastesõber) (Cupol CS 260) , mille teisel poolel on Wie der Windi  rootsikeelne versioon Som en vind kom du till mej.

Ilmus Agnetha teine kauamängiv "Agnetha Fältskog vol. 2" (Cupol CLP 80).
 
 
 


 
 
 
 

1968.a. singlina ilmunud duetid  Sjung denna sång  ja Någonting händer med dej  lisati ka Jörgen Edman'i 1969.a. LP-le "Jörgen Edman" (Cupol CLP 79).
 
 
 


AGNETHA FÄLTSKOG alias ABBA-ANNA 1970 - 1979
AGNETHA FÄLTSKOG alias ABBA-ANNA 1980 - 1989
AGNETHA FÄLTSKOG alias ABBA-ANNA 1990 - 1999
AGNETHA FÄLTSKOG alias ABBA-ANNA 2000 - 2008


      © 1999 - 2008    Elmar Kivaste