Tutvustamine

Mongoolia liivahiired on väga territoriaalsed loomad. Nad võivad olla võõra liivahiire suhtes väga agressiivsed ja isegi võidelda surmani, üritades võõrast peletada. Alla 10 nädala vanuseid liivahiiri saab enamasti omavahel lihtsamalt tutvustada, kuid kui kasvõi üks on vanem, võib see olla väga raske. Tutvustamiseks on väga palju erinevaid võimalusi. Kuid kindlasti ei tohiks kasutada varianti, kus hiired peavad kakeldes oma suhted paika panema. See lõppeb ühe (või isegi mõlema) looma surmaga. Toon allpool ära mõned tutvustamise variandid. Mõni punkt aga mida tasuks igal juhul silmas pidada:
1. Kahte isast on tunduvalt lihtsam tutvustada, kui kahte emast. Isased on väga kaitse valmis väikeste poegade suhtes, nii, et ühte või mitut umbes 6-12 nädalast poega on täiskasvanud isasega lihtne tutvustada. Tavaliselt ei võta see päevagi.
2. Emased on tunduvalt agressiivsemad, nii et anna neile tutvumiseks pikem aeg.
3. Kunagi ära tutvusta üksikut looma grupile ega kahte täiskasvanud loomade gruppi. Kaklused on vältimatud.
4. Kuna emased võivad olla üsna agressiivsed, siis on hea emaseid kasvatada kahekesi, kuid isaseid võib ka kuni viiekesi pidada ühes puuri.
5. Alati hoia paksud kindad tutvustamise ajal käeulatuses!

Kaheks jagatud puur
1. Muretse omale puur või terraarium, mida saab jagada kaheks nii, et hiired näevad ja saavad üksteist nuusutada, kuid ei saa teineteist vigastada. Selliseks puuriks sobib müügil olev hamstripuur, millel käib võrest vahesein vahele. Kui sellist pole, siis võib terraariumi puhul kasutada võrku, mis on tugevasti kinnitatud (näiteks täpse suurusega raami, millel on võrk peal võiks paigutada diagonaalselt terraariumi) Võib kasutada ka lihtsalt väiksemat võredega puuri suurema sees.
2. Pane üks loom ühele poolele ja teine teisele
3. Umbes iga 2 tunni tagant vaheta loomade asukohti (vaata joonist)
4. Vaheta loomade asukohti umbes 3 päeva (kahe täiskasvanud emase puhul nädal)
4. Eemalda vahesein
6. Jälgi loomasi vähemalt tund (hea oleks kui 3 tundi). Kui algab kaklus, lahuta loomad ja alusta uuesti punktiga nr 2.


Selline lahutatud puuri variant töötab selle pärast, et selleks ajaks kui vahesein eemaldatakse tunnistavad mõlemad loomad territooriumi enda omana ja teist liivahiirt tavaliseks osaks oma territooriumist.
Kui aga hiired kaklevad ka peale teist korda lahutatud puuri variandi kasutamist, siis ei saa nad kunagi sõpradeks. Mõned isendid (tihti emased) lihtsalt pole nõus aktsepteerima teist oma kõrvale, kui nad on mingi aeg üksinda elanud.

 

"Märg tutvustamine"
Olen kuulnud, et liivahiiri saab tutvustada vee abiga. Kõigepealt peaks siiski laskma hiirtel kaheks jagatud puuris (või lihtsalt uuel hiirel lasta olla natuke vanema hiire puuris) olla. Seejärel minna hiirtega neutraalsele pinnale ja teha mõlemad märjaks (näiteks pritsipudeliga, või madalasse vette suuremasse kaussi). Kuna liivahiirtele on märjaks saamine kõige jubedam asi, siis peale ühist sellise katsumuse läbimist pidid hiired sõbrad olema. Kuna pole ise seda katsetanud ja ka ühtegi sellist tutvustamist näinud, siis ei oska öelda, kas see variant töötab 100%.

Neutraalne pind
Kui tood omale uue hiire, siis võib katsetada lihtsalt hiirte kokkulaskmist pinnal, kus kumbki pole varem olnud (mitte kuskil kõrgel!). Kõigepealt võiks üks olla näiteks transportpuuris ja teine lasta nuusutama, kui kaklust ei esine, võib mõlemad lahti lasta. Endale oleks soovitav kätte panna paksud kindad juhuks kui läheb kakluseks. Kui neutraalsel pinnal saavad hiired hästi läbi, peaks vana hiire puuri korralikult ära puhastama ja pesema (ka asjad seal sees!). Siis võib nad koos puuri panna. Kindlasti peaks siis neid jälgima umbes tunni. Kui nad hakkavad üksteist puhastama või heidavad juba koos magama, siis on läinud õnneks ja hiired peaksid olema sõbrad.
Igatahes head tutvustamist ja loodetavasti oli nendest nõuannetest abi ja üksikud hiired saavad omale sõbra, keda nad kui väga sotsiaalsed loomad väga vajavad.