Home | Home2 | ARVUTIABI - SISUKORD | Windows Vista | Windows 7 (Seven) | Windows 8 | Windows 8.1 | Windows 10 |

Torrent lingid:

Torrents saidid

KAT magnet

KATProxy

Come.in

BitSnoop magnet

Torlock

ProxyBay.Info

ProxyBay.Net.

Torrents.to

ExtraTorrent magnet

Mininova

The Pirate Bay magnet

Torrentz  

TorrentReactor

  .....................

Arvutiabi  

Koju

Minu cv

 

BiTorrent (Torrent)

Piraadid

 

 

Kirjutatud 2006. a. (hiljem aga täiendatud)

 

"Muideks! Hollywood tuleb hävitada!"

 

 

Torrent (BitTorrent) - P2P (peer-to-peer) failide vahetus ehk kuidas Internetist tasuta faile alla laadida.


(Programmide, filmide, muusika, mängude jms kraami Internetist allalaadimine.)

 

 

 

Kas Sa soovid Internetist hankida mingit "täiesti tasuta" faili (film, muusika, tarkvara, mäng, raamat jne, jne)? Loomulikult soovid ja allpool tulebki siis juttu sellest et kuidas Sinu tagasihoidlikud soovid täituda võiksid - seda ilma Jumala abita!
Arvan, et paljudel kasutajatel on praegu olemas mingi warez  (st ebaseaduslikult omandatud produkt, mis on autoriõigustega kaitstud): muusika, filmid, mängud, programmid, raamatud jne. Warez'i levitajate vastu käib äge võitlus ja surve neile aina suureneb: heaks näiteks on siin Rootsi kohtu- ja politsei poolt regulaarselt "tümitatav" The Pirate Bay torrentite jagamise veebsait. Kuid vastukaaluks sellele kasutatakse P2P (peer-to-peer) protokolli, mis elimineerib üsnagi edukalt nende "kiusajate" püüdlused. Näiteks Torrent failivahetussüsteemis viibib üheaegselt üle 900 000 kasutaja (2006. a. seisuga).

BitTorrent'i kohta arvatakse, et tegemist on ainuüksi piraatlusega, aga see ei ole õige. BitTorrent ei ole ainult autoriõigustega kaitstud toodete tasuta allalaadijate jaoks vaid ta on kasulik detsentraliseeritud peer-to-peer (partnervõrgu) protokoll, mis omab võrreldes teiste protokollidega väga olulisi eeliseid. BitTorrent kompanii asepresident turunduse alal Matt Mason selgitab seda "piraatluse asja" järgmiselt:

"We don’t host infringing content. We don’t point to it. It’s literally impossible to “illegally download something on BitTorrent.” To pirate stuff, you need more than a protocol. You need search, a pirate content site, and a content manager. We offer none of those things. If you’re using BitTorrent for piracy, you’re doing it wrong."

Kuna BitTorrent on avatud lähtekoodiga peer-to-peer (P2P) tehnoloogia, mida kasutatakse sisu jagamiseks, siis ta EI TOETA piraatlust mis tahes kujul või vormis. Kõik on õige, aga kuidas keegi seda P2P tehnoloogiat kasutab, on juba teine ooper.

Kui Sa laed alla illegaalse (st autoriõigustega kaitstud) materjali, siis saab Sulle ka "juriidiliselt turja karata", aga see oht on üsna olematu. Eestis on iga teine-kolmas isik piraatmaterjali kasutanud, eks siis algatagu nende kõikide vastu kohtuasjad.... Eesti kohtusüsteem ujutataks selliste kohtuhagide laviiniga üle, juurde tuleks palgata paar tuhat töötajat, uurimisorganid "annaksid otsad" (või satuksid vaimuhaiglasse) ja Sinu kohtuasi jõuaks "letti" võib olla alles aastakümnete pärast. Pealegi kui pandaks üle poole töövõimelisest elanikkonnast trellide taha, kes siis uurimisorganitele, kohtunikele ja muudele asjameestele palka hakkab maksma? USA's, kus on eriti verejanulised piraatide jahtijad, üritati kunagi algatada massilist kohtuasja korraga paljude illegaalse materjali allalaadijate vastu, aga asi kukkus kolinal läbi. Sinu vastu algatatud kohtuasjal seisab aga ees üsna palju keerukaid juriidilisi takistusi. Seadlusandlus ses asjas on riigiti erinev, autoriõigustega kaitstud materjalidel on omad tähtajad jne, jne. Kohtuasja peab algatama autoriõigustega kaitstud toote omanik, aga näiteks kui mingi filmi on ebaseaduslikult alla tirinud 100 miljonid kasutajad - eks Sa proovi siis kõiki neid "liistule võtta". Sinu torrentite alla-üleslaadimiste kohta saab legaalsel teel teavet ainult Sinu interneti teenuspakkuja (ISP), aga kas ta on huvitatud Sinu peale kaebamisest ja Sinu puuripistmisest või trahvimisest? Ei ole, sest sel juhul kaotaks ta ühe kliendi. Ainus asi, mida ISP võib vahetevahel teha, on saata Sulle hoiatav e-mail, mille võid rahulikult prügikasti saata. Kas keegi on taolise e-maili saanud? Arvan, et ei ole!

Torrentite (.torrent failide) allalaadimine EI OLE illegaalne. P2P programmide/klientide kasutamine on täiesti LEGAALNE. Illegaalne on ainult autoriõigustega kaitstud materjali alla- ja üleslaadimine.

It’s literally impossible to “illegally download something on BitTorrent
(Credit: BitTorrent)

 

See populaarne failide jagamise protokoll lubab teistele (perekond, sõbrad, tuttavad, kes iganes) jagada mugavalt ka (oma)enda faile ja siin pole piraatlusega küll mingit pistmist. Torrentid pakuvad väga head ja hästi tuntud peer-to-peer failide jagamise meetodit ja seda BitTorrent saitide kaudu. Torrentid on väga vajalikud just siis kui Sa tahad teistele jagada oma SUURE MAHUGA faile. Näiteks kõrge kvaliteediga HDTV videofailidega kausta, mis sisaldab videosid Sinu õndsatest pulmadest (või vähem õndsatest matustest) ja kui see kaust "kaalub" näiteks kusagil 5.2GB. (Tulevikus saab suuremahulisi faile teistele jagada ka muude meetoditega, näiteks pilveruumide kaudu.)

PS! Seda piraatlust oleks palju kordi vähem kui kasutajatele pakutaks tootjate ja müüjate poolt NORMAALSEID legaalseid alternatiive. Inimesed EELISTAVAD legaalset toodet, aga pole mugavat kohta kust seda osta. Näiteks eesti inimesed ei saagi paljusid asju legaalsel teel hankida (regiooni- ja muud piirangud). Tihtipeale, kui tahetakse head asja osta, siis pole see saadaval või on siis hingehinnaga. Kel tõesti miski väga meeldib ja kui ta arvab, et see väärib oma hinda, siis ta selle ka OSTAB. Nüüd on ka Eestis see kauaoodatud Netflix, aga meile pakutav sisu on seal pehmelt õeldes väga kehva? Pealegi, kel on inglise keelega probleeme, need ei näe ka eestikeelseid subtiitreid. Võib olla läheb see asi seal kunagi hiljem paremaks? On ka märksa magusamaid alternatiive, sellest kohe siin edaspidi :)

MA EI KUTSU SIIN KEDAGI ÜLES AUTORIÕIGUSTEGA KAITSTUD MATERJALI ALLA LAADIMA VAID SIIN TUTVUSTATAKSE LIHTSALT P2P TEHNOLOOGIAT JA KA SEDA ET KUIDAS SELLE KRAAMI (LEGAALSE KUI KA MITTELEGAALSE) ALLALAADIMINE KÄIB.

 

Mida tähendab P2P (peer-to-peer)?

Suurem osa kompuutervõrke on üles ehitatud printsiibile "klient-server"("client-server"). Võrgus asuvate kahe kompuutri vaheline side toimub serveri (mis on samuti kompuuter) vahendusel, mis aga nõuab temalt märkimisväärsete ressursside olemasolu. Peale selle sõltub võrgu töö ja stabiilsus täielikult serverist: kui ei ole serverit — ei ole ka võrku. Kuid on ka head küljed: kogu informatsiooni hoitakse tsentraalses serveris ja selle õigsust ning "värskust" saab alati kontrollida.
Aga aeg liigub edasi ja lokaalsed võrgud on omavahel ühinenud ning on toiminud nn globaliseerumine, selle näiteks ongi—Internet. Antud topoloogia suurimaks eeliseks on tema maštaapsus, mida demonstreerib suurepäraselt DNS.
Tekib loogiline küsimus: Aga kui likvideerida need serverid ja ühendada kliendid omavahel otse? Ja seda püüabki nüüd teostada P2P.
Mida see P2P tähendab, sellele ei ole päris täpset määrangut olemas.

Toon siin ära kaks enamlevinud määrangut:

P2P (Peer-to-peer) — see on jaotatud võrgu ülesehitamise tehnoloogia, kus iga sõlm/kompuuter võib esineda üheaegselt nii kliendi (informatsiooni saaja) kui ka serveri (informatsiooni kättetoimetaja) rollis.

Teine määrang kannab rohkem üldistavat iseloomu:

P2P— see on rakenduste klass, kus kasutatakse ühiselt jagatavaid ressursse (kettaruume, failisid, läbilaskevõimet jne). Selle tehnoloogia kasutamine on üsna laialdane, aga edukad neist on ainult 4 suunda:

 

Siin tulebki siis juttu just nendest failivahetusvõrkudest ja konkreetsemalt Torrent võrgust. Antud võrkudes töötamiseks on vajalikud nn kliendiprogrammid (klient-programmid) ja ka Sinul peab üks selline olema.

 

Kõik failide vahetamise võrgud võib jagada kahte suurte kategooriasse:

1. Kõik operatsioonid võrgus teostatakse vahetult kliendiprogrammide vahel, näiteks Gnutella, Gnutella2, BitTorrent, BitComet, Ares, Direct Connect, LiveP2P jne.

2. Programmide töö on seotud tsentraalse serveriga, näiteks Napster (mp3 muusikafailide vahetamiseks), KaZaA, eDonkey2000, eMule, iMesh, jne.

Etteotsa

 

 

Mis on Torrent (BitTorrent)?

Kui Sa laed mingi veebilehe alla, näiteks sellesama, mida Sa praegu loed, siis võtab Sinu kompuuter ühendust veebiserveriga ja laeb vajalikud andmed alla otse tollest serverist. Iga kompuuter, mis laeb andmeid alla, saab need kätte veebilehtede tsentraalsest serverist:


server

BitTorrent on peer-to-peer protokoll, mis tähendab seda et kompuutrid, mis asuvad "sülemis"/grupis (“swarm”) ehk kompuutrid, mis laevad alla / üles ühte- ja sama torrentit, edastavad andmeid otse üksteisele (st andmevahetus käib üksteise vahel ja seda ilma tsentraalse serverita):

Ilma serverita

Torrent põhineb seega P2P võrkudele (analoogselt tuntud p2p failivahetusvõrkudele nagu seda on Napster, eDonkey, eMule, KaZaA ja teised taolised võrgud). Tema mõte seisneb selles, et kasutajad üle kogu maailma levitavad ja teevad oma failid kõikidele soovijatele üldkättesaadavaks. See on siis midagi taolist failide vahetamisega — st BitTorrent on instrumendiks failide kopeerimisele ühelt kompuutrilt teisele kompuutrile.
Tema tööpõhimõte seisneb selles, et ta jagab Torrent võrgus olevate kasutajate poolt pakutavad failid eraldi fragmentideks (osadeks), mis jaotatakse seejärel antud võrgusüsteemis laiali temas asuvatele kompuutritele. Seejärel saad Sina endale vajaliku faili laadida alla nii et Sinule saabub selle faili üks osa (faili fragment) ühelt kompuutrilt, teine osa/fragment teiselt kompuutrilt jne, seni kuni terve fail on alla laetud. Samal ajal võetakse ka Sinu kompuutrist teisele kasutajale vajaminevaid failiosasid, seda juhul kui Sul on need eelnevalt Torrent saitidest alla laetud.
Ühesõnaga BitTorrent on interneti peer-to-peer failide jagamise protokoll, mis töötab detsentraliseeritud kujul. Sa saad sellisel unikaalsel viisil osa failist kätte antud faili tegelikult pakkujalt (st sellelt, kes laadis selle torrent faili üles Internetti teistele allalaadimiseks) ja ülejäänud portsionid antud failist saad Sa kätte teistelt sellesama faili allalaadijatelt - see teeb failide allalaadimise tunduvalt kiiremaks. BitTorrent on üks enimkasutatav protokoll ka väga suurte failide edasisaatmiseks, sest ta ei koorma neid veebiservereid, mis tegelevad failide allalaadimisega, üle. Kuna iga kasutaja laeb ise ülesse ja võtab ise vajalikke faile vastu, siis on see palju efektiivsem variant kui see et igaüks laeb failid alla ühest- ja samast veebiserverist. Failide allalaadimist võib peatada ja seejärel hiljem jälle jätkata.

Veel: Torrent (ta kasutab BitTorrent protokolli) on nendest warez failivahetussüsteemidest kõige kiirem, mugavam ja ta lubab vahetada suuri faile (või failigruppe) suure hulga inimeste vahel ning seda kiirelt, lihtsalt ja efektiivselt. Me hangime endile vajalikke faile ainult BitTorrent enda saitidest.
Ka on BitTorrent võrk natuke erinev kui seda on tavaline P2P võrk, temas ei ole kliendi jaoks vajalike failide otsimisfunktsiooni ja seda seoses sellega, et ta ei oma mingeid indekseerimise servereid, süsteem on detsentraliseeritud—iga  faili jaoks luuakse nn .torrent fail (näiteks selline metainfoga torrent fail: Notorious+2009+DVDRip+XviD-TAN.torrent). Edasapidi nimetame teda lihtsalt „torrent”-iks, mis sisaldab kogu vajaminevat infot nende päris allalaetavate failide (muusika, filmid, programmid jne) kohta. Seega peab antud torrent võrku kasutada sooviv osavõtja võimaldama ka omaenese kompuutrilt nende failifragmentide üleslaadimist, mis ta oli eelnevalt teistelt osavõtjatelt alla laadinud. Failide "pumpamisel" võetakse failifragmendid erinevatelt kompuutritelt ja sellega suurendatakse oluliselt allalaadimisprotssi kiirust. Sel ajal kui Sa laed mingit faili (faile) alla, teostad Sa samal ajal automaatselt ka sellesama allalaetud faili/failide (õigemini failijuppide) üleslaadimist (upload). Ja kui Sa omad iseenda poolt loodud .torrent faili, siis laetakse tema abil ülesse ka Sinu enese mingi kasulik fail, mida siis ka teised torrentvõrgu kasutajad saavad endile alla laadida.
Muuseas torrent võib kehtida mitte ainult ühe faili vaid ka terve grupi failide kohta, näiteks kausta/kataloogi, mis sisaldab 8 laulu, laulude loetelu ja albumi pilti, võidakse kirjeldada üheainsa torrent'i abil.

Torrent fail sisaldab endas järgmisi elemente:

* andmeteblokki hashi (digitaalset signatuuri)
* tracker ehk "jälitaja" ("serverisarnane" kompuuter), mis peab statistikat ja loob teiste kasutajatega ühenduse; pange tähele, et ta juhib statistikat mitte aga ei aita faile otsida ja reeglina lubab ta kasutajatel torrent faile vahetada
* muud metainformatsiooni: allalaetava faili maht, faili nimi jne

Seega sisaldab .torrent metafail kogu seda infot, mida Sul vaja on, et laadida alla mingit "magusat" faili.

Neid ".torrent" faile ise-endid ei saa otse avada ja seda polegi vaja, sest selle asemel kasutatakse neid kui viiteid, mis lubavad Sul leida üles mingi reaalse faili osad (näiteks mingi filmifaili fragmendid), et seejärel need alla oma kompuutrisse laadida. Sa saad selle reaalse faili ühe "jupi" ühelt kasutajalt, teise "jupi" teise kasutaja kompuutrist jne - seni kuni terve see reaalne fail (näiteks film) on Sinu kompuutrisse alla laetud. Et Sa saaksid mingit torrent faili kasutada, peab Sul olema installeeritud mingi BitTorrent klient-programm ja olema ka Internetiühendus - sellest kõigest siin edaspidi.

 

Indekseerijad (Indexers):

"Indekseerija" on Torrent sait (BitTorrent veebsait), mis sisaldab torrentite (st .torrent metafailide) loetelu ja kirjeldusi ning ta ongi see koht, kus kasutajad saavad teiste poolt pakutavaid torrent metafaile (torrenteid) otsida, neid vaadata, alla laadida ja soovi korral ise oma .torrent faile üles laadida (teistele jagamiseks). Selline torrent sait on nagu mingi reeglite alusel töötav kasutajate "kommuun" (foorumi ja/või IRC kanali vormis töötav kommuun - ta ei ole narkomaanide või alkohoolikute kommun kuigi ka neid võib tema liikmete hulgas olla).
BitTorrent indekseerija on seega veebsait/server, mis sisaldab ainult .torrent failide nimekirja (tavaliselt koos torrentite kirjelduse ja muu vajaliku infoga). Selline sait ise neid allalaadimiseks vajalikke reaalseid faile ei sisalda, ta pakub ainult nende failide leidmise (nende .torrent failide abil) ja seejärel nende reaalsete failide allalaadimise võimalust (BitTorrent protokolli kaudu).
Indekseerija erineb BitTorrent jälitajast (tracker), mis koordineerib kasutajatevahelist kommunikatsiooni, et aidata neil mingit vajalikku reaalset faili alla laadida. Kuid paljud BitTorrent veebsaidid kasutavad mõlemat vahendit - nii jälitamist kui ka indekseerimist.

Näide: TorrentPortal on Google™ sarnane sait, mis ainult viitab .torrent metafailidele. Leiad sealt vajaliku torrenti üles ja laed selle siis alla ning seejuures on Sul kaks võimalust:

* Kui Sul on mingi BitTorrent-kliendiprogramm oma süsteemi juba installeeritud, siis pakutakse tema allalaadimisel kohe antud kliendi käivitamist ja algabki selle vajaliku reaalse faili allalaadimine.
* Või siis laed selle .torrent metafaili [näiteks Notorious+2009+DVDRip+XviD-TAN.torrent (film)] alla oma töölauale, teed tal 2x kliki ja ta laetaksegi otse Sinu bittorrent-kliendiprogrammi ning seejärel alustatakse selle reaalse faili allalaadimist.

 

Veel sellest "jälitajast" (tracker):

Tracker (jälitaja)—ta on omamoodi server (kompuuter), mis sisaldab kogu infot/statistikat nende kasutajate kohta, kes laevad mingit Sinule vajalikku faili ülesse-alla. Tracker on nagu mingit sorti konteiner, mis hoiab endas informatsiooni nende torrent võrgu kasutajate kohta, kes antud ajahetkel laevad mingit faili alla või üles. Nõudmise korral saadetakse see informatsioon mingi kasutaja kompuutrisse installeeritud torrent-kliendiprogrammile. Tracker ise ei oma mingi faili originaalkoopiat, see fail asub antud faili torrenti looja ja üleslaadija kompuutris, aga ka teiste kasutajate kompuutrites, kes on selle faili juba täies mahus alla laadinud. Tracker ainult jälgib neid inimesi, kes laevad seda faili parasjagu ülesse/alla ja aitab inimeste (nende kompuutrite) vahel ühendusi luua.
Tavaliselt tracker ise ei ole veebsait, mis sisaldab torrent faile (st .torrent laiendiga metafaile), näiteks Mininova ei ole tracker vaid ta on "Torrent-sait" (st indekseerija). Kuna enamus indekseerijaid kasutavad lisaks ka omaenda privaatseid trackereid, siis kutsuvad paljud kasutajad nii indekseerijaid (st torrent saite) kui ka trackereid lihtsalt 'trackeriteks' (natuke vale arusaamine).
Kui Sa klikid mingile .torrent failile, siis võtab ta kõigepealt ühendust trackeriga; seejärel ta "suhtleb" trackeriga, selgitades välja, et kui palju Sa alla pumpasid, palju laadisid ülesse ja kui palju jäi Sul veel failist alla laadida. Torrent saadab sellesama trackeri kaudu teated edasi ka teistele kompuutritele, kes jaotavad antud momendil sedasama faili, tuvastamaks seda, et millist failiosa kellegil vaja läheb ja et millist failijuppi saab kelleltki omakorda Sinu kompuutrisse alla laadida.

(Märkus: Paljud BitTorrent veebsaidid kasutavad mõlemat funktsiooni - nii jälitamist kui ka indekseerimist. On olemas ka samanimeline BitTorrent kliendiprogramm.)

Mida suurem hulk kasutajaid on huvitatud mingist konkreetsest failist (nt mingi uus ja põnev film või mäng või populaarne programm), seda kiiremini see fail Sinu kompuutrisse ka alla laetakse! Teisest küljest, kui Sa soovid laadida alla mingit vähetuntud või haruldast faili, siis võib olla Sa ei saagi teda kätte (või siis laetakse ta alla suhteliselt aeglaselt), sest antud faili pakub vaid mõni üksik kompuuter või siis ei ole neid pakkujaid üle-üldse.

Märkus: Tänapäeval on asi muutnud ja BitTorrent protokolli edasi arendatud ning nüüd ei ole neid jälitajaid (trackers) enam vajagi, kuigi nad eksisteerivad ka praegu - sellest tuleb siin edaspidi ka juttu - seal.

 

Seeders, peers, leechers ja hash:

Seeder - Kui Sa oled oma vajaliku faili (näiteks mingi filmi) täielikult alla laadinud ja kui Sa jätkad nüüd selle faili (õigemini tema fragmentide) üleslaadimist teiste kasutajate (peers) jaoks, siis saab Sinust igati tubli nn "seeder" ehk "seeds" ("seemendaja" - üleslaadija/uploader).

Peers - need on kompuutrid, milledega Sa oled momendil Torrent võrgu kaudu ühenduses, et siis nendega failijuppe/fragmente vahetada. Sellised kompuutrid (peerid) ei oma allalaetava faili terviklikku/tervet koopiat ja nad laevad samal ajal faile nii alla kui ka ülesse - nad on "downloader & uploader". (Ka Sina oled enne "seemendajaks" saamist samuti "peer".)

Leecher ("pumpaja") - Need on sellised kasutajad, kes on selle allalaetava faili tervenisti kätte saanud ja seejärel jätkavad antud faili üleslaadimist, et ka teised kasutajad saaksid ta kiiremini terviklikult kätte. Aga on ka neid lurjuseid, kes laevad failid küll endile alla, aga seejärel eemaldavad kohe torrentid oma torrent-kliendiprogrammist ja seega nad ei lae juba endile allatõmmatud faile teiste torrent kasutajate jaoks üles. Seega kui Sa laed faile endale ainult alla ja oled oma torrent-kliendiprogrammis nende failide üleslaadimise mahu viinud miinimumini või siis laed endale vajalikud failid kiiresti alla ning ei lae neidsamu faile (nende fragmente) teiste torrent kasutajate jaoks üles, siis saab Sinust "paha leecher". Selline käitumine on ebaeetiline - Sina saad, aga teistele ei jaga...! Peale eetiliste probleemide võidakse selline kasutaja näiteks privaatse tracker'i poolt ka blokeerida. Seega on heaks praktikaks see et seemenda (lae ülesse) samas mahus faile kui Sa olid neid endale alla laadinud - suhe olgu 1:1 (ratio - 1:1 - download:upload). Või vähemalt ära vähenda failide ülesselaadimise mahtu: laed endale vajalikke faile alla ja samal ajal laed nende juba allalaetud failide osasid/fragmente omakorda ülesse.
Veelgi toredam oleks kui Sa jätad oma juba tervenisti allalaetud failid mõneks ajaks üleslaadimisele (st ära sulge kohe oma Torrent/BitTorrent kliendiprogrammi) - sel juhul oled Sa viisakas ja tubli seeder (seemendaja). Sa võid selle allalaetud tervikliku faili ka mujale kopeerida, et teda kohe kasutama hakata ning mõne aja pärast selle originaalfaili torrenti Torrent-kliendiprogrammist kustutada.

Hash - 40 bit string, mida kasutatakse torrentite/fragmentide identifitseerimiseks. Mis see hash (räsi) on ja miks ta nii tähtis on, sellest pikem selgitus seal.

 

NB! Neid .torrent faile ei võeta õhust või Jumala või Eesti Vabariigi Valitsuse käest vaid need luuakse tublide kasutajate (näiteks minu, kes on eriti tubli) endi poolt, kes laevad need failid siis ülesse Torrent "serveritesse", et seejärel saaksid ka Sina endale mingi magusa asja alla laadida...
Loomulikult võid ka Sina luua mingi .torrent faili juhul kui Sa oled lahke inimene ja Sa omad mingit kasulikku asja, mida ka teised võiksid endile alla laadida. Sellise .torrent faili loomine on lihtne ja seda saab teha isegi Torrent kliendiprogrammi abil (näiteks menüü File -> Create New Torrent abil) kuid selleks on olemas ka täiesti eraldi programmid. Näiteks kui Sul on palju tuttvaid ja Sa omad mingit head filmi või programmi või midagi muud, mida Sa soovid ka neile jagada, siis on torrent võrgu kaudu seda lihtne teha.

 

Muidugi kasutatakse BitTorrent'it ka piraattoodangu levitamiseks (hankimiseks). Autorikaitse tegi arvatavasti väga suure vea, et ei põõranud kohe tähelepanu sellele, et kunagi võivad ilmuda ka automaatsed failivahetussüsteemid. Loomulikult on Torrent võrkude kõige verisemateks vaenlasteks just suuremalt jaolt tobedat saasta tootev Hollywood ja võimsad ning väga ahned muusikatootjad. Ees on ootamas suured kohtuprotsessid ja eks nii mõnigi torrent sait suletakse, aga lõplikult neist ikkagi lahti ei saada - Sinu suureks rõõmuks! (Minusugused "pahad" pannakse heal juhul vangi kuid halvema stsenaariumi korral riputatakse aga Hollywoodis pidulikult konksu otsa—teistele hoiatuseks!)

 


Täiendus (2009) - DHT, PEX ja Magnet Link: Nüüdseks on asi muutnud ja BitTorrenti protokolli on edasi arendatud ning nüüd ei ole neid siin eelpool kirjeldatuid jälitajaid (trackers) enam vajagi. BitTorrent võib nüüd tegutseda ka DHT (Distributed Hash Table), PEX (Peer Exchange) ja Magnet Link (magnet link) sarnaste ilma jälitajateta lahendustega.

DHT (Distributed Hash Table)? - See on de-tsentraliseeritud peer to peer (P2P) võrk, millega suudavad ühendust võtta kõik kaasaegsed torrent-kliendiprogrammid ja seda isegi siis kui nad ei lae antud momendil ühtegi torrentit alla. Kui Sa käivitad mingi torrenti allalaadimise, siis aitab DHT leida antud faili jagajaid (peer) ja tema metaandmeid. BitTorrent protokoll kasutab DHT lahendust "ilma trackeriteta" torrentite jagajate (peers) kontaktinfo hoidmiseks ja selle tulemusel saab igast peerist endast tegelikult tracker (jälitaja - superjälitaja) - sel juhul ei ole neid tracker saite enam vajagi. Seega et seda DHT-d kasutada, Sa ei pea enam eelnevalt võtma ühendust mingi tracker saidiga/serveriga - DHT on trackerite täiendaja või siis isegi nende asendaja. (See ei tähenda seda et nüüd on need tracker serverid ise kadunud, nad töötavad ikka endiselt edasi.)

Näide: Kui demonoid tracker ärkas 2008. a. jälle ellu, siis olid paljud tema torrentid kuni sinnamaani ikkagi veel aktiivsed ja seda tänu DHT lahendusele. DHT koos Peer Exchange (PEX)-ga on torrent maailma jaoks väga võimas täiendus, mis lubab torrentitel jääda aktiivseks isegi siis kui tracker saidid ise on ebastabiilsed või isegi suletud.

Seega DHT ("Superjälitaja") "de-tsentraliseerib" torrentid, mis teeb nad märksa stabiilsemaks ja vähem sõltuvaks igasugustest veebipõhistest trackeritest (jälitajatest). Näiteks kui web-tracker suletakse või "ütleb ajutiselt ülesse", siis jäävad torrentid ikkagi "ellu", sest torrentite jagajad tegutsevad "sõlmedena" edasi ja seemendajad (seeders) ning jagajad (peers) töötavad ikka edasi.
DHT (koos PEX'iga) on torrent jagajate ülesleidmisel väga efektiivne ja enam ei ole mingit keskset (tsentraliseeritud) teenust vaja. Näiteks kui Sa kävitad oma uTorrent kliendiprogrammi ja laed alla mingit faili, siis näed Sa programmi Trackers vahelehel (sakil), et [Peer Exchange] (PEX) ja [DHT] read sisaldavad kokku hulga rohkem antud faili jagajaid kui see torrent fail seda ise omab ja kõik need jagajad (seed/peers) tulevad Sinu juurde ilma selle tsentraliseeritud tracker-servise abita.


On palju rohkem jagajaid...


Kas Sina pead DHT-d kasutama? Kui Sa kasutad ainult privaatseid trackereid, siis ei pea. Aga kui Sa kasutad ka avalikke torrent saite, siis võiksid seda küll teha. BitTorrent kliendiprogramm lubab Sul töötada ka ilma trackeriteta, st ta leiab peerid üles isegi siis kui mingi tracker on maas või kui ta üle-üldse ei eksisteerigi enam. Ta lubab Sul failide alla- ja üleslaadimist jätkata ka ilma trackeriteta. Tänapäeva torrent-kliendiprogrammides on DHT juba vaikimisi sisse lülitatud. Kui Sa aga ei taha teda kasutada, näiteks siis kui Sul tekivad failide allalaadimisega või ruuteriga mingid probleemid, siis võid ta ka välja lülitada: Näiteks uTorrent kliendis kliki Options -> Preferences, ava BitTorrent vaheleht ja korista linnukesed Enable DHT Network ja Enable DHT for new torrents ruutudest ära. (Üks müütidest: Sa pead DHT välja lülitama siis kui Sa kasutad privaatseid trackereid - see on VALE.)

Näiteks nüüdseks ei tegele üks suuremaid torrentite jälitajaid (tracker) The Pirate Bay enam torrentite jälitamisega kuigi ta töötab ikka endiselt edasi....


Magnet Link? - Vastavalt tavalise/originaalse BitTorrent võrgu mudelile, laetakse .torrent failid alla otse torrent veebsaitidest (tavaliselt nende indekseerimise saitidest). Kui .torrent fail on alla laetud, siis kalkuleerib BitTorrent kliendiprogramm .torrent faili infost vajaliku 20-baidise SHA-1 hash'i. Seda hashi (räsi) kasutatakse seejärel trackerile (või DHT võrgule) päringu tegemiseks, et identifitseerida torrentit ja et otsida üles mingi teise peeri IP aadress, kes omab ning jagab antud torrentit.

Magnet Link on aga samm edasi kuna ta ei sisalda enam linki antud .torrent failile vaid ta juba omab selle spetsiifilise torrent faili hashi. Seega kui Sa klikid magnetlingile, siis saab Sinu klient selle torrent faili hash-info (mitte aga .torrent faili ennast), mida kasutatakse seejärel DHT võrgule päringu tegemiseks ja teiste peeride leidmiseks, kes jagavad antud torrentit. Peamine erinevus ongi selles et Sinu BitTorrent-klient programm laeb esmalt vajaliku .torrent faili info juba mingilt üheltainsalt peerilt. Kui see .torrent fail on kätte saadud, siis luuakse ka kõikide ülejäänud DHT Network peeridega standartne BitTorrent ühendus.

Seega, nagu näha, on seda .torrent faili reaalse faili allalaadimise protsessis mingil ajahetkel ikkagi vaja (kuna ta sisaldab ka muud tähtsat informatsiooni), aga Sa ei pea enam trackeriga ühendust võtma. Sa ei pea seda .torrent faili enam isegi veebsaidist alla laadima, peaasi, et antud .torrent oleks DHT võrgus ikka olemas.

Märkus: Magnetlingid ei elimineeri .torrent failide olemasolu ja allalaadimise võimalust torrent saitides, mingil ajaperioodil peavad nad seal ikkagi olema. Juhul kui mingit torrenti omav sait läheb näiteks vahepeal "hingusele", siis saadakse seda .torrent faili ikkagi kasutada.

Magnetlingid on väga universaalsed ja platvormist sõltumatud. Ühte- ja sama magnet linki võib ressursside allalaadimiseks kasutada väga erinevate kliendiprogrammide puhul, mis on loodud erinevate võrkude ning protokollide jaoks ja seda enamikes operatsioonisüsteemides.

Kuna 'Magnet Links' on tavalised tekstid, siis võib neid copy-ja-paste teel panna otse oma emailidesse, kiirsõnumitesse, blogidesse, kodulehte või muudesse sotsiaalvõrgustike meediatesse - sel teel saad Sa faile väga kiiresti ka teistele jagada. Magnetlingid koosnevad ühe või mitme parameetri seeriatest - kõige põhilisemaks parameetriks on "xt" ("exact topic"). Näiteks alltoodud magnet link sisaldab "xt" parameetrit ja "dn" ("display name") parameetrit:

magnetlink magnet:?xt=urn:btih:F75771DBB94FA6E0547D43E98A7B04DA01D30743&dn=The.Descendants.2011.DVDSCR.XviD-GooN&tr=http%3a//inferno.demonoid.me%3a3416/announce

Kui tavaline veebilink algab http:// või https:// protokolliga, siis Magnet link algab sõnaga magnet:.

Magnet lingi saad kätte nii et tee oma BitTorrent klient programmis vajalikul torrentil paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Copy Magnet URL - pilt.

Või siis tee mingis Torrent saidis 'Magnet Link' ikoonil paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Copy Link Location (või Coppy link address) - pilt ja pilt.

Seejärel, kui keegi saab Sinu magnet lingi teksti kätte, siis tegutseb ta järgmiselt:

1) Ta märgistab näiteks saabunud Emailis (või mingis kodulehes või mujal) selle magnet lingi teksti ja kopeerib ta mälupuhvrisse (Copy).
2) Seejärel avab ta oma BitTorrent kliendiprogrammi (antud näites siis µTorrent-kliendi) ja valib menüüribal File -> Add Torrent from URL... käsu. Kui selle magnet lingi tekst oli eelnevalt juba mälupuhvrisse / lõikelauale kopeeritud, siis peab ta avanevas "Add Torrent from URL" dialoogiaknas klikima ainult nupule OK.

Kliki OK


3) Lõpuks valib ta uues dialoogiaknas faili allalaadise koha (kausta või töölaua), klikib nupule OK ja algabki faili allalaadimine.

Ka võib selle magnet lingi teksti kopeerida otse veebibrauseri (Internet Explorer või Firefox) aadressiribale ja vajutada ENTER. Seejärel, juhul kui Sul on BitTorrent kliendiprogramm süsteemis olemas, klikid OK + OK ja algabki antud faili allalaadimine - Firefox brauseri puhul. (IE brauseri kasutamisel klikid pärast ENTER vajutamist ilmunud dialoogiaknas nupule "Allow", siis OK ja alustaksegi allatirimist.)

Seega, kui Sa näed mingis Torrent saidis nn "magnet linki" (Magnet Link - Magnetlink), siis tähendab see seda et kui Sa klikid antud ikoonile, siis laetakse hüperlink, mis sisaldab antud torrenti hash-koodi, otse Sinu Torrent-kliendiprogrammi. Enamik kliente (uTorrent jne) omavad magnetlingi tuge ja nad saavad antud .torrent faili enda kätte otse üle selle uue DHT võrgu kaudu.
Arvatavasti tulevikus mõned Torrent saidid sisaldavadki ainult neid Magnet linke ja seega ei ole sealt vaja laadida alla ühtegi faili (st .torrent faili) vaid klikid lihtsalt magnet lingile ning seejärel käivitataksegi Sinu BitTorrent kliendiprogramm ja algab vajaliku faili allalaadimine. Järgmine pilt: kliki "magnet link" lingile - pilt.

Kliki 'Magnet Link' ikoonile:

Kliki Magnet lingi ikoonile


Etteotsa

 

 

 

Avalikud vs privaatsed BitTorrent saidid / jälitajad ("public vs private BitTorrent sites / trackers"):

Torrent saitide/trackerite teiseks aspektiks on see et kas nad on avalikud või siis privaatsed—"Private" saidid/trackerid baseeruvad registreeritud liikmetele. Seega ainult registreeritud kasutajad saavad seal faile alla/üles laadida ja/või saavad ligi täiendavatele allalaadimise võimalustele.
"Public" saidid/trackerid ei nõua tavaliselt mingit regitreerumist ja kui nõuavadki, siis on see vabatahtlik ning nad on alati avatud. Parem on kasutada neid privaatseid (private) torrent veebsaite.

Veel nendest privaatsetest Torrent saitidest/trackeritest: Privaatsed torrent veebsaidid on ka turvalisuse seisukohast head, sest seal on küllaltki usaldusväärsed allikad (allalaetavad failid) ja seda järgmistel põhjustel:

 

Tasuta (anonüümsed) P2P võrgud:

Üheks selliseks võrguks on ka Torrent. Sellises võrgus ei saa tuvastada failide omanikke nende IP aadresside kaudu (st ei saa kindlaks teha faili Internetti ülesse laadinud arvuti omanikku—tema arvuti Internetiaadressi/IP kaudu). Failide vahetus toimub nn .torrent failide kaudu, mis sisaldavad endis kõike vajalikku infot.
Loomulikult kui "pumbatakse" mingit faili üles, siis on tema üleslaadimise ajal näha ka allika IP aadressi, kuid sel juhul saab faili mittelegaalsuse asjus „pigistada” ainult antud konkreetset faili omanikku. Seepärast on taoliste failivahetuse „aktivistide” suhtes vastumeetmete rakendamine palju-palju raskem, aeganõudvam ja  kulukam.



Tasulised (anonüümsed) P2P võrgud:

See on eraldi ärikategooria, firmad, mis toodavad taolist liiki produkte, kasutavad 128 bitilist kodeerimist (šifreerimist), proksisid.  Kuid põhiolemusolemus ei muutu, Sa  maksad abonenttasu oma hingerahu eest. Kumba moodust kasutada eks see on igaühe enda otsustada.
Ja neile, kes ikkagi valisid tasuta variandi ja üliminimaalse riski (tavakasutajal ei ole midagi karta), toon ära kõige populaarsemate Torrent kliendiprogrammide loetelu Windowsi jaoks ning selgituse selle kohta, et milleks neid kliente vaja on.


Torrent - P2P failivahetus

 

 

 

 

Internetist tasuta failide allalaadimine—mida me peame selleks tegema?

 

Punkt 1— BitTorrent kliendiprogrammid:

Selleks et laadida endale alla mingi vajalik fail (programm, operatsioonisüsteem, film, mäng, TV saade, raamat jne, jne), tuleb Sul kõigepealt tõmmata alla tema .torrent fail, mis sisaldab endas linki/linke sellele vajalikule failile. Selleks kasutatakse vastavaid Torrent/BitTorrent kliendiprogramme. BitTorrent (Torrent) klient-programme on suur hulk  ja erilisi funktsionaalseid erinevusi nad ei oma.

Kõige populaarsemad BitTorrent kliendid on (2006. a. seisuga): qBittorrent (allalaadimine), Shad0w, Azureus, BitComet, BitSpirit, BitTornado, MainLine, ABC ja Experimental Client. Seega tuleb Sul kõigepealt laadida Internetist alla üks tasuta torrent kliendiprogramm ja seejärel ta installeerida. Ise ma kasutasin varem sellist klienti nagu uTorrent, aga nüüdseks on antud tarkvara reklaame täis ja üsna "ebameeldiv" ning nüüd soovitan näiteks tasuta qBittorrent klienti.

Toon nendest Torrent/BitTorrent kliendiprogrammidest selle dokumendi lõpus  ära ka pikema loetelu ja lingid.

Märkus: Sa võid nüüd torrenteid striimida otse oma brauseris: Torrents Time teenus lubab nüüd striimida suvalise torrent saidi sisu. Nüüd võib torrentite voogesitust (näiteks filmide voogesitust ehk filmide striime) näha otse oma veebibrauseris. Sul ei lähe enam vaja mingit torrent-klienti (torrent kliendiprogrammi) ja Sa ei pea mingit sisu oma kõvakettale alla laadima (à la Netflix). Sa ei vaja enam torrent-faile. See sai võimalikuks tänu uuele Torrents Time pluginile - see Torrents Time plug-in tuleb Sul installeerida (https://torrents-time.com/). Antud plugin hakkab otsima näiteks Sinu poolt torrent saidis valitud filmi seemendajaid ja peerisid ning kui piisav osa filmist on alla laetud, alustab kohe filmi striimimist. Sa võid soovi korral ka tasulist Anonymous VPN'i kasutada. Seda pluginit võib igas torrent saidis kasutada ja esimeseks neist on praegu The Pirate Bay. Nüüd on seal torrenti allalaadimise nupu kõrval ka voogedastuse/striimimise 'Stream It' (Stream It) nupp - pilt. Antud plugin töötab praegu Chrome, Firefox ja Internet Explorer brauserites, varsti aga ka Safaris. Windows 10 Edge brauser praegu seda veel ei toeta, aga see tugi võib talle juba see aasta ilmuda. Loe sellest uuest võimalusest rohkem siin edaspidi.

 

Punkt 2—torrentite otsimine:

Oletame, et me valisime ja installeerisime endile mingisuguse BitTorrent kliendiprogrammi ja nüüd tuleb meil leida ka mingi torrent-sait, mis pakub meile vajaliku .torrent faili (või siis vastava magnet lingi), mille abil siis saamegi soovitud värgi kätte.   Seega, enne kui hakkame mingit meile vajalikku faili alla laadima, tuleb meil kõigepealt leida mingi filmi, programmi, muusikapala või palade, mängu jne konfiguratsioonifail (st .torrent fail).
BitTorrent võrkudes omab selline fail  *.torrent  laiendit ja tema mahuks on 40 kuni 200 Кbaiti. Me peame me sellist faili otsima spetsiaalsetest BitTorrent-otsinguserveritest (torrent-saitidest), mida on terve leegion. Küllalt hea ja pidevalt uuendatava loetelu nendest veebsaitidest saad nii et  tipid Google otsingumootorisse "BitTorrents Top Sites" märksõnad ja vajutad ENTER.

Neid torrent-saite võib nimetada ka indekseerijateks (indexers), sest nad sisaldavad .torrent failide loetelu (index) ja nendeks on näiteks Mininova, The Pirate Bay, Torrent Matrix jne.

Märkus: Toon selle dokumendi lõpus  ära ka pikema loetelu ja lingid nendest torrent-saitidest.

Näiteks võib alustada legendaarsest  SuprNova'st. Otsinguserver väljastab pärast meie nõudmist vastava lingi vajalikule konfiguratsioonifailile (või mitmele konfiguratsioonifailidele), mille me seejärel laeme alla oma kompuutrisse.

 

Punkt 3—"pumpamine" (failide allalaadimine-ülesselaadimine):

Teeme sellel *.torrent laiendiga failil 2x klõpsu ja ta laetakse automaatselt meie poolt juba eelnevalt installeeritud kliendiprogrammi. Või siis kasutame alternatiivina magnet linki ja alustame vajaliku faili allalaadimist. Edasi läheb kõik nagu õlitatult.…

 

 

Nüüd teeme siis konkreetsemalt juttu ühest BitTorrent kliendiprogrammist ja tema kasutamisest ning selleks on "µTorrent":

µTorrent – on siis ühe populaarseima  p2p võrkude torrent/bittorent võrgu kliendiprogramm ehk siis lihtsalt klient.

NB! Ka kõik teised torrent-kliendiprogrammid töötavad umbes sama põhimõttega. Seega, kes laeb alla ja installib mingi muu kliendi, need saavad siit ikkagi vajaliku info kätte, mis sest et siin tuleb juttu ainult sellest µTorrent kliendist.
Järgnevad juhised/näited on küll uTorrent kliendi baasil loodud, aga nüüdseks on antud tarkvara reklaame täis ja üsna "ebameeldiv" ning nüüd soovitan näiteks tasuta qBittorrent (allalaadimine) klienti.

 

Mida tähendab failide järellaadimine?

Kuna me saame laadida korraga (üheaegselt) alla mitut faili (programmi, mängu, musat, filmi jne), siis võib juhtuda, et me ei jõua neid kõiki teatud ajavahemikus alla tõmmata—peame kas töölt või kodust lahkuma või mingil muul põhjusel. Seega jääb sul osa asju kas täielikult või siis osaliselt alla laadimata. Aga häda ei ole midagi, sest nende Sulle vajalike asjade konfiguratsioonifailid (.torrent failid) jäävad Sinu kompuutrisse ju alles ning kui Sa järgmine kord käivitad oma kompuutri ja sellesama µTorrent kliendiprogrammi, siis kuvatakse seal kohe ka pooleliolevad allalaadimised. Nüüd teed neil pooleliolevatel ülesannetel hiire paremklõpsu ja valid käsu Start või siis alternatiivina märgistad vastava faili ja klõpsad üleval tööriistaribal nupule Start. Kui Sul on mitu pooleliolevat allalaadimist, siis käivita loomulikult nad kõik järjest ning algabki mitme maiuspala üheaegse allalaadimise jätkamine... (Sa võid ka teha all tegumirea paremas otsas tema ikoonil paremklõpsu ja valida hüpikmenüüst "Resume all torrents" käsu.)

Kõige parem ongi sel teel suuremahulisi faile (näiteks filme, mänge ja operatsioonisüsteemide ISO faile) laadida alla öösiti või siis kui Sa kodust lahkud (tööle või jooma jne...). Las aga Sinu kompuuter vuriseb ja näiteks kui vahepeal juhtub olema elektrikatkestus, siis ei ole sellest mingit probleemi; tuled tagasi, käivitad oma arvuti uuesti, seejärel käivitad oma torrent-kliendiprogrammi ja laed neid faile edasi alla. Soovitav on oma faile sel teel laadida alla sel ajal kui Sa ei surfa Internetis, sest paljudel juhtudel põhjustab torrent-kliendiprogrammi ja brauseri üheaegne töö selle et Sinu kolamine Internetis muutb väga-väga aeglaseks.

 

µTorrent (või mingi muu) kliendi kasutamine:

Tegutse nii:

1. Lae see µTorrent programm Internetist alla (sealt) ja seejärel installeeri ta.

Märkus: Järgnevad juhised/näited on küll uTorrent kliendi baasil loodud, aga nüüdseks on antud tarkvara reklaame täis ja üsna "ebameeldiv" ning nüüd soovitan näiteks tasuta qBittorrent (allalaadimine) klienti.

 

2. Mine  seejärel mingisse torrent faile pakkuvasse saiti, näiteks http://thepiratebay.org/ või siis suvalisse muusse Torrent saiti (nende lingid on siin lõpus ja ka vasemal küljepaanis olemas).
Tipi seal otsingureale (Search Torrents) see asi, mida Sa soovid endale saada/alla laadida ja klõpsa seejärel nupule Pirate Search või vajuta lihtsalt ENTER:


Pirate Search

 


NB! Neid Torrent saite on hulgim ja nad ei ole ühetaolised vaid erinevad oma küljenduse, otsinguvahendite jms poolest...

 

3. Pärast seda kui otsimine on lõpetatud, avatakse otsingutulemustega aken, kust vali hoolikalt veerust Name endale sobiv torrent välja. Enne seda aga kliki veeru "SE" päisele, et etteotsa toodaks need lingid, millede jaoks on kõige rohkem "seemendajaid" (SE) ja "pumpajaid" (LE) - mida rohkem neid on, seda kiiremini oma faili alla laed! Enne jätkamist uuri ka neid iga faili ees asuvaid pisikesi ikoonikesi / tingmärke (magnetlink, kommentaarid, pealuu jne), sest nende olemasolu on igati hea näitaja. Sest Sa saad ka (või siis ainult) kasutada allalaadimiseks magnet linki, saad enne allalaadimise alustamist kommentaare lugeda ja "pealuu" tingmärk näitab antud torrenti üleslaadimise staatust - üldiselt on igasuguse värviga kolbad head näitajad. Kui oled ära otsustanud, siis kliki väljavalitud torrent-lingile, antud näites tehti seda kõige esimesel "Life.of.Pi.2012.DVDSCR" torrentil:


"Life.of.Pi.2012.DVDSCR" torrent

 

4. Imub torrenti allalaadimise veebileht, kus tutvume asjaga lähemalt ja lohistame "lifti" allapoole, et näha kogu infot ning et saaksime ka kommentaare uurida (kas nendes on midagi "pahaendelist", näiteks pahavara teateid jne):


Imub torrenti allalaadimise veebileht

 

4a. Olles kõigega tutvunud ja ka kommentaare uurinud, klikime siin "GET THIS TORRENT" magnet lingile (siin saidis tulebki kasutada ainult nende magnet linkide abi):

GET THIS TORRENT

 

5. Nüüd olles klõpsanud GET THIS TORRENT lingile, ilmub umbes järgmine dialoogiaken, aga see aken võib ka natuke teise välimusega olla ja see sõltub sellest, et mis brauserit Sa kasutad kuid põhimõte jääb ikkagi samaks. Antud näite puhul kasutatakse Chrome veebibrauserit ja siin klikime Launch Application nupule:


Launch Application

Nüüd juhul kui Sul on süsteemis torrent-klient olemas, avatakse ta automaatselt ja tema peale ilmub ka vastav dialoogiaken. Siin pead Sa "Save In" sektsioonis valima antud faili allalaadimise koha - kliki seal "..." nupule ja vali sobiv koht välja. (Selle failide vaikimisi allalaetava kaustatee võid aga ka juba eelnevalt ära määrata: Valid µTorrent kliendis manüü "Options -> Preferences", siis klikid vasemal paanis "Directories" ja määrad paremal ülaosas sobiva kaustatee.)
Kui oled siin valmis saanud, siis kliki all nupule OK:


Kui oled siin valmis saanud, siis kliki all nupule OK

 

6. Seejärel näed Sa oma kliendiprogrammi, antud juhul siis µTorrent, kus tuuaksegi ära allalaetava faili nimetus, tema allalaadimise kulg ja muu temaga seonduv info. Vaikimisi alustatakse antud faili allalaadimist automaatselt ja kui on piisav arv seemendajaid ning talutav internetiühendus, siis toimub see väga ruttu (isegi suuremahuliste failide puhul). Siin on tegemist "Life Of Pi" filmiga ja juba natukese aja pärast oli näha, et alla on laetud juba 13,3% seda faili - väga kiire värk:


Seejärel näed Sa oma kliendiprogrammi


Programmiakna allosas saad avada vastavaid vahelehti (sakke), et uurida muud infot - siin on avatud "Info" vaheleht - pilt.

µTorrent kliendiprogrammile saad ligi ka tegumirea paremas otsas asuva ikooni kaudu (+ jooksvat infot vaadata) - pilt.

Teed antud ikoonil paremklõpsu ja saad hüpikmenüüst valida vajaliku käsu - pilt.

Failide allalaadimise ajal võid Sa hoopis millegi muuga tegeleda: Surfata Internetis (seda küll ei soovita, sest paljudel juhtudel muutub antud juhul surfamine väga aeglaseks!), teha mingi programmiga tööd jne, jne—see ei sega failide allatõmbamist ja kui Sa jätkad kunagi hiljem oma pooleliolevata failide allalaadimist, siis ei pea Sa isegi oma brauseriakent avama.

Etteotsa

 

Teine näide, kus kasutame muud torrent saiti ja Firefox brauserit:

Lähme KAT torrent veebsaiti, sisestame otsingulahtrisse vajaliku faili nime (siin siis film "Project X") ja vajutame ENTER:

KAT torrent veebsait

 

Valime sobiva torrenti välja, antud juhul siis kõige ülemise ja klikime tema lingile (eelnevalt sordime, uurime ikoone jne) - pilt.

Klikime üleval "DOWNLOAD TORRENT" nupule - pilt.

Klikime kohe OK nupule - pilt.

Ja ilmub seesama meile juba tuttav dialoogiaken, kus valime sobiva allalaadimise koha ja klikime OK. Edasi näed oma allalaetavat faili juba µTorrent kliendiprogrammis - pilt.

 

Kolmas näide, kus kasutame IE brauserit ja kus me laema eelnevalt selle torrent faili alla:

Lähme BitSnoop veebsaiti, sisestame otsitava faili nime ja vajutame ENTER:

Lähme BitSnoop veebsaiti

 

Valime pakutavatest sobiva torrent faili välja ja klikime tema lingile - pilt.

Seejärel klikime paremal "Download Torrent" nupule (Sa võid siin klikkida ka "Magnet Link" nupule, st siin pakutakse kahte valikuvõimalust). Ära aga kasuta "Download Direct" nuppu!

Seejärel klikime paremal "Download Torrent" nupule

 

Nüüd klikime all nupule Save ja kui Sa ei olnud varem määranud vaikimisi salvestatavat kaustateed, siis laetakse see .torrent fail alla järgmisele kaustateele: C:\Users\SinuKasutajanimi\Downloads\ - pilt.

Teeme sellel allalaetud .torrent failil 2x klõpsu - pilt.

Valime faili jaoks selle koha, kuhu ta alla laaditakse ja klikime OK:

Valime faili jaoks selle koha, kuhu ta alla laaditakse ja klikime OK

 

Ja alustatigi antud faili (siin siis filmi) allalaadimist. Nagu siit näha on, siis on ühe filmi allatõmbamine juba lõpetatud ja käib tema tagasi üleslaadimine ("Seeding"), et ka teised kasutajad saaksid ta kiiremini kätte - pilt.

Etteotsa

 

 

 

Seletan veelkord lihtsamas keeles selle Torrent võrgu ja tema kaudu mingi tasuta faili kättesaamise tööpõhimõttest:

- Oletame, et Sa soovid hankida endale ühe uue filmi, siis peab Sul selleks kõigepealt olema enda süsteemi installitud mingi Torrent-kliendiprogramm (klient).
- Teiseks pead Sa minema mingisse Torrent saiti ja otsima seal ülesse selle filmi .torrent faili (mis ei ole antud film ise vaid viide ja muu info selle filmi kohta).
- Kolmandaks valid sealsest loetelust välja endale sobiva torrent-faili ja laed ta seejärel alla omaenda kompuutrisse, näiteks töölauale (või siis kasutad alternatiivina antud filmi magnet linki).
- Nüüd laetakse selle filmi torrent-fail Sinu Torrent-klient tarkvarasse ja algabki antud filmi allalaadimine Sinu arvutisse. Allalaadimine käib nii et üks filmijupp võetakse ühelt arvutilt, teine jupp/fragment teiselt arvutilt jne, jne. Kui keegi muu kasutaja, kes soovib laadida alla sedasama filmi, tegutseb samal ajal kui Sina, siis võtab ka tema Sinu arvutist sellesama filmi temale vajalikke jupikesi... Seega oleks viisakas kui Sa hoiaksid ka ise oma kliendiprogrammi natuke aega (või kauem) pärast faili lõpplikku kättesaamist lahti, et ka teised saaksid endile vajalikke failifragmente, mis Sa olid eelnevalt alla laadinud! Kui laed korraga alla mitut faili (näiteks mitut filmi) ja kui Sa oled osa kraami juba täielikult kätte saanud, siis las nad veel olla sinu kliendiprogrammis mõnda aega, et ka teised neid endile saaksid. Kui Sul on juba hulgim faile alla tõmmatud, siis lase neid ka teistel endile laadida ja seejärel korista nad tasapisi oma allalaadimise kaustast mujale...
Nagu eelnevast tuleneb, saad Sa kõige kiiremini kätte sellise asja, mis on hästi populaarne, sest ta on alla laetud või siis momendil allalaadimisel paljudesse kompuutritesse ja järelikult saad Sa korraga kasutada paljude arvutite abi.

Kui Sa aga soovid endale hankida mingit haruldasemat faili, siis võib nii juhtuda, et Sa saad tema .torrent faili (või magnet lingi) küll kätte kuid seda päris faili Sa ei saagi. Sest ta asub vähestes kompuutrites ja need arvutid ei ei tarvitse olla antud momendil Torrent võrgus aktiivsed. Paanikasse ei maksa sattuda, sest Sa võid selle .torrent faili ka hiljem käivitada; uuesti tuleb ta Sul käivitada ka siis kui osa allalaetavast failist jäi mingil põhjusel alla laadimata (näiteks kas Sul ei olnud Sul aega või siis väljusid antud faili omavad arvutid Torrent võrgust).
Kuidas teha aga kindlaks seda et kas Sulle vajalikku faili saab antud momendil alla laadida või ei saa?
Siis kui Sul on tema .torrent fail juba alla tõmmatud ja käivitatud oma Torrent kliendiprogrammis. Väga lihtne—kogu vajaliku info saad Sa kätte sealtsamast enda Torrent kliendiprogrammist.


Nimelt on seal iga allalaetava faili taga veergudes (vahekaartidel) ka vastav info:


1) Allalaetava faili maht, allalaetud osa %-des, allalaadimise ja üleslaadimise kiirus (KB/s Dn ja KB/s Up);
2) Seeds: Kompuutrid mis omavad antud faili täielikku koopiat (seed—seeme, seeder—seemendaja). Juhul kui Sinul on alla laetud mingi terve fail ja Sa töötad oma kliendiprogrammiga, siis oled ka Sina seeder, sest Sa jagad oma faili ka teistele ja seda tulekski teha, st teised aitavad Sind ja Sina omakorda teisi...

Kui "seemendajad" puuduvad, siis Sa ei saa seda vajalikku faili kõigi eelduste kohaselt ka kätte!

3) Peers: Need on kompuutrid, millega Sa oled Torrent võrgus momendil ühenduses, et siis nendega failijuppe vahetada; sellised kompuutrid (peer'id) ei oma allalaetava faili terviklikku/tervet koopiat ja nad laevad samal ajal faile nii alla kui ka ülesse;
4) Reseed: See tähendab seda, et Sa omad allalaetava faili jaoks null seed'i (st antud momendil ei viibi võrgus ühtegi kompuutrit, mis omaksid selle vajaliku faili täielikku koopiat ja ka ühenduses olevatel peeridel ei ole faili terviklikku koopiat), aga Sul on mingi osa sellest failist juba alla tõmmatud. Seega, et saada kätte tervet faili, peab keegi selle faili täielik omanik (seeder) sisenema Torrent võrku ja siis saad Sa ka ülejäänud osa kätte;

5) Ühenduse seisukord teiste kompuutritega, mis omavad antud vajalikku faili (Connecting...—ühendust ei ole veel saadud, aga seda püütakse luua, Downloading—ühendus on saadud ja käib faili allalaadimine);
6) Tracker (jälitaja)—ta on omamoodi server (kompuuter), mis sisaldab kogu infot/statistikat nende kasutajate kohta, kes laevad mingit Sinule vajalikku faili ülesse-alla. Ka tracker ise ei oma antud faili originaalkoopiat (see asub antud faili torrenti looja ja üleslaadija kompuutris), tracker ainult jälgib neid inimesi, kes laevad seda faili parasjagu ülesse/alla ja aitab inimeste (nende kompuutrite) vahel ühendust luua.
Tavaliselt tracker ise ei ole veebsait, mis sisaldab torrent faile, näiteks Mininova ei ole tracker vaid ta on "Torrent-sait" (st indekseerija). Kuna enamus indekseerijaid kasutavad omaenda privaatseid trackereid, siis kutsuvad paljud kasutajad nii indekseerijaid (st torrent saite) kui ka trackereid lihtsalt 'trackeriteks' (natuke vale arusaamine...).
Kui Sa klikid mingile .torrent failile, siis võtab ta kõigepealt ühendust tracker'iga; seejärel ta "suhtleb" tracker'iga, selgitades välja, et kui palju Sa alla pumpasid, palju laadisid ülesse ja palju jäi Sul veel failist alla laadida. Torrent saadab sellesama tracker'i kaudu teated edasi ka teistele kompuutritele, kes jaotavad antud momendil sedasama faili, tuvastamaks seda, et millist failiosa kellegil vaja läheb ja et millist failijuppi saab kelleltki omakorda Sinu kompuutrisse alla laadida.

(Märkus: Paljud BitTorrent veebsaidid kasutavad mõlemat funktsiooni - nii jälitamist kui ka indekseerimist.)


7) Magnet Link: Alternatiivina võid faili allalaadimise alustamiseks kasutada ka magnet linki. Nüüdseks on asi muutnud ja BitTorrenti protokolli on edasi arendatud ning nüüd ei ole neid siin eelpool kirjeldatuid jälitajaid (trackers) enam vajagi.
8) Swarm: See näitab ära kõik seeder'id ja peer'id, mis on üksteisega ühendatud. Seega kui Sinu torrent kliendiprogramm näitab 12 seeder'it ja 60 peer'i, siis see ongi Sinu swarm.

Kui Sa märgistad üleval mingi allalaetava faili, siis kuvatakse akna allosas tema kohta ka täpsem info.

Toon siin veel ära sellesama BitTorrent kliendiprogrammi (BitComet programmi) ühe pildi, kust saab siis näha failide allalaadimise seisukorda (vana pilt, mis võeti kunagi BitComet kliendiprogrammist):


allalaadimine

 

Ülaltoodud pilti vaadates näeme me, et antud momendil laetakse korraga alla mitut filmi ja ka paari muud faili. Osa filme on juba täies mahus kätte saadud ja osade allalaadimine alles käib...
Samal ajal toimub ka osade failide üleslaadimine, st teistele soovijatele nende jagamine (joonisel nätab seda punane ülespidi nool).
Aga kolme meie poolt soovitud faili allalaadimine on lõppenud, sest nende jagajad (seed) on kas oma kompuutri või siis kliendiprogrammi välja lülitanud või nad on siis oma antud failide jagamise lõpetanud. Mul on need 3 faili (filmi) siin punase kastiga ümbritsetud ja vaata jooniselt ka veergu Seed/Peer [all]. Nende kolme faili allalaadimist võid jätkata mõni aeg hiljem, siis kui ilmub keegi seed.
Uuri seda kliendiprogrammi ka ise, seal on veelgi neid häid omadusi, mida võiks kasutada; programmi saad seadistada aga menüü Options > Preferences kaudu.

 

Veel üks nõuanne: Võib juhtuda nii et käivitad oma torrent-kliendiprogrammi, alustad (või jätkad) mingite suuremahuliste failide allatõmbamist ja lahkud reipalt oma kodust või kebid siis mõnusalt oma salaarmukese teki alla. Seejärel naastes uuesti oma kompuutri manu, Sa avastad oma suureks pahameeleks, et Sinu kliendiprogramm on "pange" kukkunud, st ta ei tööta enam ja ka failide allalaadimine on lõppenud.
Tihtilugu põhjustavad sellise vihaleajava asja Sinu mingi kolmandate firmade tulemüür või siis mingi pahavaratõrje programm. Kui Sa ei suuda tuvastada seda et milline neist just süüdi on siis tee järgmist:

a) Lülita välja oma tulemüür ja pahavaratõrje programmid;
b) Lülita sisse Windows'i enda tulemüür ja kui Sa kasutad Windows Vista't või Windows 7't, siis kliki nupule Start, seejärel Control Panel ja otsi sealt ülesse Administrative Tools vahend (mõnel on ta juba pandud ka otse Start menüü alla). Käivita Windows Firewall with Advanced Security ja kliki tema kõige parempoolsemas paanis lingile Properties, seejärel ava järjest kõik tema sakid (vahelehed, tab'id) ja vali ülevalt Firewall state rippmenüüst parameeter On (recommended);
c) Nüüd käivita enda torrent-kliendiprogramm uuesti ja jätka oma failide allalaadimist.
d) Aeglase internetiühenduse ja kehvakese kompuutri puhul ära surfa sel aja Internetis vaid tegele mingite muude arvutiasjadega või lahku üleüldse kompuutri juurest (mine tööle või napsitama või pruudi juurde või hoopiski magama);
e) Kui Sa oled oma failid alla laadinud või soovid nende allalaadimise ajutiselt katkestada, siis sulge oma torrent-kliendiprogramm, tee kompuutri restart ja jätka Internetis surfamist jne...
f) Ja kui Sa tahad alustada uuesti nende suuremahuliste failide allalaadimist, siis korda neid ülaltoodud punkte ja kebi magama...
g) Üha rohkem pakutakse võimsamaid ja paremaid laiekraan kuvareid (LCD displeisid). Kui Sa kasutad sellist üle 20 tollist suuremat kuvarit, siis lülita ta suuremamahuliste failide allalaadimise ajaks lihtsalt välja, sest selline kuvar tarbib üsna palju voolu ja pealegi ei ole mõtet oma kalllist kuvarit niisama vaevata. Näiteks kui Sul on üsna kesine allalaadimise kiirus ja kui Sa käivitad ööseks mitme filmi allalaadimise, siis lülita enne magamaminekut oma kompuutri monitor lihtsalt välja - arvuti jääb ju ikka töösse.

 

 

UUENDATUD 2016. Sa võid nüüd torrenteid striimida otse oma brauseris: Torrents Time teenus lubab nüüd striimida suvalise torrent saidi sisu. Nüüd võib torrentite voogesitust (näiteks filmide voogesitust ehk filmide striime) näha otse oma veebibrauseris. Sul ei lähe enam vaja mingit torrent-klienti (torrent kliendiprogrammi) ja Sa ei pea mingit sisu oma kõvakettale alla laadima (à la Netflix). Sa ei vaja enam torrent-faile. See sai võimalikuks tänu uuele Torrents Time pluginile - see Torrents Time plug-in tuleb Sul installeerida (https://torrents-time.com/). Torrents Time plugin sisaldab 2 osa: Torrent-client mootorit ja video pleierit (TorrentsTime Media Player). Antud plugin hakkab otsima näiteks Sinu poolt torrent saidis valitud filmi seemendajaid ja peerisid ning kui piisav osa filmist on alla laetud, alustab kohe filmi striimimist. Sa võid soovi korral ka tasulist Anonymous VPN'i kasutada. Torrents Time sisaldab ka automaatset subtiitreid ja ka Chromecast, Airplay ning DLNA tuge. Nagu ka kõik muud torrent striimimise lahendused, sõltub ka Torrents Time kvaliteet suurel määral just Sinu internetiühenduse kiirusest ja ka sellest et kui populaarne Sinu poolt valitud torrent on (st kui palju mingi filmi jaoks neid seemendajaid/peerisid parasjagu on).
Seda pluginit võib igas torrent saidis kasutada ja esimeseks neist on praegu The Pirate Bay. Nüüd on seal torrenti allalaadimise nupu kõrval ka voogedastuse/striimimise 'Stream It' (Stream It) nupp - pilt. Antud plugin töötab praegu Chrome, Firefox ja Internet Explorer brauserites, varsti aga ka Safaris. Windows 10 Edge brauser praegu seda veel ei toeta, aga see tugi võib talle juba see aasta ilmuda. See Torrents Time süsteem on praegu alles beta staadiumis ja omab veel igasuguseid probleeme, aga eks asi paraneb ning ta on ülimalt lihtne süsteem.

Toon siin ära kogu protseduuri:

Ja võidki oma filmi vaadata

!!! Sa võiksid seda Torrents Time teenust proovida alles siis kui ta on lõplikult valmis ja kui Sul on piisavalt kiire internetiühendus, näiteks et striimida ka Ultra HD (4K) videot, peab Sinu püsivaks internetikiiruseks olema vähemalt 15 Mbps (ka videokaart peab olema 4K võimeline). Pealegi sisaldab see Torrents Time plugini Beta versioon veel üsnagi suuri turvariske, mis lubati küll valmistajate poolt likvideerida.


Sarnaselt Torrents Time pluginile saab filme vaadata ka Popcorn Time Online vahendusel ja ka Popcorn Time äpi (praegu Beta 5.4 versiooni) abil.

 



Kas Torrent saitidest võib pahavara saada?

Lühike vastus on - jah.

HOIATUS !!! Ole ikka igsuguste failide allalaadimisega hoolikas, sest pahatahtlikke lurjuseid leidub ka antud võrgus, kes soovivad kellelegi sokutada mingit viirust või nuhkvara sisaldavat faili! Eriti ettevaatlik peab olema väga populaarsete ja vajalike programmide- ning operatsioonisüsteemidega, osa neist võivad pahavara sisaldada. Enne nende installeerimise alustamist kontrolli iga allalaetud fail oma pahavaratõrje programmidega üle!

 

Kas ka filmid, video, pildid, muusika (MP3) jms võivad pahavara sisaldada?

Lühike vastus on jällegi - jah.

Pikemalt: Otseselt andmefailidesse ei saa pahavara integreerida või see on siis väga keeruline ja aeganõudev tegevus. Kuid IGA fail võib olla nakatatud, st tema külge võib "pookida" mingi viiruse, selle juurdelisatud pahavara käivitamiseks on vaja ka käivitusfaili (.exe, .scr, HTML, .vbs jne laiendiga faili). Näiteks võib Sinu poolt allalaetud fail omada topelt (võlts) laiendit. Oletame, et Sa laadisid alla mingi nakatatud faili, mille nimeks on MingiFilm.avi.exe, MingiVideo.avi.scr või MingiFilm.avi.vbs jne. Sa näed nende failide lõpus ainult seda .avi laiendit, aga pahavara käivitavat .exe, .scr (ekraanisäästja - screensaver'i laiend) või .vbs laiendit Sa ei näe. Ja seda seepärast, et enamikes süsteemides EI kuvata käivitusfailide laiendeid (st .exe, .vbs, scr jne faililaiendeid). Kui Sa hakkad nüüd seda allalaetud nakatatud videot/filmi vaatama ja teed tal 2x kliki, siis käivitatakse see juurdelisatud pahavara - tema .exe, .scr või .vbs jne laiendi abil... (See käib ka MOV, MPEG jne laienditega filmide/videode, allalaetud nakatatud piltide, muusika jms kohta.)

Märkus: Ega pahavara kirjutaja ja levitaja ei peagi oma viiruse käivitusfailile mingit nime panema, piisab näiteks ainult tema .exe laiendist ning see siis "poogitaksegi" allalaetava nakatatud faili külge.


Teiseks pahavara levitamise mooduseks on Sinu meediapleieri ärakasutamine. Sinu poolt allalaetud faili nimeks võib näiteks olla movie.avi.mpg ja kui Sa käivitad selle nakatatud faili, siis stardib ka Sinu meediapleier ning "hõikab", et antud video vaatamiseks on vaja mingit koodekit (codec). Sina klikid seejärel reipalt nupule OK või kui Sul on koodekite allalaadimine vaikimisi lubatud, siis laebki Sinu pleier alla mitte "vajaliku" koodeki vaid hoopis viiruse. Seda trikki kasutatakse tihti ka Internetis, näiteks kui Sa klikid mingis saidis mingile videole, et seda otse oma brauseris vaadata ja kui selle peale teatatakse, et antud video vaatamiseks on vaja laadida alla ka mingi plugin või koodek, siis ära astu ämbrisse...!

Seega on video kaudu pahavara levitamise moodusteks:

- Sinu meediaprogrammi puhul kasutatakse ära tema nn "buffer overflow" haavatavust, koodekite pakkumist ja ka muid meetodeid.
- Võltslaiendite (topelt laiendite) meetod - näiteks Movie.avi.exe.


Veel: Kuigi Sinu poolt juba allalaetud ja nakatatud .avi, .mov, .mpeg, wav, bmp, jpg, gif või .mp3 (muusika) fail ise küll ei sisalda aktuaalset pahavara (tema käivituskoodi) kuid tema külge saab juurutada pahavara käivitamiseks vajaliku käivitusfaili.
Tegelikult saab ka otse piltidesse või muusse andmefaili endasse pahavara integreerida kuigi see on väga keeruline ja raske töö. Selline viirus on täielikult programmi-spetsiifiline ja ta aktiveeritakse ainult sel juhul kui see nakatatud fail laetakse vastavasse programmi, näiteks piltide vaatamise tarkvarasse.

Nüüdseks on loodud terved kurjategijate võrgud, mis lisavad populaarsetele torrent-failidele pahavara, näiteks kasutatakse selleks RAUM teenust ja kogu see töö automatiseeritakse. RAUM teenus töötab Pay-Per-Install (PPI, maksmine iga installi eest) mudeli põhimõttel ja sinna võib sattuda ainult spetsiaalse kutse alusel, makstes sissemaksu ning läbides tõsise kontrolli.
RAUM loojad kasutavad väga keerulist monitooringut, et jälgida maailma kõige populaarsemate tracker'ite tööd (The Pirate Bay, ExtraTorrent jne). Kurjategijad jälgivad hoolikalt viimaseid trende video, audio ja tarkvara osas ning seda üle maailma. Ja tuginedes sellele, luuakse tracker'ites sellekohased pahavara laialijagajad. Pahavara levitamiseks kasutatakse võlts või siis lahtimurtud (varastatud) kasutajakontosid ja spetsiaalset infrastruktuuri. Kõige rohkem levitatakse taolist pahavara just onlain mängude ja Microsoft Windowsi ning Mac OS aktiveerimise failide kaudu.

 

Mida tuleks teha, et kaitsta end Torrent saitidest "pakutava" pahavara vastu?

1) Et kaitsta end nende topelt (võlts) faililaiendite eest ja et neid topelt-laiendeid enne allalaetud faili käivitamist ka näha, tee järgmist:

- Windows 7-s: Kliki nupule Start, siis All Programs, siis Accessories ja lõpuks Windows Explorer (või ava lihtsalt suvaline kaustaken). Seejärel ava üleval nuppuderibal Organize rippmenüü ja vali sealt punkt Folder and search options (Kui Sa olid varem aktiveerinud seal menüüriba, siis võid ka valida menüüst Tools käsu Folder Options...).
Ava vahekaart/sakk View ja aktiveeri raadionupp Show hidden files, folders and drives (see küll antud asja kohta ei käi, aga ta kogenud kasutajale edaspidi vajalik).
Seejärel keri "liftiga" allapoole ning korista linnuke ruudust: Hide extensions for known file types.

- Windows Vistas: Kliki nupule Start, siis All Programs, siis Accessories ja lõpuks Windows Explorer (või ava lihtsalt suvaline kaustaken). Seejärel ava üleval nuppuderibal Organize rippmenüü ja vali sealt punkt Folder and search options (Kui Sa olid varem aktiveerinud seal menüüriba, siis võid ka valida menüüst Tools käsu Folder Options...).
Ava vahekaart/sakk View ja aktiveeri raadionupp Show hidden files, folders and drives (see küll antud asja kohta ei käi, aga ta kogenud kasutajale edaspidi vajalik).
Seejärel keri "liftiga" allapoole ning korista linnuke ruudust: Hide extensions for known file types.

- Windows XP-s tee sedasama ja seal vali kohe menüüst Tools käsk Folder Options...
Ava vahekaart/sakk View ja aktiveeri raadionupp Show hidden files and folders (see küll antud asja kohta ei käi, aga ta kogenud kasutajale edaspidi vajalik).
Seejärel keri "liftiga" allapoole ning korista linnuke ruudust: Hide extensions for known file types.

- Winows 8 / 8.1 / 10 puhul tee järgmist: Kliki Windowsi töölaua kasutajaliideses all tegumirea vasemas otsas asuvale File Explorer (endine Windows Explorer) kaustaikoonile. Seejärel ava File Explorer aknas View vaheleht/sakk ja pane uut tüüpi ribamenüü paremas osas linnukesed File name extensions ja Hidden items ruutudesse:

Winows 8 puhul tee järgmist

 

2) Enne kui laed mingi torrenti alla, soovitan lugeda ka sealtoodud kommentaare (juhul kui neid on), võib olla on seal mõni pettasaanud "klient" hoiatuse ülesse riputanud—olen ise selliseid hoiatusi küll ja küll näinud.

3) Väldi järgmisi halva kuulsusega Torrent kliendiprogramme: BitLord, BitThief, Get-Torrent, TorrentQ, Torrent101, Bitroll (levitavad pahavara jne).

4) Usalda rohkem .AVI, .MKV, MP4 (.mp4), M4V (.m4v) faile, väldi aga .WMA ja eriti .WMV faile. Praegu (2006 ja võib olla ka hiljem) pakutakse filme põhiliselt ikka kas .avi või siis .mkv (Matroska) formaadis. Kuigi Sa võid endale pahavara iga andmefailiga kaela saada, on siiski palju ohutum laadida alla just nendes formaatides filme. Kuid .wma ja .wmv formaadis failid on suuremas osas võltsid...; nad võivad näiteks suunata Sind mingisse teise saiti, kust Sa saad kaela mingi pahavara. Või Sa ei saa seda .wmv formaadis filmi oma VLC pleieriga vaadata ja kui Sa avad ta Windows Media Player'iga, siis Sa ei saa ka temaga teda vaadata vaid Sulle pakutakse mingite koodekite allalaadimist - tegemist on pettusega - kliki nupule Cancel, sulge Windows Media Player ja saada see film kohe prügikasti.
Mõnikord on allalaetud filmiga pandud kaasa ka tekstifail, kus ajatakse mingit jama selle kohta, et seda WMV formaadis filmi ei saa bla-bla-blaa põhjustel vaadata ja Sul soovitatakse tema vaatamiseks kasutada Windows Media Player'it ning ka sel juhul ilmub see koodekite puudumise võlts-veateade ja loodetakse, et Sa alustad koodekite (tegelikult siis pahavara) allalaadimist:

võlts-veateade

5) "Password Instructions", "Special Instructions" või torrentisese on lisatud ka mingi .exe laiendiga fail:

Kui Sa näed filmi või muusika torrenti puhul faili, mis ütleb 'password', 'special instructions', 'codec instructions', 'unrar instructions, 'important read me first', 'download instructions here', siis tea, et see torrent on suure tõenäosusega võlts-torrent.
Juhul kui sinna on lisatud ka mingi .exe laiendiga fail, siis ära sellist torrentit alla lae. Filmid ja muusika ei vaja mingeid käivitusfaile (EXE) ja nad ei vaja ka mingeid spetsiaalseid paroole, allalaadimise ning muid taolisi instruktsioone.

Veel üks moodus Sinu petmiseks: Laed mingi populaarse filmi kokkupakitul kujul .RAR, .TAR, .ZIP failina lõbusalt alla ja üritad seejärel seda arhiivifaili avada, aga seejärel näed enda suureks pettumuseks dialoogiakent, mis nõuab parooli sisestamist, et seda arhiivi saaks avada. Seejärel tuuslad antud allalaetud kaustas meeleheitlikult ringi ja otsid sealt mingit paroolifaili ja näedki oma suureks kergenduseks üht tekstifaili umbes taolise "password..." nimetusega. Avad selle tekstifaili ja seal sees on toodud ära mingi URL aadress ja Sul palutakse see link kopeerida brauseriakna aadressiribale ning vajutada ENTER, et Sa saaksid veebist selle vajaliku parooli kätte. OK, teedki seda ja Sa satud mingile veebilehele, kus räägitakse turvalisusest ning spammist jms bla-bla-blaaa ning lõpuks plautakse Sul klikkida näiteks suurele punasele nupule või mingile lingile ja järgida juhiseid, et seda parooli kätte saada. Kui Sa klikid nüüd naiivselt sellele nupule või lingile, siis võid kindel olla, et parooli asemel või siis koos parooliga saad Sa pahavara kaela. Kes see idioot näeks mingi filmi pärast niipalju vaeva ja jändaks mingite arhiivifailide ning paroolidega - see "idioot" saab olla ainult pahavara levitaja...

6) Mingi torrenti puhul näidatakse küll tuhandeid seemendajaid (Seeds), aga Sa ei näe ühtegi kommentaari:

Kuritahtlik torrenti üleslaadija võib võltsida seemendajate (seeder/seeds) ja peer'ide hulka. Kasutades näiteks BTSeedInflator sarnast tarkvara, võib see paharett teha oma torrenti selliseks, mis näitab, et tema torrentit jagavad parasjagu 10,000+ kasutajat... Kui Sa näed taolist suurt seed/peer numbrit, aga kui seal ei ole kasutajate kommentaare, siis väldi sellise torrenti allalaadimist.

7) Muusika ja filmide puhul ära usalda .RAR, .TAR, .ZIP ja .ACE faile, nad võivad pahavara sisaldada - muusika/filmide jaoks ei lähe neid .rar, .tar või .ace formaadis arhiivifaile vaja. Ühesõnaga kui Sulle pakutakse filmi allalaadimist osade kaupa, näiteks .rar osadena, siis on see arvatavasti võlts-torrent.

8) Kontrolli mõlema nii torrenti kui ka filmi väljalaske aega: Uue filmi puhul külasta eelnevalt kahte saiti:

* www.imdb.com - kontrolli filmi ilmumise aega.

* www.VCDQ.com - kontrolli seda et kas uus film torrentina üleüldse eksisteerib.


Juhul kui VCDQ.com saidis seda torrentit ei eksisteeri ja/või kui ta on lastud välja enne filmi ennast, siis ära usalda teda.

9) *** Alati, enne allalaetud failide käivitamist/avamist, skaneeri neid oma pahavaratõrje programmidega!

Märkus: Abimaterjali ja tasuta heade antiviirusprogrammide ning online pahavara skaneerijate kohta saad eestikeelset infot ka sealt



 

 

Filmide väljalasete piraatkoopiate tüübid: Mida need DVDrip (DVDRiP või DVDRIP), BRrip/BDrip (BRRip, BluRay või BRRIP), Scr/DVDScr/DVD SCR (Screener), PPVrip, TS (Telesync), TC (Telecine), CAM, R5 (R5 Line), WP, VODrip, HDTV/TVrip/DSR ja WEBRip tähendavad?

Kui Sa hakkad P2P abil valima välja ja seejärel laadima alla mingi filmi torrentit, siis näed Sa filminimetustele lisatud võtmesõnu, näiteks nagu DVDrip, BluRay (või BRrip), TELESYNC, SCR (või DVD SCR), PPVrip jne. Toon kohe allpool ka mõned sellised näited (filmide omad):

Resident.Evil.Retribution.2012.BRRip.XviD.AC3-MAGNAT,
Cafe de Flore (2011) 720p BRrip_sujaidr
,
Paranormal.Activity.4.2012.Unrated.1080p.BluRay.x264,
Gone.2012.720p.BrRip.x264.YIFY,
Gone.2012.720p.BrRIP.x264.YIFY,
The.Lucky.One.2012.BDRip.XviD-AMIABLE,
the.apparition.2012.720p.bluray.x264-sparks,

The.Mechanic.DVDRip.XviD-ARROW,
V.H.S 2012.DVDRIP.AVI.DELS,
Mama.2013.DVDRiP.AC3-5.1.XviD-AXED,

Silent Hill Revelations 2012 WEBRip x264 AC3-JDocsis3 (SilverTorrent),
Silent Hill Revelation 1080p WEB-DL DD5.1 H.264-CrazyHDSource,

X-Men First Class 2011 R5 LiNE READNFO XViD - IMAGiNE,


Drive (2011) DVDScr 325mb,

jne....

 

Mida need võtmesõnad tähendavad? On neid vajalik teada?

Jah nende võtmesõnade tähendusi peab teadma ja nad annavad Sulle allalaetava video kohta olulist infot: Antud video allikas, videofaili konvertimiseks kasutatud tehnika, faili resolutsioon jne. Ühesõnaga antud võtmesõnadest sõltub Sinu poolt allalaetud filmi kvaliteet (video- ja audio headus ehk kvaliteet).

PS! Juhul kui Sa tahad allalaetud filmi vaatadata koos subtiitritega (inglise, eesti või mis iganes keele omdega) ja kui neid pakutakse mitmes versioonis, siis proovi esmalt just selliseid subtiitreid, mis langevad antud filmi võtmesõnadega kokku. Näiteks proovi filmile Bait.2012.720p.BluRay.AC35.1.x264AXED just järgmisi subtiitreid: Bait.2012.720p.BluRay.AC3-5.1.x264-AXED.srt - seda loomulikult juhul kui nad saadaval on. (Kui Sa leiad allalaetud filmile sobivad subtiitrid, siis ei pea Sa vaeva nägema nende sünkroniseerimise ja muu sellisega.)

 

Toon nüüd ära ka nende videode kvaliteeti näitavate võtmesõnade tähendused:

* DVDrip (DVDRiP või DVDRIP) – Selline video on ripitud antud filmi DVD plaadilt (filmi väljalaske DVD plaadilt) ja see on tavaliselt üsna hea kvaliteediga. DVDrip'id on tavaliselt 700MB mahuga, aga nad on ka suurema mahuga - mida suurema mahuga, seda parem on ka kvaliteet. Nad on enamuses SVCD (Super Video Compact Disc / Super Video CD) ja DivX/XviD videoformaatides. Selliseid filme võid julgelt alla laadida, loomulikult sõltub selliste filmide kvaliteet ka nende üleslaadija poolt kasutatud rippimise tehnikast ja tarkvarast, aga üldjuhul on nad hea pildikvaliteediga.

Märkus: DivX® on video kokkupakkimise üsna uue populaarse tehnoloogia nimetus. Selle formaadiga saab mängida ja luua kõrgekvaliteedilist videot kiirel ning mugaval teel. DivX® koodek on praegu kõige populaarsem MPEG-4 põhine koodek (codec). Kui võrrelda DivX filme DVD plaatide filmidega, siis nad omavad sama kvaliteeti kusjuures nende maht on seejuures ligi 10x väiksem. See teeb selliste DivX filmide Internetist allalaadimise väga mugavaks ja seda eriti siis kui kasutatav andmemaht on tasuline ning piiratud (st kui Sa pead maksma allalaadimise mahu järgi). See tähendab, et Sa võid terve filmi mahutada ühele CD plaadile, kusjuures selle kvaliteet jääb samaks, mis on ka selle filmi DVD plaadil.
Kui Sinu süsteemi on installitud DivX codec, siis saad vaadata ka DivX videosid kas Windows Media Player'i või siis suvalise muu pleieriga, mis toetab DivX® formaati.

XviD on enam-vähem sama mis ka DivX video koodek, aga see tasuta XviD koodek ei ole veel nii laialt kasutatav ja teda toetavad ainult uuemad meediapleierid.

Näide: Kui Sa näed "The.Mechanic.DVDRip.XviD-ARROW" taolist torrentit, siis tähendab see seda et selle filmi piraatkoopia tüübiks on DVDrip ja ta on allalaaditav XviD videoformaadis:

The.Mechanic.DVDRip.XviD-ARROW torrent


* BRrip/BDrip (BRRip, BluRay või BRRIP) – Need filmid on ripitud aga Blu-ray plaatidelt ja nad on suurepärase kvaliteedi ning resolutsiooniga. Paremad kui DVDrips!!! BRRIP on tavaliselt 720p resolutsiooniga ja nad tulevad 5.1 audiokanalitega. (DVDRIP on aga 420p resolutsiooniga ja stereo audiokanaliga.)
BluRay/BRrip/BDrip tüüpi filmid on palju suurema mahuga (gigabaitides) kui seda on DVDrip filmid, sest Blu Ray filmid on palju parema kvaliteediga (st sisaldavad rohkem pikseleid, paremat audiot jne). Aga juhul kui BRrip filmi puhul viidi ta näiteks XviD videoformaati, siis on ta juba palju väiksemas mahus (kusagil 700MB ümber või natuke rohkem, näiteks The.Lucky.One.2012.BDRip.XviD-AMIABLE.avi film "kaalub" pärast seda ainult 700MB).

* CAM – Sellised videod on salvestatud otse kinosaalist (kinoteatrist) kasutades selleks digitaalset videokaamerat. Need on kehvema kvaliteediga, sest selliste filmide ülesvõtmine sõltub ülesvõtja istekoha kaugusest ja vaatenurgast. Ära selliseid filme alla lae vaid oota ära nende DVD või BR ripid!!! (Lae nad alla ainult sel juhul kui muul kujul neid ei pakuta.)

* TS (Telesync) – "Stand for Telesync" - see sarnaneb CAM versiooni videole, aga audio on salvestatud otse kinoteatri kõrvaklappide liinist (audio kehva kvaliteet).

* TC (Telecine) – "Stand for Telecine" – selline video on kopeeritud otse filmilindilt. Selliste filmide kvaliteet on erinev ja see sõltub rippimiseks kasutatud varustusest/tehnikast.

* R5 (R5 Line) – See viitab sellele et antud video on ripitud Region 5 DVD-plaadilt (India, Russia, Africa). Need on tavaliselt hea kvaliteediga filmid ja nad on odavamad DVD väljalasked.

* Scr/DVDScr/DVD SCR (Screener) – Sellised filmid on ripitud promo / reklaami VHS lintidelt (või DVD plaatidelt), mis saadetakse välja filmikriitikutele, stsenaristidele, videolaenutustele, filmitootjatele ja muudele taolistele tegelinskitele. Sellised videod võivad olla väga hea kvaliteediga ja see sõltub rippimiseks kasutatud varustusest/tehnikast.

* PPVrip – Selline video on võetud "Pay Per View" allikast (st PPV kanalist või PPV hotelliruumist). Selliste filmide kvaliteet võib olla üsnagi kehva.

* WP – 'Workprint' on lõpetamata filmi koopia, kus võivad puududa näiteks muusika visuaalsed efektid jms.

* VODrip – Selline film on võetud otse kaabel- või sateliit TV kanalist ja kompuutri abil. Sellise filmi kvaliteet võib olla erinev ja see sõltub jällegi kasutatavast tehnikast ning tarkvarast.

* HDTV/TVrip/DSR – Need on TV-kanalitest video ülesvõtmise tüübid ja selleks kasutatakse erinevaid meetodeid.

* DDC – Digital Distribution Copy - Need on samad mis ka 'Screeners', aga nad on välja saadetud digitaalsel kujul. Nende kvaliteet on madalam kui R5, aga kõrgem kui CAM.

* PDVDrip – Selliseid DVD plaate müüakse enne originaal DVD väljalaskeid. Need võivad olla DVD plaatidel müüdavate filmide piraatkoopiad. Need ei ole DVDrip.

* WEBRip (WEB-Rip, WEBRIP, WEB Rip) - Veebist rippimine (Web Ripping) on onlainist, st veebi vahendusel transleeritud video või muusika rippimine - mitte tervest veebsaidist - see on sama mis ka nn streamrip. TV-seriaalid või filmid või muusika ripitakse mitmesuguste rippimiste tarkvarade abiga. Sellisel teel ripitakse videot või muusikat veebsaitide TV jaamadest ja muusikavideo portaalidest. WEBRips on ümber-kodeeritud videod ja nende kvaliteet on madalam.

* WEB-DL (WEBDL, WEB DL) - Sellised filmid laetakse alla onlain jagamise veebsaitidest (Web Download) sarnaselt Amazon või iTunes. Selliste filmide kvaliteet on üsna hea.

PS! Vahel harvemini kohtab ka VHS võtmesõnaga torrenteid, need videod on siis võetud "eelajalooliste" videomagnetofonide salvestustelt (enamasti vanu koduvideosid ja pornot pakkuvad torrentid). Need on siis tavaliselt konverditud AVI konteiner formaati (.avi) ja neid saab taasesitada suvalise meediapleieriga.

 

Seega vaata enne mingi filmi allalaadimist ka seda et millise piraatkoopia tüübiga tegemist on, st milliseid võtmesõnu see torrent fail sisaldab. Filmi torrenti väljavalimisel võiks siis tegutseda umbes järgmiselt:

- Kõigepealt vaata, et vajaliku filmi puhul oleks piisav hulk seemendajaid (Seed/Seeds). Ka suurema hulga "Peers" (või "Leech/Leechers") kompuutrite olemasolu on hea näitaja.
- Seejärel vali välja sobivate võtmesõnadega torrent fail (DVDrip või BRrip või mingi muu).
- Kui saadaval on ka kommentaarid (Comments), siis loe ka neid.
- Kui sisseloginud kasutajad saavad ka allalaetud filmide kvaliteeti (audio, video) hinnata, siis uuri ka seda. Need pannakse siis kommentaaride alla, näiteks AUDIO: 9 VIDEO: 10.
- Kui antud torrent saidis ka kontrollitakse torrenteid, siis vali välja usaldusväärne/kontrollitud torrent (Trusted, Verified Torrent).
- Vaata ka seda et millises keeles ja milliseid faile antud filmi allalaadimiseks pakutakse - seda näed siis antud filmiga seotud veebilehelt (+ kommentaarid, hindamine jms info).
- Kui Sa tahad kasutada ka subtiitreid, siis vali välja selline torrent, mille võtmesõnad langevad kokku Sinu subtiitrite faili nimega - juhul kui selline torrent saadaval on ja kui tema muud parameetrid Sulle sobivad.
- Ava oma brauseris kõik oma lemmiksaidid, kust Sa tavaliselt neid torrenteid otsid ja uuri ka muudest kohtadest seda et kas nendes ei pakuta allalaadimiseks mingit paremat varianti.
- Lõpuks lae alla väljavalitud filmi torrent fail (.torrent) või siis kasuta tema magnetlinki (Magnet Link - Magnetlink, Magnetlink-2, Magnetlink-3).

 

P.S. Teeme kokkuvõtted...

Plussid: Allalaadimiseks on tohutu suured tasuta informatsiooniarhiivid, piisavalt suur kiirus (mida kiirem upload, seda kiirem on ka Sinu failide download), kasutamise mugavus ja lihtsus.

Miinused:  Kõvaketta piiratud maht (vähemalt praegu 2006-ndal aastal) ja suhteliselt "aeglane" allalaadimise kiirus sest nii palju magusat materjali on saadaval ja seda täiesti tasuta !!! -:)

Etteotsa

 

 

 

Siin tuleb aga loetelu torrent-otsingusaitidest - seadsin nad subjektiivselt ritta:

 

Märkus: Need alltoodud lingid võivad ajapikku muutuda või siis "kaduda": Autorikaitse, võimsad muusikatootjad, kohtulahendid ja Hollywood'i palgamõrvarid. Ega ka Sina pääse: Sinu koju tulevad Eesti ÜLEMJUHATAJA Ansipi (ACTA truualamliku emissari) mornide lõustadega kõrilõikajad, käes hiiglaslikud nuiad, milledel ilutsevad suured ja värvilised "ACTA" kirjad ning kukuvad Sind tümitama :-)

 Torrents (https) ja 68.71.55.20 - see suur otsingumootor loendab üle 14.5 miljoni torrenti (*.torrent) ja nendest on ligi 3 miljonit üle kontrollitud ning seega puhtad. Siin ei hoita torrent faile ja Sa pead minema teistesse saitidesse, et neid alla laadida.

KAT magnet (https) või http://kickass.to/ (https), KATProxy, KAT Pirate Proxy ja Come IN - suured, väga head ja kontrollitud torrentite indekseerijad. Pluss kommentaarid, filtreerimise ja sorteerimise vahendid. Nad indekseerivad üle 9 miljoni torrenti (üle 1 miljoni neist on kontrollitud ja puhtad).

BitSnoop magnet ja 46.19.137.82 - see on metaotsingu sait ja ta loendab üle 17.8 miljoni torrenti ning antud sait on otsingutulemuste leidmisel väga kiire. Sistaldab palju kontrollitud torrenteid ja ka TV Finder vahendit (TV seriaalide otsimiseks).

ThePirateBay magnet (https; seda juhul kui see veebsait pole järjekordselt kinni pandud!!!); ProxyBay.Info ja ProxyBay.Net - nad loendavad üle 3.7 miljoni torrenti. The Pirate Bay (TPB) omab suurepärast filtreerimise süsteemi ja selle järgi saab ruttu leida puhtaid torrente vaadates kolba pildikest (kolp-1) torrenti järel. Pirate Bay omab ka kommenteerimise ja hindamise süsteemi. Hea on ka värviliste kolpade kasutamine, mis näitab antud torrenti üleslaadimise staatust. Üldiselt on iga "kolp" üleslaadija jaoks hea näitaja.

NB! Normal - kolpa ei kuvata (tavalise kasutaja / üleslaadija puhul); Trusted - roosa kolp kolp-1 (torrent on üle kontrollitud ja ta on OK); VIP - roheline kolp kolp-2 (kauaaegne tubli üleslaadija heade torrentitega); Helper - sinine kolp kolp-3 (võib torrenteid redakteerida, siirdada neid ja kontrollida neid puhtuse osas).

Uuendatud! 2014. a. detsembris löödi Rootsi politsei ja teiste asjapulkade poolt see kohe eelpool toodud Pirate Bay sait järjekordselt "auti" (st ta suleti). Kasuta selle asemel nüüd The Pirate Bay Search by ISOHUNT torrent-saiti.
Peale selle võid nüüd ka ise luua omaenda The Pirate Bay versiooni/klooni/koopia ja seda üsna väheste teadmiste- ning vaevaga. Seega võib igaüks mõne lihtsa sammuga luua omaenda The Pirate Bay koopia ja panna see oma domeeni üles (koos ligi 8 miljoni torrentiga!). Uuri ise seda huvitavat pakkumist sealt Open Bay veebsaidist, võta end kokku, tiri jalad kõhu alt välja ja paku inimkonnale tasuta kraamiga RÕÕMU!

Märkus: Kui Sa laed sealt Open Bay veebsaidist alla näiteks ainult selle "Full DataBase Dump" (openbay-db-dump.torrent) torrent-faili, siis saad kätte KÕIK Kick Ass Torrents, Isohunt.to ja Pirate Bay saitide käsutuses olevad torrentid (2014 dets. seisuga) - kokku ligi 8 miljoni torrent faili kirjelduse. Teed järgmist: a) Laed selle openbay-db-dump.torrent faili alla, näiteks oma töölauale; b) Teed tal 2x kliki, et avada ta oma Torrent-kliendiprogrammis; c) Seejärel ootad kuni selle faili (torrents_mini.csv.gz - 420MB) allalaadimine lõpetatakse ja pakid ta näiteks 7-Zip programmi abil lahti ning saad kätte torrents_mini.csv faili (838MB!!!); d) Nüüd impordid selle lahtipakitud torrents_mini.csv faili näiteks MS Access programmi ((avad MS Access tarkvara, lood seal uue tühja andmebaasi ("Blank Database") ja impordid sellesse käsu Import -> Text File abil antud torrents_mini.csv faili ning salvestad selle uue andmebaasi.)) Seejärel võid hiljem või siis kohe selle andmebaasiga seal tööd alustada. Võid näiteks seal vajaliku märgistada, kopeerida mälupuhvrisse ja mujale kleepida. Sa võid vajalikud märgistatud andmeblokid eksportida ka näiteks Excel või Word programmidesse või siis PDF, XPS, XML, HTML jne failiformaatidesse.
Sa ei saa seda torrents_mini.csv faili avada otse Excel tarkvaras, sest see tabelprogramm toetab kuni 1,048,576 rida ja mitte rohkem. Sa ei saa antud torrents_mini.csv faili laadida ka Word tekstiredaktorisse, sest selles võib avada kuni 512MB mahuga faile, aga see torrents_mini.csv tekstifail "kaalub" tervelt 838MB. Kui Sa töötad MS Access programmis antud andmebaasiga, siis juhul kui Sul on kehvema jõudlusega arvuti, võtavad sealsed operatsioonid palju aega, sest tegemist on ikkagi ligi 8 miljoni reaga ehk torrentiga - pead käivitatud tegevuse lõpetamise ära ootama. Kõige parem on ikkagi Access programmis see torrentite andmebaas jagada väiksemateks blokkideks ja seejärel eksportida need märgistatud blokid näiteks Excel tabelisse (Export -> Excel) ja seal siis edasi tegutseda.
Kas seda kõike üldse vaja on (?) ja milleks jännata nende miljonite torrentitega, see on juba teine asi, aga võib olla huvitab see kedagi - mina edastan ainult infot. Sind huvitab võib olla ka vajalikus torrentis just see hash osa/blokk, märgistad selle, kopeerid mälupuhvrisse ja kleebid ta seejärel näiteks Google otsingulahtrisse ning saadki antud torrenti kätte - vaata järgnevat pilti:

Sind huvitab võib olla ka vajaliku torrenti just see hash osa/blokk...

 

Uuendatud! The Pirate Bay on nüüdseks onlainis tagasi ja tema koduleht omab antud momendil Phoenix logot (Fööniks "tõuseb tuhast"...) - pilt.

 

Torlock - reklaamib, et kõik torrentid on üle kontrollitud ja puhtad. Loetleb üle 500,000 kontrollitud torrenti. HOIATUS: Kliki allalaadimise veebilehel ainult sõnale "torrent" (muud lingid on petuskeemid). Ära vali ka "sponsored" tulemust.

h33t (http://h33t.to/ või http://www.h33t.com/ või siis http://www.h33t.eu/) magnet - see sait oli mõnda aega maas ja nüüd on see populaarne veebsait jälle tagasi. Ta indekseerib üle 5 miljoni torrenti.

Märkus: Neile, kes kasutavad h33t saiti, sisestage oma hosts faili järgmised read:

204.16.200.51 h33t.com
204.16.200.51 h33t.eu
204.16.200.51 www.h33t.com
204.16.200.51 www.h33t.eu

ja seejärel sulgege oma brauser ning avage uuesti ning minge sinna h33t.eu või siis h33t.com veebsaitidesse.

 

Torrents.to - loetleb torrentite otsingusaite endid.

ExtraTorrent magnet - omab 1.5 miljoni torrenti loetelu. Ei ole just palju, aga kataloog sisaldab paljusid väljalaskeid ja ka dublikaate ei paista olevat. On üsna usaldusväärne ja hea sait - saab ka kommentaare lugeda. HOIATUS: Väldi siin "Direct download" linki.

BitZone magnet (https) - see on kiire ja puhas otsingusait, kus on üle 10.2 miljoni üle kontrollitud ja OK torrenti.

http://veoble.com/torrent/ - ka väga hea torrentite otsingumootor.

Toorgle - Kiire torrent veebsaitide leidja (korraga 450+ veebsaiti).

XTORX - Kiire torrentite otsingumootor.

torrentid mängude allalaadimiseks —> http://downloadgamestorrents.com/ - torrentid mängude allalaadimiseks.

 

Veel lisaks:

 Mininova       Kõike      Registreerimist ei nõuta

TorrentReactor.net   Kõike  Registreerimist ei nõuta

Fulldls.com       Kõike         Registreerimist ei nõuta

TorrentPortal     Kõike        Registreerimist ei nõuta

UKNova  UK TV Episodes    Vaja registreeruda

HDBits            HD filmid      Nõutakse registreerumist

TorrentReactor.com  Kõike    Registreerimist ei nõut

http://torrentbutler.eu/home magnet - Torrent Butler on sait, mis pakub filmide torrenteid ja ka TV Shows'id. Seal on suur hulk kontrollitud torrentite ja magnetlinkide loetelusid. Üle kontrollitud torrentite/magnetite allalaadimise linkide järel kuvatakse rohelised linnukesed. Iga film sisaldab ka oma treilerit ja antud filmi kohta käivat infot. Filmid on leitavad ja sorditavad nende kategooriate järgi. Torrentid/magnetid saad kätte siis kui klikid antud filmi treileriaknas paremal ülal asuvale "Torrents" nupule - pilt.

YIFY Torrents - Filmid, registreerumist ei nõuta

NyaaTorrents - siit leiad animatsioonifilmid. Rohelise värviga tähistatud torrentid on pärit usaldusväärsetelt üleslaadijatelt.

http://kinozal.tv/ - Filmid, neile kes valdavad ka vene keelt, torrentite allalaadimiseks tuleb registreeruda.

 

Märkus: Kui Sa klikid mingile neist ülaltoodud linkidest (näiteks KAT magnet) ja Sinu brauserisse ilmub selle peale turvahoiatus antud veebsaidi sertifikaatide aegumisest, siis jätka ikkagi ning kliki "Continue to this website (not recommended)" (IE brauseri puhul) või siis "Proceed anyway" (Chrome brauseris) või hoopis "I Understand the Risks" (ja seejärel "Add to Exceptions" - Firefox brauseris) lingile/nupule ja jätka sirvimist - vaata alltoodud näiteid:

Internet Explorer brauseris - pilt.

Chrome brauseris: - pilt.

Lisaks ülaltoodud torrent-otsingusaitide linkidele võiks kasutada ka järgmisi üsna kasulikke veebsaite:

 

 


Windows'i  Torrent kliendiprogrammid (parimad - aasta 2006 ja hiljem...):

 1. qBittorrent (allalaadimine)
 2. BitTornado
 3. BitComet
 4. BitTorrent
 5. Yet ABC
 6. Shareaza
 7. XBT Client
 8. G3 Torrent
 9. BitPump

Lisaks veel Windowsile Torrent kliendiprogramme:

 1. MooPolic
 2. BitBuddy
 3. TorrentTopia
 4. Shareaza Plus
 5. torrentflux
 6. mldonkey
 7. TrustyFiles
 8. BT++
 9. Flash! Torrent
 10. Nova Torrent
 11. TurboBT
 12. BT Queue
 13. Anatomic P2P
 14. Rufus

Etteotsa

 

 

Toon veel ka paar-kolm praktilist näidet omaenda tegemistest seoses nende torrentitega:

1) Film "Tess":

Ühe oma sõbraga tuli kunagi juttu Inglise kirjanikest ja selles vestluses mainiti ka Thomas Hardy romaani "D'Urbervilleide Tess" (orig. "Tess of the D'Urbervilles" - 1891). Mäletan, et lugesin seda romaani üsna noorena ja et see meeldis mulle väga, aga selle sisust ei olnud mul suurt midagi meelde jäänud. (Vot mida see üleliigne alkoholi pruukimine teeb!) Hakkasin siis Internetis otsima, et kas antud romaanist on ka filme tehtud ja leidsingi Roman Polanski filmi ("Tess" - 1979). Kuna Roman Polanski on hea filmilavastaja ja peaosa täidab selles filmis väga kena tütarlaps (Nastassja Kinski - 1961), siis tõusid minu kõrvad kikki ning ma hakkasin seda "Tess" filmi otsima. Leidsingi ta ühest Torrent saidist ja sain ta kerge vaevaga ka alla laetud. Üldiselt vaatan ma filme kaks korda suhteliselt harva, aga seda linateost vaatasin küll kuigi antud film on üsna kurb ja traagiline.
Soovitan ka Sul seda filmi vaadata kuigi kaasaegsesse filmimaailma ta nagu enam ei sobikski, kus massifilmide sisuks on äge kõmmutamine; üksteise trummipõrina ja plekikolina saatel tümitamine, kenad või koledad igasse ilmakaarde tulistavad õblukesed neiud; ojadena voolav veri; labased seksistseenid ("suur kirglik armastus, kus maja või mis iganes lauasa väriseb jõulise s.... puhul"); igas filmis peab kindlasti olema ka üks neegrist "suur tegija"; äraleierdatud ja lääged perekonnatülid (näiteks politseinik teeb rasket eluohtlikku tööd ja toob raha koju, aga naine viriseb, et tema ning laste jaoks ei jäetavat aega... - selliseid tülisid esineb peaaegu et igas filmis ja seda kõikides variantides); peakangelane päästab üksi Maailma ja seda just viimastel järelejäänud sekunditel; kõik on ülisuured tehnikaspetsid ja IT-asjatundjad, kus kompuutrite ning muu tehnika abil tehakse mängleva kergusega pankasid tühjaks ja saadetakse korda muid "imesid"; paarimehed (eriti hea on "musta & valge" kombinatsioon) kisuvad omavahel terve filmi ja show lõppedes on jälle suured sõbrad; ausat politseinikku või keda iganes jälitavad korraga nii maffia, politsei ise, CIA kui ka FBI ja filmi lõpuks saab "hea" kõikidest jagu ning peseb end süüst puhtaks; praktiliselt iga teine USA senaator või kongresmen on varas ja maffiaga seotud, kelle siis "hea" päevavalgele tirib jne, jne - taolised stseenid korduvad filmist-filmi.
Seda kõike see "Tess" film aga ei paku ja seda tuleks siis arvestada. Antud film annab teatud ettekujutuse ka 19. sajandi Inglismaa lihtrahva üsnagi raskest elust ja tollasest tobedast viktoriaanlikust ajastust ning kommetest. Tollal sattusid põlu alla ka vastu tahtmist "süütuse" kaotanud noored tüdrukud ja päris kurjaks läks aga asi siis kui nad "julgesid" väljaspool abielu veel ka lapse sünnitada... Ja ega neil sünnitamisest suurt pääsu polnudki, sest abort oli keelatud, väga kallis ja suisa eluohtlik. Ja proovi sa veel pärast seda mehele saada, üsna lootusetu ponnistus—libu, mis libu... Tänapäeval on see mees küll väga-väga suur õnneseen (loterii võitja!), kes leiab esimesel pulmaööl oma voodist süütu naise/tütarlapse. (Kohe nii suur võitja, et ta võib kauaoodatud pulmaööl suure ehmatuse- ja hämmastusega oma rõõmsate "mehekohustuste" täitmisega hoopiski jänni jääda...- tagajärjeks pulmasängist väljaviskamine ja abielulahutus!)

Märkus: Sellele üsna vanale filmile ei ole vist (?) eestikeelseid subtiitreid saada ja seega, kes soovib antud filmi vaadata, peab oskama ka inglise keelt. Noor ja kena (vähemalt minu arvates) Nastassja Kinski sobis Tess'i rolli vägagi hästi.

 

Nastassja Kinski pilte ("Tess" filmist ja muidu elust):

'Tess' filmist <-"Tess"-> Jällegi 'Tess' filmist Ja muidu-> Ka elust

 

 

2) Charles Chaplini film "The Great DICTATOR" (1940):

Hitler olevat pärast "The Great DICTATOR" filmi äravaatamist lubanud selle räpase Chaplini kõige kõrgema puu otsa üles riputada. Ühe tema adjudandi memuaarides kirjeldatakse ka seda et pärast antud filmi vaatamist olevat masohistlikult karsklane ja taimetoitlane Füürer nii segi läinud, et tellinud endale õlut ning võileiba vorstiga. Loomulikult tahtsin antud filmi, mis Suure Juhi nii närvi ajas, ka ise üle vaadata ja ka see film sai torrenti abil alla laetud. See film võis tollal olla vägagi ajakohane ja põnev vaadata, aga tänapäeval tundub ta juba ajast- ja arust olevat—lisan ka ühe pildi:

Seda kaadrit võis Tuhandeaastase Reichi juhil üsna valus vaadata olla:

Juut

 

3) "Life Of Pi" (2012):

Ka nõrgamõistuslikud (mina nende hulgas) on aru saanud, et teadagi kelle käpa all olev Hollywood on juba ammu alla käinud ja sealselt konveierliinilt tuleb põhiliselt saasta. Ja ega need meie telekanalid paremad pole + igavad ebaprofessionaalsed ja lausa enesetapuni viivad "horror"-reklaamid.

Kuid vahel satume ka väga heade filmide otsa ja üheks selliseks linateoseks võib täie kindlusega pidaga Life Of Pi (2012) filmi. Soovitan neile, kes antud filmi veel näinud pole, seda kindlasti vaadata! Alguses, kusagil 10-15 minutit, tundub see film nagu igavavõitu olema, aga kannata see ära ja siis algab tõeliselt põnev osa....

* Torrent faili saad alla laadida siitsamast, laed selle ZIP faili siit alla näiteks oma töölauale ja pakid ta seejärel lahti. Siis teed sellel [kat.ph]life.of.pi.2012.dvdscr.torrent failil 2x klõpsu, valid filmi allalaadimise koha ja klikid nupule OK. Loomulikult peab Sul eelnevalt olema installitud ka mingi BitTorrent kliendiprogramm (antud juhul on juttu µTorrent-kliendist).
Nende jaoks, kes inglise keelt ei oska, lisasin antud ZIP faili ka vajaliku suubtiitrite faili, kui filmis räägitavast aru ei saada, siis läheb pool "head" kaduma. Pane see Life of Pi 2012.srt fail samasse kausta, kus asub ka see allalaetud Life Of Pi film. Kui subtiitrite ja allalaetud filmi failil on üks- ja seesama nimi, siis laetakse subtiitrid käivitatud filmi automaatselt (näiteks VLC pleieri kasutamisel) - seega võid neid failinimesid ise muuta. Või siis alternatiivina näiteks kui Sa kasutad meediafailide vaatamiseks VLC media player'it, siis teed kohe pärast filmi käivitamist VLC pleieri aknas paremklõpsu ning valid kontekstmenüüst käsu Subtitle -> Open File.... Seejärel märgistad "Open subtitles..." dialoogiaknas selle .srt faili ja klikid nupule Open.

Märkus: Subtiitrite fondi, suuruse, värvi, äärejoone / kontuurjoone jms saad määrata VLC meediapleieri menüü Tools -> Preferences kaudu (st Tools -> Preferences - Subtitles & OSD). Kui oled seal oma seadistused teinud, siis sulge VLC meediapleier ja kävita see film uuesti ning vali talle uuesti ka see subtiitrite fail. (Iga kord kui Sa teed VLC pleieri sätetes mingeid muudatusi, pead Sa ta seejärel sulgema ja uuesti käivitama.)

 

* Toon siin alternatiivina ka ära selle filmi magnet lingi (neile, kes saavad inglise keelest aru ja kes ei soovi selle ZIP faili allalaadimisega jännata):
magnet:?xt=urn:btih:B129C8FD1C91B00589EF8FE646F52CE10148A3C9&dn=life+of+pi+2012+dvdscr&tr=udp%3A%2F%2Ffr33domtracker.h33t.com%3A3310%2Fannounce

Märkus: Meeldetuletuseks seda et kuidas nende magnet linkidega tegutseda. Kui keegi saab Sinu poolt saadetud magnet lingi teksti kätte (või näeb seda kusagil veebilehes / blogis, näiteks siin), siis tegutseb ta järgmiselt:

a) Ta märgistab näiteks saabunud Emailis (või mingis kodulehes või mujal) selle magnet lingi teksti ja kopeerib ta mälupuhvrisse (Copy).
b) Seejärel avab ta oma BitTorrent kliendiprogrammi (antud näites siis VLC media player'i) ja valib menüüribal File -> Add Torrent from URL... käsu. Kui selle magnet lingi tekst oli eelnevalt juba mälupuhvrisse / lõikelauale kopeeritud, siis peab ta avanevas "Add Torrent from URL" dialoogiaknas klikima ainult nupule OK.

Kliki OK


c) Lõpuks valib ta uues dialoogiaknas faili allalaadise koha (kausta või töölaua), klikib nupule OK ja algabki faili (antud juhul siis filmi) allalaadimine.

Ka võib selle magnet lingi teksti kopeerida otse veebibrauseri (Internet Explorer või Firefox) aadressiribale ja vajutada ENTER. Seejärel, juhul kui Sul on BitTorrent kliendiprogramm süsteemis olemas, klikid OK + OK ja algabki antud faili allalaadimine - Firefox brauseri puhul. (IE brauseri kasutamisel klikid pärast ENTER vajutamist ilmunud dialoogiaknas nupule "Allow", siis OK ja alustaksegi allatirimist.)

Life Of Pi (2012)

 

Eks neid häid filme juhtub ette rohkemgi ja toon siin ära ka mõned VÄGA HEAD filmid (seda loomulikult minu arvates), mis ma olen pärast nende läbivaatamist alles jätnud, et neid tulevikus võib olla ka uuesti vaadata. Kahju, et ma seda juba varem ei teinud, aga eks tollal olid ka kõvaketaste mahud väiksemad ja probleeme oli ka väliste andmekandjatega - tänapäeval on hea "kraami" alleshoidmisega palju paremad lood: 12 Years a Slave (2103), 13 (2010), Argo (2012), Ash vs Evil Dead (TV-seriaal); Atonement (2007), Better Call Saul (TV-seriaal); Big Hero 6 (2014, animatsioon), Boardwalk Empire [TV seriaal, S01-05 (2010-2014); Üsna hea!]; Borgman (2013), Breaking Bad [S01-05] (2008-2013), Carrie (2013), Changeling (2008), Cold Comes the Night (2013), Curse OF Chucky (2013), Dark Matter ["Tume Mateeria" (2015 ilmus S01, 13 seeriaga) - VÄGA HEA seriaal; 2016 ilmub ka S02, kus on samuti 13 seeriat], Deadfall (2012), Dead Snow-2(2014), Derailed (2005), Despicable Me (2010, animatsioon), Drive (2011), Doubt (2008), Eastern Promises (2007), Eden Lake (2008); El laberinto del fauno (2006); Fargo [TV seriaal - VÄGA HEA reaalsetele sündmustele põhinev põnev seriaal], Fracture (2007), Frankenstein's Army (2013), Full Metal Jacket (1987), Fury Road (2015), Gomorra (TV-seriaal); Green Room 2015, Game of Thrones (TV-sriaal; VÄGA HEA!), Gone Girl (2014); Hanna (2011), Hardcore Henry (2015), Hesher (2010); Homeland - TV seriaal [S01-S05, 2011-2015; VÄGA HEA! Oleks võinud siiski kolmanda sesooniga lõppeda ja arvatavasti nii ka mõeldi, aga tänu selle TV seriaali suurele populaarsusele, loodi uued seriaalid juurde. Siiski väga hästi tehtud seriaal kuigi alates IV sesoonist läks asi Hollywoodlikult absurdsemaks ja tsipa igavamaks.]; House At The End OF the Street (2012), Housebound (2014), I Saw The Devil (2010), In the Heat of the Night (1967), Interstellar (2014), James Bond Casino Royale (2006), James Bond Quantum of Solace (2008), Killer Joe (2011), Kingsman: The Secret Service, Kraftidioten (2014), Let Me In (2010), Life of Pi (2012), Lost in the Sun (2015), Lucy (2014), Mad Max (2015), Mama (2013), Manhattan Night (2016), Martyrs ("Witnesses" - 2008); Mother's Day (2010), Mud (2012), Narcos [TV-seraal S01 ja S02 (2015, 2016) - VÄGA HEA reaalsetele sündmustele põhinev põnev seriaal], Never Let Me Go (2010), No Country for Old Men (2007), Oldboy (2003), Once Upon a Time in America (1984); Pain & Gain (2013), Patrick (2013), Peaky Blinders (TV-seriaal); Prisoners (2013), Red Riding Hood (2011), Rush (2013), Septembers of Shiraz (2015), Shawshank Redemption (1994), Side effects (2013), Silver Linings Playbook (2012), Snitch (2013), Splinter (2008), Sucker Punch (2011), Surfs Up (animatsioon; 2007), Terminator 3 Rise of The Machines (2003), Terminator: The Sarah Connor Chronicles [TV seriaal: S01 (2008) ja S02 (2009). Täiesti ootamatu ja absurdse lõpuga seriaal. Minu arvates oli selle TV seriaali ootamatu lõpetamise põhjuseks teise sesooni viimaste seeriate/episoodide madal reiting. Selle madala reitingu põhjustasid vist igasugused üleliigsed "jamad", näiteks nagu Connor'i uuringud 2 sesoonis, närvidele käivad tsitaadid piiblist ja Connor'i pidevad ning tüütud mõtisklused. Ka käis see Connor oma käitumisega närvidele. Ja kaks persooni oma tegevustega oleks seriaalist pidanud üldse välja jätma. Üldiselt on see seriaal aga VÄGA HEA ja kahju, et see nii ootamatult lõpetati - veel vähemalt paar sesooni oleks pidanud veel ilmuma. Mmmmm, super oli ka Summer Glau, rääkimata tema ilust, kahju, teda olekski vaatama jäänud....], TESS (1979), The Bag Man (2014), La migliore offerta / The Best Offer (2013), The Book Thief (2013), The Borgias (TV-seriaal, kindlasti üks parimaid ja põnevamaid TV seriaale üleüldse!), The Counterfeiters (2007), The Call Up (2016), The Duel (2016), The Expanse (2015; seriaal, üsna hea), The Equalizer (2014), The Imitation Game (2014), The Girl in the Photographs (2015), The Great Gatsby (2013), The Hunger Games (2012), The Numbers Station (2013), The November Man (2014), The Raven (2012), The Way Back (2011), The Words (2012), The Divide (2011), The Guest (2014), The Human Centipede (II. osa, RÄIGE film, vaadata "ettevaatusega" või siis üldse mitte vahtida), The Illusionist (2006), The Killer Inside Me (2010), The Rover (2014), The Girl With A Dragon Tattoo (2011), The Last Stand (2013), The Village (2004), There Will Be Blood (2007), True Detective [TV seriaal, S01-02] (2014-2015)], Vikings (TV-sriaal; ka hea seriaal!), Under the Dome [S01-03, 2013-2015], Unknown (2011), WALL·E (animatsioon; 2008), World War Z (2013), We Are What We Are (2013), Wicked Blood (2014). Kõikidele siintoodud filmidele ja TV-seriaalidele pole arvatavasti eestikeelseid subtiitreid saadaval (seda vähemalt praegu) ning seega tuleb osade filmide puhul võib olla ka inglise kõnekeelest aru saada (või siis laadida alla ingliskeelsed supikad). Kes aga oskavad vene keelt, saavad palju siintoodust kätte ka BitSnoop magnet ja 46.19.137.82 saidist, see on metaotsingu sait ja ta loendab üle 17.8 miljoni torrenti ning antud sait on otsingutulemuste leidmisel väga kiire; ta sistaldab palju kontrollitud torrenteid ja ka TV Finder vahendit (TV seriaalide otsimiseks).

 

4) TV:

Meie tv-d vaatan harva ja selle saast-tv eest ei maksa ma juba ammu midagi. Televiisorit kasutan põhiliselt ikka nendesamade Torrent saitidest saadud filmide jms vaatamiseks. Televiisorit tuleks kasutada järgmiselt:

* Ainult jäneste kasvatamiseks. Lülitad voolu sisse ja saad kohe ka grillitud jänese - loomakaitsjate suureks rõõmuks. Ja kui jänesed otsa saavad, siis võid seal TV kastis kasse grillida - alustad omaenda kassidest. Muideks, kassiliha on vägagi hõrgutav, meenutab kanaliha maitset, olen ise küll- ja küll proovinud. Kui Sinu enda kassid saavad grillitud, siis jätka naabrite karvalistega ja jällegi loomakaitsjate suureks rõõmuks.
Kuid juba on saadaval ka õhukesed lamedad televiisorid ja varsti kasutavad neid ka laiad massid. Kuidas siis nende kasside/jäneste kasvatamisega sellistes televiisorites käima hakkab? Pole probleem, evolutsioon paneb ise asjad paika: kõigepealt torkad sellisesse telekasse jänese või mis iganes looma poja ja ta muutub kasvamise käigus lapikuks ning kõik järgmised põlvkonnad kasvavadki õhukeste ja lapikutena.

* Või siis kompuutrist omaenda "asjade" nautimiseks.

* PS! Vahel harva võib sealt ka meie tv-pakettidest midagi vahtida - selleks ajaks võtad jänese välja.

Märkus: Lisan siia ka lingi juhisest selle kohta, et kuidas oma arvutit televiisoriga ühendada (filmide mugavamaks vaatamiseks): http://landfield.pri.ee/Windows_7/Win_7_PC_TV.html

Etteotsa

 

 

PS! Ka mujalt saab tasuta filme alla laadida või siis vaadata neid otse onlainis (pluss TV):

Kuigi torrentid pakuvad rohkem võimalusi, võib neid filme ka mujalt saada ja toon siin ära ka mõned lingid:

 

1) Vene saidid (pead oskama vene keelt):

http://megogo.net/ru
http://cinemaxx.ru/
http://filmix.net/
http://djrogoff.ru
http://seasonvar.ru
http://www.cinema.mosfilm.ru
www.rubo.ru - vene kataloog


2) Dokumentaalfilmid (pead inglise keelt valdama):

http://www.documentaryguide.com/ - otsing
https://archive.org/details/movies - onlainis vaatamiseks & allalaadimiseks (pluss otsing)
http://www.youtube.com/channel/SBhfr73SS0R94 - dokumentaalid YouTube's

https://www.youtube.com/user/britishpathe - Suurbritannia (UK) ringvaated ehk nn mini-dokumentaalfilmid. Selgituseks: Alates 1910 kuni selle lõpetamiseni 1970. aastal, oli Pathé News üks maailma tuntumaid uudisteagentuure. Ta asus algselt Suurbritannias ja teda tunti tõepoolest kui briti Pathé, mis tootis kümneid tuhandeid uudistefilme aktuaalsetest lugudest ning sündmustest üle kogu maailma.
Neile, kes ei ole Suurbritannias elanud ja ka neile, kes on liiga noored seda mäletamaks, võib veel õelda, et Pathé ringvaated ehk kroonikafilmid jooksid igas kinos enne põhifilmi algust. Tollal oli TV omanikke veel väga vähe ja ainsaks uudistehankimise viisiks oli ajalehtede lugemine ja/või raadio kuulamine. (Ka Eestis nägi vanasti enne igat filmi mingit ringvaadet, seda loomulikult hoopis teise sisu- ja suunitlusega - ühesõnaga mingit ilget "kommunismimeelset jura". Näiteks kui hea on ikkagi Nõukogude Liidus elada ja kui halb Läänes. Roiskuv, mädanev ja vaenulik kapitalistlik ühiskond kukub kohe-kohe kokku - millegipärast "kukub" ta siiamaani, aga vahepeal kadus ajaloo prügiämbrisse seesama Nõukogude Liit ise.)

http://documentary.net/ - "Watch free documentaries and films online"
http://documentarystorm.com/ - "Watch Free Documentaries Online"

http://freedocumentaries.org/ - "At freedocumentaries.org we strongly believe that in order to have a true democracy, there has to be a free flow of easily accessible information. Unfortunately, many important perspectives, opinions, and facts never make it to our televisions or cinemas (you can watch movies in our media category if you want to know why)."

http://fulldocumentaries.com/ - "This site is committed to providing you with some of the most informative free documentaries online available. Feel free to browse our free documentaries and comment, rate and come back for more!"

http://www.opendocumentaries.com/ - "Welcome to Free Documentaries Online, The Documentary Database! Like the name suggests at this website you can view a lot of documentaries free online by simply selecting your category on the left and then click the show you wish to view. There are ABSOLUTELY NO COSTS involved and you don't even need to register. You can register if you want to have your own playlist and receive email updates."

http://science-documentaries.com/ - "Here you will find a collection of the best scientific documentaries available online. Focus here is on quality above quantity. There is an endless heap of documentaries that are “scientific” but in fact are not, instead filled with metaphysical ideas, UFOs, bio energies and other meta-sciences. You will not find those here. Other thing is the quantity of information in every documentary itself, often being very low but instead full of special effects and dramatic monologue. Hopefully you won’t find those here either.
What you will find are informative, revealing, interesting, mind-boggling and above all scientific documentaries about the marvels of the world surrounding us, or the marvels of human ingenuity."


http://topdocumentaryfilms.com/ - "Overall at Top Documentary Films you can find 2100+ (more to come) stunning, eyeopening and interesting documentaries. Choose one that suits your interest through navigation system of TDF, watch it, and tell us how it was through comments."

http://documentaryheaven.com/ - ka üsna suur valik...

http://www.documentary24.com/ - "The goal of Documentary24.com is to collect the best documentary films available on the internet and to present them to your for free. All documentaries can be watched inside the browser without the need of registration or downloading the movies. This page is not for financial profit but for the intellectual education of everybody who watches the movies."

http://www.documentary-log.com/ - "Documentary-Log.com was founded by fans of documentaries. There are thousands (if not millions) of movie and tv sites out there – allowing you to discuss, watch TV. But, do they allow you to think? We thought not.
Documentaries were a lost art on the web and we found it very hard to find our favourites. So, a few friends got together and made a website where we could all gather the very best. We put a focus on science documentaries, purely because this seemed to be the most underrepresented section on the web. We also love culture, physics, spiritual, religion, business, and history. We have put a lot of effort into this website and we hope you like it!"


http://www.documentarywire.com/ - "Love Documentaries? Browse through our great collection of documentary films and watch interesting and educational documentaries online. Enjoy!"


3) Veel linke:

http://www.watch-movies.net
http://www.couchtuner.eu/ - saab filme ja seriaale vaadata
http://www.quicksilverscreen.com
http://www.dailymotion.com
http://www.guba.com
http://videogrounds.blogspot.com
http://v.youku.com
http://movies.nabolister.com
http://tv-links.co.uk/
http://www.tv-links.eu
http://www.videolemon.com
http://filmix.net
http://www.letmewatchthis.com
http://www.watchseries.eu
http://10starmovies.com
http://letmewatchthis.ch
http://www.1channel.ch
http://www.free-tv-video-online.me
http://www.solarmovie.eu
http://megogo.net
http://oneclickmoviez.com
http://oneclickwatch.org
http://www.justin.tv/directory?order=hot&page=2&lang=en
http://wwitv.com/movie_tv/index.html
www.stagevu.com
http://www.justin.tv/directory?order=hot&page=2&lang=en
http://www.ulozto.net/soubory/Johnnyleo/eestifilmid/
http://www.stagevu.com
http://viooz.eu
http://www.alluc.org

Märkus: Kui näed oma veebibrauseris näiteks alltooduid või muid taolisi "pakkumisi", siis ära neile reageeri, muidu saad mingit sorti pahavara kaela:

Pettus-1

Pettus-2

Etteotsa

 

 

 

Windows Vista

Windows 7

Windows 8

Windows 8.1 (Windows Blue)

Windows 10

Arvutiabi

Koju

 

 

Teata tuttavale!

Sisesta siia tema e-mail aadress:

 

Arvutiabi > Torrent ja failide tasuta allalaadimine; 2006 © Tõnis L.......