PEALEHT | MINA | JOONISTUSED | MÕTTETERADESSEED | LUULETUSED | t.A.T.u. | LOODUS
SEPAD | KANDID | UUED SEPAD | KARIKATUURID | HOROSKOOP | PAROODIAD | ANEKDOODID
STEREOPILDID | NES | RAAMATUD | SEKS | LINGID | KÜLALISTERAAMAT | LOGIRAAMAT


NES/FAMICOM
 
Sven Pärn

Revolutsiooniline videomängusüsteem 

Intro

Nüüd sa mängid... väega.

Minu kollektsioon

Süsteemi ajalugu
Tehniline kirjeldus
Mängud
Lisaseadmed
Seotud tooted
Mängumuusika
Piraatlus
Emulatsioon
Nintendo ajalugu
Müügikohad
Lingid
Lisa: Minu kollektsioon

STEEMI AJALUGU

USA. 1984. Videomängude tulevik oli tume. Katastroofiline krahh hävitas või nõrgestas kõik peamised koduvideomängufirmad. Personaalarvutid kogusid üha enam populaarsust. Tundus, et kodune videomängusüsteem oli saamas ajalooks. Ent...

Yamauchi ja Uemura

1980ndate alguses hakkasid Hiroshi Yamauchi ja Masayuki Uemura oma inseneridega töötama uue võimsa konsooli kallal. Uus süsteem pidi võimaldama mängida paljusid erinevaid mänge, mis salvestatud kassettidele ja diskidele. Siiski polnud Nintendo ainus, kes sellele mõttele tuli - Atari, Commodore, Bandai, Takara ja Sharp olid juba väljastanud või arendamas sarnaseid süsteeme. Yamauchi tahtis oma masina teha konkurentide omadest märksa parema, ent ka odavama, nii et igaüks selle osta suudaks. Hinnaeesmärgiks seati 9800 jeeni (75$). Uemura kaalus algul 16bitise CPU kasutamist, kuid tol ajal oli see kaugelt liiga kallis, seega lepiti 8bitisega.

Masayuki uuris paljusid arkaadmänge, et leida odava, ent kiire konsooli võtmekomponente. Lõpuks valis ta odava, mitte eriti võimeka CPU 6502. See ei suutnud Yamauchi arust toota piisavalt elavaid värve, seega tehti võimalikuks võimatu – Famicom sai esimeseks videomängukonsooliks, mil PPU (Picture Processing Unit), eraldi protsessor graafika jaoks.

Yamauchi ja Masayuki kohtusid paljude firmade esindajatega, kuid kokkulepe jäi saavutamata. Nintendo tahtis komponente ülimadalate hindadega, ent lubas üüratuid tellimusi. Kahjuks ei saanud enamik firmasid endale sellist õnnemängu lubada. Lõpuks saadi kaubale firmaga Ricoh. Yamauchi ei nõustunud kiibi eest üle 2000 jeeni maksma, mis Ricoh arvates oli absurdselt madal hind, kuid kui Yamauchi lubas 3 miljonit kiibitellimust kahe aasta jooksul, võeti pakkumine vastu. Nintendo endagi töötajad kahtlesid Yamauchi mõistuses - 3 miljonit tellimust! Uue süsteemi mälu tuli vähendada 2000 baidile (16 kilobitti). Ettepanek lisada klaviatuur, modem ja disketiseade lükati tagasi, sest hind pidi olema võimalikult madal. Siiski lisas Yamauchi veidi üsna kallist vooluringi koos pistikuga, mis  hiljem võimaldas kasutada mitmeid lisaseadmeid. Famicomi disaini asjus oli Yamauchi perfektsionist, veetes selle kallal lugematuid tunde.

Donkey Kong
Donkey Kong

Donkey Kong Jr.
Donkey Kong Jr.

Popeye
Popeye

1983. aastal väljastas Nintendo oma esimese kodukonsooli - Famicom (Family Computer). Komplektis olid mängud Donkey Kong, Donkey Kong Jr. ja Popeye. Seadme hind oli ~100$, 25$ planeeritust rohkem, kuid endiselt konkureerivatest toodetest enam kui poole odavam. Famicom pühkis teelt kõik vastased ja saavutas Jaapani videomänguturu üle vallutamatu kontrolli.

Famicom

[Video] RetroSnow: The Nintendo Famicom (Overview)
[Video] CGR Undertow: Famicom Video Game Console Review
[Video]
The Angry Video Game Nerd: Transformers

1984. aasta alguses üritas Nintendo oma süsteemi ka USA turule tuua, ent pärast hiljutist krahhi ei tahtnud keegi Põhja-Ameerikas enam videomängudega tegemist teha. Saanud kõrvetada šokeerivalt halbade Atari 2600 mängudega, mis turu üle ujutasid, ja seoses personaalarvuti tõusuga ei riskinud vanemad, edasimüüjad ega mängijad investeerima oma raskelt teenitud raha veel ühte konsooli. Atari mänge müüdi 10%ga soovituslikust jaehinnast. Analüüsi põhjal olid videomängud vaid üks veidrus, mis tuli ja läks ning on nüüd läinud. Nintendo teadis, et hoolimata kõigest tahtsid põhja-ameeriklased endiselt videomänge mängida. Konsoolitööstuse läbikukkumise kõrval oli 1983 arkaadmängude tippaasta ning videomängude populaarsuse eelmine haripunkt oli olnud liialt kõrge, et nii kiirelt hääbuda. Moodustus suur kasutamata turg, mida Nintendo tahtis ja suutis vallutada.

Atari 2600 ja Arkaadmäng

Algul prooviti koostööd teha Atariga. Atarile kuulus suur osa USA video- ja arvutimänguturust. Nintendo oli valmis talle müüma õigused turustada Famicomi kõikjal väljaspool Jaapanit. Tehingule oldi isegi nii lähedal, et paberid kavatseti allkirjastada sama aasta juunis Consumer Electronics Showl. Ent Atari nägi CESil Colecot (ebaseaduslikult) demonstreerimas Donkey Kongi prototüüpi oma personaalarvutil ADAM, ning keeldus lepingust Nintendoga, eeldades, et viimane oli saamas pakkumist Colecolt. Kui Hiroshi Yamauchi kuulis, miks Atari alt ära hüppas, ähvardas ta Coleco presidenti Arnold Greenburgi hagiga, mis Colecost midagi järele poleks jätnud. Võib ainult arvata, mis võinuks juhtuda, kui Atari poleks Donkey Kongi prototüüpi näinud ja oleks lepingu sõlminud. Halvim stsenaarium oleks olnud Famicomi hülgamine. Sel teel oleksid nad kõrvaldanud ühe võimaliku oponendi mänguturul ja nende endi 8bitisel Atari 7800 ProSystemil, mis omas tagasiulatuvat ühilduvust Atari 2600 CVS mängudega, oleks olnud palju suurem eduvõimalus.

Atari oli tegelikult hukule määratud firma juba enne läbirääkimisi Nintendoga. Nad kaotasid iga päev 2 miljonit dollarit. Ainus, mis hoidis juba põrunud firmat pankrotti minemast, oli fakt, et 20% firmast kuulus Warner Communicationsile, mis nüüd on Time Warner.

Järgmisena prooviti Famicomi otse jaemüüjatele pakkuda, kuid need ei tahtnud lelulaadse punavalge aparaadiga mingiti pistmist teha. Seetõttu haudus Nintendo turu lahtimurdmiseks kavala plaani. Enda poole tuli võita kolm gruppi: mängude jaemüüjad (enamasti lelupoed), mängude ostjad (enamasti lapsevanemad) ja mängude mängijad (enamasti lapsed). Igale grupile oli suunatud kindel strateegia.

Jaemüüjate tarbeks muudeti süsteemi välimust. Suur kandiline „kontrolldekk“ tagasihoidlikus hallmustas toonis pidi näima osana „tõsisest“ meelelahutussüsteemist, nagu arvutid ja videomakid. Videomakianaloogiat jätkati, asendades pealelaetavad väikesed värvilised kassetid suurte hallide 72klemmiste „mängupakettidega“, mis sisestati konsooli esiküljest ja olid tööajal täielikult kaetud. Puldid muudeti punamustadeks. Lisaks tutvustas Nintendo ROBi, Robotic Operating Buddyt, lisaseadet, mis toodi jaemüüjate häälestamiseks esiplaanile. ROB pidi müüjaid veenma, et süsteem polnud tegelikult videomängukonsool, vaid pigem midagi täiesti erinevat.

USA 
Lapsevanematele ja teistele mänguostjatele suunati Nintendo kvaliteedipitser "Nintendo Seal of Quality" koos lukukiibiga. Pitseri olemasolu pidi näitama, et mäng vastab Nintendo poolt kehtestatud minimaalsele kvaliteedistandardile, kuid tegelikult näitas vaid seda, et firma oli Nintendole litsentsi eest maksnud ja mäng ei sisaldanud liialt täiskasvanulikku sisu. Lukukiip konsooli sees ei lasknud mängida mänge, mille kassetil polnud sarnast kiipi. Kuna lukukiipe jagas ainult Nintendo, oli firmal ka mängude üle täielik kontroll. Atari 2600 läbikukkumise põhjustasid vigased mängukassetid ja laiaulatuslik väga halbade mängude uputus, sest konsoolile võis mänge toota igaüks, kes tahtis. Nintendo kontrollis kõiki mängutootjaid ja tootis kõik kassetid ise (poliitika, mis tegi neile tõsist kahju 1988. aasta kiibikriisi ajal ja lõpetati 1990ndal). Firmade avaldamisõigusi piirati kahele mängule aastas, et kindlustada vajalike ressursside rakendamine.

Mänguritele suunatud taktika oli pikkade kvaliteetsete mängusarjade, nagu Super Mario Bros., Kid Ikarus, Metroid ja The Legend of Zelda, tootmine. Samuti tahtis Yamauchi mitmekümne üsna hea mängu asemel teha 2-3 ülihead mängu, mis müüksid miljardeid eksemplare. Nii kulutas Nintendo mitmeid miljoneid mängu kohta (sealhulgas reklaamile), mis oli tegelikult väga ohtlik, sest mängu põrumise korral oleks see lihtsalt mahavisatud raha. Et asi oleks täielik, pidid ka kõrvalised mängutootjad tasemel olema.

Kindel oma strateegia õnnestumises, teadis Yamauchi, et väljastades süsteemi peaaegu väljasurnud videomänguturule, puudub konkurents ja nende konsool oleks USA mängurite ainus valik!

1985. aasta jaanuari Consumer Electronics Showl teatati ametlikult Famicomi tulekust USA turule 25 mänguga. Sama aasta juuli CESil nimetati konsool ümber Nintendo Entertainment Systemiks (NES) ning mängude arvu kärbiti 20le. Turuletulekutähtajaks seati hilissuvi, kuid protsess venis. Detsembris toimus New Yorgis testiturustamine, kus müüdi umbes 90 000 eksemplari. Lisaks lubas Nintendo jaemüüjatelt kõik tagastatud konsoolid täishinnaga tagasi osta. Seda lubadust neil täita ei tulnudki. Veebruaris 1986 ilmus NES kogu Põhja-Ameerikas ja samal aastal ka Euroopas.

Duck Hunt
Duck Hunt

Gyromite
Gyromite

Super Mario Bros.
Super Mario Bros.

NES ilmus kahe paketina. 249$ eest sai Deluxe Seti, mis sisaldas endas konsooli, kaht pulti, valguspüssi, ROBi ning mänge Duck Hunt ja Gyromite. Odavam, 199$ Action Set oli ilma Robita ja Gyromite’i asemel pakuti mängu Super Mario Bros. Peaaegu iga komponent neis pakettides oli varasematest kaugel ees. 

[Video] Classic Game Room: NES Action Set Unboxing Review
[Video] Pat the NES Punk: Black Box Game Reviews (Part 1)
[Video] Pat the NES Punk: Black Box Game Reviews (Part 2)

Action Set ja Deluxe Set

Nintendo kaval ja halastamatu plaan õnnestus terve mängurite põlvkonna enda poole võitmise näol. „Nintendot mängima“ tähendas sama, mis „videomänge mängima“. NES sai kiiresti üheks kontinendi enimmüüdud mänguasjaks (kuigi sõna „mänguasi“ on veidi ebakorrektne). NESi edu ületas konkurentide (kellest sel ajal olid alles vaid INTV, Atari 7800 ja Sega Master System) oma suhtes 10:1. Sega Master Systemil oli võimsam riistvara, kuid see takerdus Nintendo rangete lepingute taha ja saavutas suuremat edu vaid Euroopas. 1986 ilmus Jaapanis Famicom Disk System, disketipõhine lisaseade. Ilmusid mängud nagu Metroid, Kid Ikarus, Ghosts ’n Goblins ja NESi versioon Donkey Kongist.

[Video] Famicom/NES Hardware Review

SEGA Master System

1987. aastal oli NES müügitabelite tipus, osalt tänu The Legend of Zelda, mil oli uudne patareitoiteline salvestusmälu, miljonilisele müügile. Mänge ilmus sel aastal rohkem kui eelmisel, peamiselt tänu kõrvalseisjatest mängutootjatele. Märkimist väärivad Final Fantasy, Castlevania ja Mega Man.

[Video] Classic Game Room: NES Cartridge Design

1988 ja 1989 oli NESi tippaeg. Mario oli tuntum kui Miki Hiir. NESi tarkvara ulatus pealiskaudsest sügavamõtteliseni, sisaldades nii noortele mõeldud tavamängude konversioone, nagu The Chessmaster, kui ka tõsisemaid mänge, nagu Ninja Gaiden. Ilmusid mängud nagu Super Mario Bros. 2 (USA versioon) ja Bubble Bobble. Siiski oli 1989 ka NESi lõpu algus - ilmus meeletult võimsam Sega Genesis (Mega Drive). Sellest hoolimata oli turg endiselt Nintendo käes, andes aega viimase generatsiooni mängude lõpetamiseks ja asendussüsteemi loomiseks. NESi mängude viimane põlvkond võttis seitsmeaastaselt süsteemilt viimast. Arenenud mälumapperid võimaldasid luua võimsaid mänge nagu Castlevania III, Mega Man 3 ja eriti Super Mario Bros. 3, mis olid oma eelkäijatest tunduvalt paremad nii pildi kui heli poolest.

SNES ja SEGA Genesis

[Video] Pat the NES Punk: Alisia Dragoon

Järgnevatel aastatel toimus NESi aeglane, kuid pöördumatu hääbumine. 1993. aastal oli see justkui säästumängusüsteem. Seda trendi kasutas Nintendo ära, väljastades pisema ja odavama ümberkujundatud NES II-e, mis lükati jõuluhooajaks turule hinnaga 49$. Nintendo viimane NESi mäng oli Wario’s Woods 1994. aasta  detsembris.

[Video] CGR Undertow: Top Loading NES-101
[Video] AlphaOmegaSin: Top Loading NES Review

NES II

1995. aasta CESil teatas Nintendo ametlikult NESi tootmise lõpetamisest. Pärast konsooli ametliku eluea lõppu võis NESi mänge leida täikadelt ja odavmüükidelt üle kogu Põhja-Ameerika. NESi mängude hinnad langesid ja janused mängurid kasutasid võimalust saada tosinaid mänge ühe uue PlayStationi või Nintendo 64 mängu hinna eest. Trend jätkub tänapäevani, kuid tänu rikkis või kogudesse lukustatud mängudele küsitakse järjest enam kõrgemaid kollektsionääride hindu madalate vanavarahindade asemel. Nintendo märkas NESi mängude nõudmist ja väljastas 2004. aastal keskmises hinnaklassis Game Boy Advance’ile Classic NES Series’i.

Samal ajal oli NESi emulatsioon personaalarvutitel saamas reaalsuseks. Erinevad vigased, piiratud võimalustega või jaosvaraemulaatorid ilmusid läbi aastate koos vajalike ROMidega peitumas interneti vaiksetes nurkades. 1997 ilmus revolutsiooniline Nesticle, mis, kuigi praegu ebatäpne ja vananenud, oli esimene kiire, stabiilne, ühilduv ja tasuta NESi emulaator. Pärast aastatepikkust aktiivset arendustööd on tekkinud suur hulk emulaatoreid, millest jõulisim FCE Ultra.

NES, süsteem, mis taaselustas Põhja-Ameerika konsoolitööstuse, on nüüd enamiku jaoks lihtsalt mälestus ja relikt uute säravate 3Dsüsteemide ja nende vähemsäravate lähedaste eellaste kõrval. Uued konsoolid ja arvutid suudavad täielikult ja võimsusvaruga emuleerida varem keerukat NESi riist- ja tarkvara, pseudofotorealistlik 3Dgraafika on norm ning mängukontroll hõlmab keerukat nuppude, päästikute, suunapaneelide ja pöidlakangide kombinatsiooni. Isegi kaasaskantavate mängude maailm on sisenenud 3Dajastusse Nintendo DS-i ja PlayStation Portable’i tulekuga. Sellest hoolimata eelistavad mõned inimesed aegu, kus klotsiline 2Dgraafika ja lihtne heli muutis mängitavuse ainsaks eristajaks heade ja halbade mängude vahel ja kus raskusaste, mitte komplitseeritus, oli korduva mängimise eelduseks. Nende inimeste jaoks ei sure NES iial.

Allikas

Üles

TEHNILINE KIRJELDUS

Protsessor. NESi CPU põhineb 6502 NMOS 8bitiste protsessorite liinil. Tootjaks on Ricoh ja nimeks RP2A03G. Protsessori kiirus on 1,79 MHz. RAMi on 2 kb ja videoRAMi veel teine 2 kb.

Värvid. Tavaliselt suudab NES kuvada 13 erinevat tausta- ja 12 erinevat spraidivärvi, andes kokku 25 erinevat värvi korraga ekraanil. PPU ülekavaldamisega saab kuvada ka kõiki 64 NESi paleti värvi korraga.

Resolutsioon. NESi resolutsioon on 256x240. Spraitide maksimaalne arv on 64 ja ühel real 8. Spraitide suurus on 8x8 või 8x16.

Aeglustumine ja vilkumine. NES ei aeglustu ega vilgu automaatselt. Kui mäng muutub keerukamaks ja rohkem objekte siseneb mängualasse, ei ole üks kaader (1/60 sekundit) enam piisav aeg kogu kaadri tegevuse väljaarvutamiseks. NESi CPU 1,79 MHz ei ole mõnede arvutuste jaoks päris piisav. Kui arvutused lükkuksid järgmisse kaadrisse, võiks mäng jõnksuda või kinni joosta. Selle vältimiseks panid programmeerijad mängu aeglustuse, et eraldada järjestikuste kaadrite arvestusi. Vilkumine on tavaliselt liiga suure arvu spraitide ühele horisontaalreale sattumise tulem. NES suudab ühel real korraga kuvada kuni 8 spraiti. Kui neid on sellest rohkem, siis PPU lihtsalt ei kuva neid. Programmeerija peab panema ühe spraidigrupi teisega vahelduma. Sõltuvalt algoritmist võivad spraidid kas vilkuda (nagu paljudes Konami mängudes) või kustuda virvendusefektiga.

Mälumapperid. 6502 CPU-l on ainult 16bitine aadressisiin. See tähendab, et ta saab ühekorraga juurdepääsu kuni 65536 baidile ROMil või RAMil ning NES on programmeeritud omama juurdepääsu ainult poolele sellest. Keerukamate mängude võimaldamiseks tuli leida tee laiendada mäng rohkem kui 32KB ROMile. Mälumapper on seade, mis lülitab erinevaid programmikoodilõike ROMi 32KB aknasse, millele CPU-l on juurdepääs. Pärast aadressiruumi suurendamist suutsid modernsed mälumapperid märgatavalt tõsta võimalikku karaktergraafikat ja kombinatsioonide hulka. Esimene graafikat muutev mapper tegi seda 8KB kaupa. Hilisemad mapperid lubasid rohkem liikumist taustal. Paljud mängutootjad tegid oma mapperid IRQ taimeritega, mis võimaldasid PPUd üle kavaldada. Famicomil (kuid mitte NESil) oli ka lisahelikiipe sisaldavaid mappereid, mis suurendasid heli keerukust. Eri mapperite suur arv tuleb sellest, et igal tootjal oli oma formaat. Kokkuvõttes lubasid mälumapperid programmeerijatel ületada NESi sünnipäraseid piiranguid.

Lukukiip. Nintendo nõudis kasumi suurendamiseks mängutootjatelt litsentsilepingut. NESi sisse pandi kiip, mis otsis sarnast kiipi mängukassetist. Kahe kiibi sideprotokollita ei tule NES resetolekust välja. Kuna lukukiipi müüs ainult Nintendo, polnud arendajatel muud valikut, kui neid (läbi litsentsi) temalt osta, või muidu pidid nad leidma tee lukukiibist mööda, mida enamik litsentsita tootjaid tegidki. On ka regionaalseid lukukiipe, näiteks Euroopa ja Aasia variatsioonid. Seega ei ühildu USA NESi mängud/süsteemid Euroopa/Aasia omadega, kui just lukukiipi ei deaktiveerita. Lukukiibi deaktiveerimiseks tuleb leida kiip tähisega „CIC“ NESi PCB-l ja lõigata läbi klemm 4 ning ühendada see maandusega (klemmid 11-15 samal kiibil sobivad). Famicom ja NES II lukukiipi ei oma.

Suurim ja väikseim NESi mäng. Suurim ametlik NESi mäng on Kirby's Adventure (768 KB). Famicomi Metal Slader Glory maht on aga 1024 KB ehk terve megabait. Litsenseerimata NESi kassettidest on suurim legendaarne Action 52 (2 MB) ning suurim teadaolev piraatmultikassett mahutab tervelt 16 MB. Kuigi iNES mapperiformaat määrab minimaalseks 16 KB PRG ROMi, on siiski olemas mõned 8 KB mängud, nagu Galaxian. Suuruse alampiiri tegelikult pole.

[Video] The Angry Video Game Nerd: Action 52
[Video] Metal Slader Glory Walkthrough
[Video] CGR Undertow: Kirby's Adventure

[Video] Mike Matei: Kirby Glitches

Kirby's Adventure
Kirby's Adventure

Metal Slader Glory
Metal Slader Glory

Galaxian
Galaxian

NESi ja Famicomi erinevused. Mäng iseenesest ei tee vahet, kas ta jookseb USA või Jaapani süsteemil. Riistvaraliselt on väikesed erinevused. Esialgse Famicomi teine pult sisaldas helitugevuskontrolliga mikrofoni ning ei omanud Start ja Select nuppe. Ka on Famicomi kassetid 60klemmised, võrrelduna NESi 72klemmistega. Eriadapteri abil saab mänge ka teisel süsteemil mängida. Famicomi kassetipistik lubab helil kasetti ja tagasi liikuda, võimaldades väliseid helikiipe Famicomi audioga kombineerida. Samuti on erinevused kasutatavates adapterites. NESi adapter väljastab 9V AC, kuid Famicom vajab 9V DC.

NESi ja SNESi ühilduvus. SNESi 65816 protsessor on põhimõtteliselt tagasiulatuvalt ühilduv 6502 tarkvaraga, kuid graafika ja heli ei ole otseselt ühilduvad. Nintendo ei säilitanud vähimatki ühilduvust (ilmselt NESi müügi jätkamise tõttu). On tehtud mõned konversioonid NESi ROMidest SMC formaati (ja ka vastupidi), kuid need on käsitsi konverditud. TriStar / Super 8 adapter lubab NESi mänge SNESil mängida, kuid see kasutab SNESi vaid toite, pultide ja komposiitvideo tarbeks, NESi CPU/PPU on tervikuna TriStari adapteris.

Super 8

Heli. NESi monoheli on 5 helikanaliga, mida väljastatakse kaheks kanaliks jaotatuna (klemmid CPU-l). Need kanalid võib käsitsi teineteisest lahutada, et saada stereoheli (seda teeb näiteks emulaator NEStron).

Programmeerimiskeel. Peaaegu kõik NESi mängud on kirjutatud 6502 assemblerkeeles, sest NESi aeglane protsessor nõuab seda. Mõned mängud võivad ka C-s programmeeritud olla, kuid see on kaheldav (mõned piraatmängud on nii halvad, et võivadki C-s kirjutatud olla). Sama käib BASICu kohta. NES on liiga aeglane, et professionaalse ja kiire mängu saaks teha keeltes nagu C või BASIC.

Kerimine. Ekraani kerimist toetavad ühendatud virtuaalekraanide paarid, kuid NESi riistvara võimaldab vaid kas horisontaalset või vertikaalset kerimist (mapperid lubavad kombinatsioone) ja ei oma peaaegu mingit tuge parallakskerimisele (Contra teine ja neljas level on parallaksvaates). Sellest hoolimata asendas NES varasemate süsteemide koledad steriilsed maailmad üsna detailsete värvikate maailmadega.

Contra
Contra

Puldid. NESi riistvara revolutsioonilisim osa on tema pult, viimaste kümnendite videomängupultide arhetüüp. See asendas varasemate süsteemide ühekäekangid nüüdseks standardse kahekäepuldiga, mil suunanupud vasakul, päästikunupud paremal ja mängukontrollinupud keskel. Gumpei Yokoi leiutis D-pad sobis ideaalselt NESi puldile ja on olnud suunakontrollistandardiks kuni pöidlakangide tulekuni.

[Video] Classic Game Room: NES Controller

Puldid

Üles

MÄNGUD

Famicomile on tehtud üle tuhande mängu, kuid paljud neist NESil ei ilmunud. On väga palju häid mänge ja ka palju üsna halbu mänge. Enamik Konami, Capcomi ja Codemastersi mänge pakuvad lõbu tundideks, samas tuleks vältida mänge firmadelt Color Dreams, T*HQ ja Action Hi-Tech.

Hoolimata Nintendo karmist litsentsipoliitikast olid paljud mängud ikkagi kehvad või üksteise kloonid. Nintendo tsenseeris kõiki USA väljalaskeid, eemaldades küsitavaid sõnu ja täiskasvanulikku sisu. Kuigi see kaitses Nintendo imidžit, vähendas see efektiivselt nende üle13aastast klientuuri. Nintendol oli aastaid ka karm programmeerimispoliitika kolmandate osapoolte suhtes – kui programmeerisid Nintendole, siis programmeerisid AINULT Nintendole. Selline poliitika aitas kõrvaldada enamiku NESi varastest konkurentidest, nagu SEGA Master System, kuid hiljem oldi valitsuse survel siiski sunnitud oma poliitikat muutma.

[Video] The Angry Video Game Nerd: My NES Collection

Tuntumad mängutootjad

Konami. Mr. Konuki poolt 1969 asutatud firma esimene mäng oli Astro Invader. Konami oli üks esimesi firmasid, kes sõlmis Nintendoga lepingu Famicomi mängude tootmiseks. NESi turu plahvatuslikult paisudes asusid nad oma populaarseid arkaadmänge konvertima. 80ndate lõpus olid nad üks edukamaid videomängufirmasid. Parim ja edukaim Konami mäng on Castlevania, ent proovida tasuks ka mänge Gradius, The Goonies, Zen Intergalactic Ninja, Track & Field, Track & Field II, Teenage Mutant Ninja Turtles, Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Arcade Game, Teenage Mutant Ninja Turtles III: The Manhattan Project, Teenage Mutant Ninja Turtles: Tournament Fighters, Contra (Gryzor / Probotector), Super C (Super Contra / Probotector II - Return of the Evil Forces), Tiny Toon Adventures, Tiny Toon Adventures 2: Trouble in Wackyland, Road Fighter, Parodius, Double Dribble, Rollergames ja Bucky O'Hare. Tuleb veel mainida, et Jaapani Contra sisaldas tänu kallimale mälumapperile vaheklippe ja taustaanimatsioone (nt tuules liikuvad lehed), mis USA versioonis puuduvad. Euroopa versioonis aga tegutsevad inimeste asemel hoopis robotid.

[Video] Kinamania: Dendy Memories: Teenage Mutant Ninja Turtles
[Video] Taco-Man Plays: Castlevania
[Video] Taco-Man Plays: Teenage Mutant Ninja Turtles
[Video] Classic Game Room: Contra

[Video] CGR Undertow: Contra
[Video] CGR Undertow: Super C
[Video] CGR Undertow: Teenage Mutant Ninja Turtles
[Video] CGR Undertow: Teenage Mutant Ninja Turtles II
[Video] CGR Undertow: Teenage Mutant Ninja Turtles III
[Video] CGR Undertow: Castlevania
[Video] CGR Undertow: Tiny Toon Adventures
[Video] James & Mike Play: Super C
[Video]
The Angry Video Game Nerd: Teenage Mutant Ninja Turtles
[Video] The Angry Video Game Nerd: Castlevania

Castlevania
Castlevania
 
Gradius
Gradius
The Goonies
The Goonies
Zen Intergalactic Ninja
Zen Intergalactic Ninja
 
Track & Field
Track & Field
Track & Field II
Track & Field II
Teenage Mutant Ninja Turtles
Teenage Mutant Ninja Turtles
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Arcade Game
Teenage Mutant Ninja Turtles II:
The Arcade game
 
Teenage Mutant Ninja Turtles III: The Manhattan Project
Teenage Mutant Ninja Turtles III:
The Manhattan Project
Teenage Mutant Ninja Turtles: Tournament Fighters
Teenage Mutant Ninja Turtles:
Tournament Fighters
 
Contra
Contra
Super C
Super C
Tiny Toon Adventures
Tiny Toon Adventures
Tiny Toon Adventures 2: Trouble in Wackyland
Tiny Toon Adventures 2:
Trouble in Wackyland
 
Rollergames
Rollergames
Road Fighter
Road Fighter
Parodius
Parodius
   
Double Dribble
Double Dribble
Bucky O'Hare
Bucky O'Hare

Capcom. Esimene NESi mäng Capcomilt oli Ghosts ’n Goblins, mis osutus väga edukaks. 80ndate lõpus oli neil kaks suurt  NESi projekti. Üks neist oli leping Disneyga ja teine omaenda kangelase loomine. Tulemiks olid sarjad DuckTales ja Mega Man (Rockman). Märkimist väärivad ka Snow Bros, Chip ’n Dale, Darkwing Duck, Gun.Smoke, Mighty Final Fight ja TaleSpin.

[Video] Taco-Man Plays: Ghosts 'n Goblins
[Video] Taco-Man Plays: Mega Man
[Video] Kinamania: Dendy Memories: Darkwing Duck
[Video] Kinamania: Dendy Memories: TaleSpin
[Video] RetroSnow: Mega Man 2
[Video] RetroSnow: Mega Man 3
[Video] CGR Undertow: Mega Man
[Video] CGR Undertow: Mega Man 2
[Video] CGR Undertow: Mega Man 3
[Video] CGR Undertow: Mega Man 4
[Video] CGR Undertow: Mega Man 6
[Video] CGR Undertow: Ghosts 'n Goblins
[Video] CGR Undertow: DuckTales
[Video] CGR Undertow: Chip 'n Dale: Rescue Rangers
[Video] CGR Undertow: TaleSpin
[Video] CGR Undertow: Gun.Smoke
[Video] CGR Undertow: Darkwing Duck
[Video] Happy Console Gamer: Mega Man Series Review
[Video]
The Angry Video Game Nerd: Ghosts 'n Goblins

Ghosts 'n Goblins
Ghosts 'n Goblins
 
Duck Tales
DuckTales
Duck Tales 2
DuckTales 2
Mega Man
Mega Man
 
Mega Man 2
Mega Man 2
Mega Man 3
Mega Man 3
Mega Man 4
Mega Man 4
 
Mega Man 5
Mega Man 5
Mega Man 6
Mega Man 6
Snow Bros.
Snow Bros.
 
Chip 'n Dale
Chip 'n Dale
Chip 'n Dale 2
Chip 'n Dale 2
Gun.Smoke
Gun.Smoke
Mighty Final Fight
Mighty Final Fight
   
Darkwing Duck
Darkwing Duck
TaleSpin
TaleSpin

Sunsoft. Sun Corporationsi allüksus, mille parimad mängud on Batman, Batman: Return of the Joker, Gremlins 2, Ufouria, Super Spy Hunter, Super Arabian, Blaster Master ja Mr. Gimmick.

[Video] Classic Game Room: Blaster Master
[Video] CGR Undertow: Batman
[Video] Pat the NES Punk: Mr. Gimmick

Batman
Batman
Batman: Return of the Joker
Batman: Return of the Joker
Gremlins 2
Gremlins 2
 
Ufouria
Ufouria
Super Spy Hunter
Super Spy Hunter
   
Super Arabian
Super Arabian
Blaster Master
Blaster Master
Mr. Gimmick
Mr. Gimmick

Hudson Soft. Loonud lisaks teistele mängud Lode Runner, Championship Lode Runner, Bomberman, Adventure Island, Star Soldier, Star Force, Nuts & Milk, Binary Land, Jackie Chan’s Action Kung Fu, Felix the Cat, Pooyan ja Mickey Mouse (Mickey Mousecapade).

[Video] Classic Game Room: Star Soldier
[Video] CGR Undertow: Mickey Mousecapade
[Video] CGR Undertow: Bomberman
[Video] Taco-Man Plays: Mickey Mousecapade

Lode Runner
Lode Runner
 
Championship Lode Runner
Championship Lode Runner
Bomberman
Bomberman
Adventure Island
Adventure Island
 
Adventure Island II
Adventure Island II
Adventure Island III
Adventure Island III
Adventure Island IV
Adventure Island IV
 
Binary Land
Binary Land
Jackie Chan's Action Kung Fu
Jackie Chan's Action Kung Fu
Nuts & Milk
Nuts & Milk
 
Mickey Mouse
Mickey Mouse
Felix the Cat
Felix the Cat
Star Force
Star Force
Star Soldier
Star Soldier
Pooyan
Pooyan

Square. Alustas Rad Raceriga ja tegi RPG-sarja Final Fantasy.

Rad Racer
Rad Racer
Final Fantasy
Final Fantasy

Taito. Loonud muuhulgas mängusarjad Bubble Bobble, The Flintstones ja Power Blade ning üksikmängud Kick Master, Chase H. Q., Basketball, Arkanoid, Puzznic, Panic Restaurant ja The Legend of Kage.

[Video] CGR Undertow: Panic Restaurant
[Video] Pat the NES Punk: Panic Restaurant
[Video] Pat the NES Punk: The Flintstones: The Surprise at Dinosaur Peak

Bubble Bobble
Bubble Bobble
 
Bubble Bobble: Part 2
Bubble Bobble: Part 2
Kick Master
Kick Master
The Flintstones: The Rescue of Dino & Hoppy
The Flinstones:
The Rescue of Dino & Hoppy
 
The Flintstones: Surprise at Dinosaur Peak
The Flintstones:
The Surprise at Dinosaur Peak
Chase H. Q.
Chase H. Q.
Power Blade
Power Blade
 
Power Blade 2
Power Blade 2
Ultimate Basketball
Ultimate Basketball
Arkanoid
Arkanoid
 
Puzznic
Puzznic
The Legend of Kage
The Legend of Kage
Panic Restaurant
Panic Restaurant

Tecmo. Tuntud oma Ninja Gaideni (Euroopas Shadow Warrior) triloogia poolest. Teinud ka mängud Captain Tsubasa, Mighty Bomb Jack ja Tecmo World Cup Soccer.

[Video] Classic Game Room: Ninja Gaiden
[Video] CGR Undertow: Ninja Gaiden
[Video] CGR Undertow: Ninja Gaiden II
[Video] The Angry Video Game Nerd: Ninja Gaiden
[Video] RetroSnow: Ninja Gaiden III

Ninja Gaiden
Ninja Gaiden
Ninja Gaiden II: The Dark Sword of Chaos
Ninja Gaiden II:
The Dark Sword of Chaos
 
Ninja Gaiden III: The Ancient Ship of Doom
Ninja Gaiden III:
The Ancient Ship of Doom
Captain Tsubasa 2
Captain Tsubasa 2
Mighty Bomb Jack
Mighty Bomb Jack
Tecmo World Cup Soccer
Tecmo World Cup Soccer

Nintendo enda toodetud mängudest on parimad mängusarjad Super Mario Bros., The Legend of Zelda ja Donkey Kong ning üksikmängud Ice Climber, Duck Hunt, Hogan’s Alley, Wild Gunman, Wrecking Crew, Dr. Mario, Pinball, Excitebike, Metroid ja Spartan X (Kung Fu).

[Video] Pat the NES Punk: Black Box Game Reviews (Part 1)
[Video] Pat the NES Punk: Black Box Game Reviews (Part 2)
[Video] Kinamania: Dendy Memories: Super Mario Bros. 3
[Video] Guru Larry: Super Mario Bros. 2
[Video] Lazy Game Reviews: Super Mario Bros. 2 Japan
[Video]
Taco-Man Plays: The Legend of Zelda
[Video] Taco-Man Plays: Super Mario Bros.
[Video] Taco-Man Plays: Super Mario Bros. 2
[Video] Classic Game Room: Super Mario Bros.
[Video] Classic Game Room: Excitebike
[Video] Classic Game Room: Kung Fu
[Video] CGR Undertow: Super Mario Bros.
[Video] CGR Undertow: Super Mario Bros. 2
[Video] CGR Undertow: Super Mario Bros. 3
[Video] CGR Undertow: Metroid
[Video] CGR Undertow: Dr. Mario
[Video] CGR Undertow: Excitebike
[Video] CGR Undertow: The Legend of Zelda
[Video] CGR Undertow: Donkey Kong
[Video] CGR Undertow: Kung Fu
[Video] CGR Undertow: Wrecking Crew
[Video] CGR Undertow: Duck Hunt
[Video] CGR Undertow: Wild Gunman
[Video] CGR Undertow: Hogan's Alley
[Video] Happy Console Gamer: Metroid Memories
[Video] The Angry Video Game Nerd: The Wizard and Super Mario Bros. 3

Super Mario Bros.
Super Mario Bros.
 
Super Mario Bros. 2 (Japan)
Super Mario Bros. 2 (Japan)
Super Mario Bros. 2 (USA)
Super Mario Bros. 2 (USA)
Super Mario Bros. 3
Super Mario Bros. 3
 
The Legend of Zelda
The Legend of Zelda
Ice Climber
Ice Climber
Duck Hunt
Duck Hunt
 
Wild Gunman
Wild Gunman
Hogan's Alley
Hogan's Alley
Wrecking Crew
Wrecking Crew
 
Dr. Mario
Dr. Mario
Donkey Kong
Donkey Kong
Pinball
Pinball
 
Spartan X
Spartan X
Metroid
Metroid
Excitebike
Excitebike

Mänguloojaid on veel palju ja nende toodangust võib esile tuua sarjad Double Dragon, Battletoads ja 
The Addams Familyning üksikmängud Tom & Jerry, Terminator 2, The Jungle Book, Prince of Persia, Eliminator Boat Duel, Mappy, Final Mission (S.C.A.T. / Action in New York), Spider-Man: Return of the Sinister Six, Alien 3, Joe & Mac, The Krion Conquest, Kage (Shadow of the Ninja / Blue Shadow), Shatterhand, Race America, Championship Rally, F-1 Hero, Silkworm, Recca, Gun Nac, Spy Vs Spy, RoboCop 2, The Immortal, Side Pocket, Wacky Races, Kid Niki 3: Stone Wizard Showdown (Kaiketsu Yanchamaru 3: Taiketsu! Zouringen), The Chessmaster, A Nightmare on Elm Street, Mitsume ga Tooru, Snake Rattle 'n' Roll, New Ghostbusters II, Vice: Project Doom ja Kirby's Adventure.

[Video] Pat the NES Punk: New Ghostbusters II
[Video] Kinamania: Dendy Memories: Battletoads & Double Dragon
[Video] Kinamania: Dendy Memories: Terminator 2
[Video] Kinamania: Dendy Memories: Prince of Persia
[Video] Classic Game Room: Shatterhand
[Video] CGR Undertow: Spy vs Spy
[Video] CGR Undertow: Shatterhand
[Video] CGR Undertow: Spider-Man: Return of the Sinister Six
[Video] CGR Undertow: Tom & Jerry
[Video] CGR Undertow: Kirby's Adventure
[Video] RetroSnow: A Nightmare on Elm Street
[Video] James & Mike Play: Snake Rattle 'n' Roll
[Video]
The Angry Video Game Nerd: Double Dragon III
[Video] The Angry Video Game Nerd: A Nightmare on Elm Street
[Video] The Angry Video Game Nerd: Battletoads

Double Dragon
Double Dragon
Double Dragon II: The Revenge
Double Dragon II: The Revenge
Double Dragon III: The Sacred Stones
Double Dragon III:
The Sacred Stones
 
Battletoads
Battletoads
Battletoads & Double Dragon: The Ultimate Team
Battletoads & Double Dragon:
The Ultimate Team
 
Tom & Jerry
Tom & Jerry
Terminator 2: Judgment Day
Terminator 2: Judgment Day
 
The Jungle Book
The Jungle Book
Prince of Persia
Prince of Persia
Eliminator Boat Duel
Eliminator Boat Duel
 
Mappy
Mappy
Final Mission
Final Mission
Spider-Man: Return of the Sinister Six
Spider-Man:
Return of the Sinister Six
 
The Addams Family
The Addams Family
The Addams Family: Pugsley's Scavenger Hunt
The Addams Family:
Pugsley's Scavenger Hunt
Alien 3
Alien 3
 
Joe & Mac
Joe & Mac
The Krion Conquest
The Krion Conquest
Kage
Kage
 
Shatterhand
Shatterhand
Spy vs Spy
Spy vs Spy
Championship Rally
Championship Rally
 
F-1 Hero
F-1 Hero
Race America
Race America
Silkworm
Silkworm
 
Recca
Recca
Gun Nac
Gun Nac
RoboCop 2
RoboCop 2
 
Wacky Races
Wacky Races
Side Pocket
Side Pocket
The Chessmaster
The Chessmaster
The Immortal
The Immortal
Kid Niki 3: Stone Wizard Showdown
Kid Niki 3:
Stone Wizard Showdown
 
Mitsume ga Tooru
Mitsume ga Tooru
A Nightmare on Elm Street
A Nightmare on Elm Street
   
Snake Rattle 'n' Roll
Snake Rattle 'n' Roll
New Ghostbusters II
New Ghostbusters II
Vice: Project Doom
Vice: Project Doom
Kirby's Adventure
Kirby's Adventure

Level Editor

Mõned mängud lubavad ise tasemeid koostada. Minu kollektsioonis on sellisteks Battle City, Lode Runner, Excitebike, Wrecking Crew, Nuts & Milk ja Mach Rider.

Battle City
Battle City
 
Lode Runner
Lode Runner
 
Excitebike
Excitebike
 
Wrecking Crew
Wrecking Crew
Nuts & Milk
Nuts & Milk
Mach Rider
Mach Rider

Kurioosumid

Tengen, Atari allüksus ja Nintendo endine litsentsialune teatas 1988, et oli mööda pääsenud lukukiibist ning plaanis toota ja levitada mänge iseseisvalt. Pärast teadet kaebas Nintendo Atari autoriõiguste rikkumise eest kohtusse. Juhtum lahenes alles 1991 Nintendo kasuks, ent vahepeal oli Tengen väljastanud mitu NESi mängu, nagu Toobin’, Gauntlet, Pac-Mania ja Tetris, mis olid üsna head.

[Video] CGR Undertow: Pac-Mania

Toobin'
Toobin'
 
Gauntlet
Gauntlet
Pac-Mania
Pac-Mania
Tetris
Tetris

Veel üks firma, Color Dreams, leidis mooduse lukukiipi eirata. 1989 oli ta vaba tootma NESile mänge ja müüma neid madalama hinnaga (ei olnud vaja tasuda Nintendole kõrgeid litsentsitasusid). Erinevalt Tengeni toodangust olid Color Dreamsi mängud väga halvad. Samuti ei nõustunud paljud edasimüüjad neid Nintendo ähvarduste tõttu ostma. Nii et Color Dreams pöördus palveis Jumala poole. Otseselt. Firma muutis oma nime Wisdom Treeks ja keskendus religioosse sisuga mängude, nagu Sunday Funday, Bible Buffet, Spiritual Warfare ja Bible Adventures, tootmisele. Ka need mängud olid kehvad.

[Video] The Angry Video Game Nerd: Bible Games

Sunday Funday
Sunday Funday
 
Bible Buffet
Bible Buffet
Spiritual Warfare
Spiritual Warfare
Bible Adventures
Bible Adventures

Täiskasvanute mängud. Kuigi Nintendo oli väga tundlik igasuguse täiskasvanuliku sisu suhtes, on NES/Famicomile loodud üsna mitu erootilise sisuga mängu (nt Peek-a-Boo Poker, Hot Slot ja Bubble Bath Babes). Mõistagi on need litsenseerimata ning enamik neist on kasiinomängud, kus rahasumma kasvades mängupartnerist neiul riideid järjest vähemaks jääb.

Peek-a-Boo Poker
Peek-a-Boo Poker
 
Hot Slot
Hot Slot
Peek-a-Boo Poker
Peek-a-Boo Poker
Sailor Fuku Bishoujo Zukan
Sailor Fuku Bishoujo Zukan
 
Pu Nu Jing Ling
Pu Nu Jing Ling
Bishojou SF Alien Battle
Bishojou SF Alien Battle
Peek-a-Boo Poker
Peek-a-Boo Poker
Bubble Bath Babes
Bubble Bath Babes
Peek-a-Boo Poker
Peek-a-Boo Poker

Hellraiser. 1989 hakati looma NESi mängu, mis sisaldas lisaRAMi ja protsessorit mängukasseti sees. See oleks lubanud 16bitise kvaliteediga mänge 8bitisel Nintendo dekil. Superkassetil oli Z-80 protsessor, mis jooksis 2 miljonit käsku sekundis (NESist 3 korda võimsam). Kassetil oli ka 64 KB RAMi. Lisaprotsessor suutis joonistada rohkem värve ja lubas suuremat hulka spraite korraga kui NES. Kasseti ja konsooli protsessorite sünkroniseerimisprobleemid põhjustasid viivitusi. Tootjafirma Color Dreams oli kurikuulus litsentseerimata mängude tootmise poolest, enamik poode keeldus firma mänge Nintendo ähvarduste tõttu müüki võtmast ja 8bitise turu hääbumisel osutus võimatuks oodata kliente maksma 99$, mis see superkassett maksma oleks läinud ning projekt hüljati. Ilmselt ei ole alles ainsatki töötavat eksemplari. Kõik taandus lõpuks rahale, nagu paljud asjad siin elus.

Allikas

Üles

LISASEADMED

Lihtsalt konsool mängudega võib pikapeale tüütuks muutuda. Niisiis kasutas Nintendo oma kogemusi mänguasjatööstuses ning tootis ja lasi toota suurel hulgal lisaseadmeid.

[Video] The Angry Video Game Nerd: NES Accessories

Zapper / Beam Gun

Zapper

Eriline püstol, mis võimaldab päästikule vajutades mängus edasi pääseda. Famicomiga oli kaasas realistlik Beam Gun, ent kuna USAs on relvasarnased mänguasjad keelatud, said sealsed lapsed hoopis futuristliku disainiga Zapperi. Kuna hall püstol meenutas siiski liiga palju pärisrelva, muudeti üsna pea selle värvikombinatsiooni põhivärviks oranž.

Beam Gun

Erinevalt uuematest valguspüssidest töötab Zapper ilma sensorita teleri peal ja ei vaja eelseadistust. Hoolimata sellest on ta üllatavalt täpne. Päästikule vajutamine teeb ka väga iseloomuliku klõksu. Zapper võtab vastu valgust ekraanilt. Kontrast ja heledus peavad olema optimaalsed, vastasel juhul ei pruugi tabamused registreeruda (sihtmärk peaks olema nii hele kui võimalik ja taust nii tume kui võimalik). Päästikule vajutades muutub sihtmärk hetkeks valgeks klotsiks ja muu ekraan lülitub välja. Zapperi valgussensor otsib seda klotsi ja teatab kas tabamusest või möödalasust. Valguspüss töötab usaldusväärselt ainult kineskoopteleritega, lameekraani värvigamma on lihtsalt liiga erinev.

Esimene valguspüss loodi Magnavox Odysseyle. See registreeris tabamuse, kui teatud kogus valgust oli päästikuvajutamise hetkel sensori tajuulatuses. Seega võis püstoli suunata ükskõik millisele piisavalt eredale valgusele. Ülejäänud ekraan oli alati välja lülitatud ja ilmus vaid valge täpp. Hilisemad mudelid kontrollisid, kas valgus ikka tuleb teleekraanilt. See ei ole programmeerijale eriti raske, sest teleekraani seadistus on standardne ja video kiirus süsteemis teada. Ja kuna hilisemad mängud omasid rohkem kui kaht värvi graafikat, muutuski oluliseks graafika väljalülitus ning valge kujundi asumine õiges ekraanipunktis õigel hetkel. Siiski saab vaid teatud kogus valgust registreeruda, samuti ei saa üht valget teisest eristada. Teha saab aga seda, et valged kujundid vilguvad ekraanil teatud aja või jäävad ekraanile teatud ajaks. Neid kaht parameetrit suudab sensor juba mõõta.

Zapper ühendatakse teise mängija puldi pessa või eraldi laiendpessa. Õige mängukaugus telerist on umbes 2 meetrit, mis sõltub siiski ka ekraani suurusest ja ümbritsevast valgusest. Valguspüssi ei tohi suunata otse päikesesse.

[Video] Classic Game Room: Zapper

Spetsiaalselt Zapperile on loodud mängud Duck Hunt, Wild Gunman, Hogan’s Alley, Barker Bill’s Trick Shooting, Freedom Force, Gotcha, Gumshoe, Laser Invasion, Mechanized Attack ja To the Earth, ent valguspüstolit saab lisavõimalusena kasutada ka mängudes Adventures of Bayou Billy, Baby Boomer, Chiller, The Lone Ranger, Operation Wolf, Shooting Range ningTrack & Field 2.

[Video] CGR Undertow: Duck Hunt
[Video] CGR Undertow: Wild Gunman
[Video] CGR Undertow: Hogan's Alley
[Video] Classic Game Room: Operation Wolf

Duck Hunt
Duck Hunt
 
Wild Gunman
Wild Gunman
Hogan's Alley
Hogan's Alley
Barker Bill's Trick Shooting
Barker Bill's Trick Shooting
 
Freedom Force
Freedom Force
Gotcha
Gotcha
Gumshoe
Gumshoe
 
Laser Invasion
Laser Invasion
Mechanized Attack
Mechanized Attack
To the Earth
To the Earth
 
Adventures of Bayou Billy
Adventures of Bayou Billy
Baby Boomer
Baby Boomer
Chiller
Chiller
 
The Lone Ranger
The Lone Ranger
Operation Wolf
Operation Wolf
Shooting Range
Shooting Range
Track & Field II
Track & Field II

R.O.B. / Family Computer Robot

R.O.B.

R.O.B. (Robotic Operating Buddy) ehk Family Computer Robot on lisaseade, mis kuulus NESi Deluxe Seti. Idee oli luua interaktiivne meedium teleekraani ja mängija vahele. R.O.B. toimib teise mängijana või täidab läbi mängu mängija käske, saades valgussensorite abil ekraani vilkumise järgi teada, millal tema kord tegutseda on.

Gyromite
Gyromite
Stack-Up
Stack-Up

Robotile tehti vaid kaks mängu - Gyromite (Robot Gyro) ja Stack-Up (Robot Block). Esimeses avab R.O.B. mängijale uksi, teises asetab klotse õiges järjekorras torni või täidab mängija käsklusi. Tema tootmine lõpetati üsna varakult ja seetõttu on ta kollektsionääride seas väga hinnatud. R.O.B.i põhirolliks jäi NESi toomine videomängudesse umbusklikult suhtuvatesse poodidesse, jättes nii süsteemist mulje kui "robotimängust", ja seeläbi kogu videomängutööstuse krahhist välja toomine ning tänaseni kestvale hiilgeajale alguse panemine. Tema aeg oli lühike, aga tema panus üüratu. Ärge alahinnake R.O.B.i.

[Video] The Angry Video Game Nerd: R.O.B. the Robot
[Video] CGR Undertow: Gyromite
[Video] CGR Undertow: Stack-Up

NES MAX

NES Max

MAX on futuristliku disainiga edasiarendus algsele puldile. Uudiseks olid turbonupud ja eriline ümmargune suunanupp. NES MAX on oma eelkäijast ka väiksem, mistõttu tekitas probleeme suurte kätega inimestele.

NES Advantage

NES Advantage

Nende tarbeks, kes ei saanud hakkama kiirete või raskete osavusmängudega tavalise puldi abil, on Nintendo tootnud vanamoodsa mängukangi. NES Advantage ühendatakse mõlemasse puldipistikusse korraga, seega ei mingeid sünkroonpaarismänge. Õnneks on puldil lüliti ühelt mängijalt teisele lülitumiseks mängudes, kus mängitakse kordamööda. Lisaks tavanuppudele leiame sellelt ka turbo- ja aeglustusnupud.

[Video] Classic Game Room: NES Advantage

Powerpad / Family Fun Fitness

Powerpad

Üks kummalisimaid NESi lisaseadmeid on harjutusmatt, millel tuleb mängimiseks nuppudele astuda. See unikaalne seade tunnetab samme ja lubab mängida kehalisi mänge nagu World Class Track Meet ja Athletic World. Kuid mänguloojad ei vaevunud sellele aega ja raha kulutama ning valitses mängupuudus. Ka olid paljud inimesed jooksmiseks ja hüppamiseks liiga laisad. Kuigi omal ajal uuenduslik, tõi Powerpad mängumaailma vähe muutusi (kui mõne inimese mõõdukas treening välja arvata).

[Video] Pat the NES Punk: Power Pad Fun!

World Class Track Meet
World Class Track Meet
Athletic World
Athletic World

NES Satellite ja NES Four Score

NES Satellite ja NES Four Score

Need on lisaseadmed, mis võimaldavad 4 mängijal korraga mängida. Satellite on juhtmevaba ja Four Score juhtmega seade. NES Satellite vajab tööks 6 C-patareid, mis kestavad umbes 180 tundi normaalsel töökoormusel (normaalseks peetakse 4 tundi päevas tavaliste pultidega). Vastuvõtja ühendatakse puldipesadesse. Satellite’i töökaugus on 0,5 - 5 meetrit. Kahjuks ühildub ta täielikult vaid tavaliste pultidega, turbonuppudega puldid nagu MAX ja Advantage võivad mitte töötada. Samas Four Score liides lubab mängida ka turbonuppudega. 4 mängijaga mängimiseks mõeldud mängude karbil on punavalge kleeps suure number neljaga. Sellised mängud on näiteks Technose jäähoki ja jalgpall.

Ice Ice! Hockey Challenge
Ice Ice! Hockey Challenge
Kunio-Kun no Nekketsu Soccer League
Kunio-Kun no Nekketsu Soccer League

PowerGlove

PowerGlove

1989. aastal tutvustas Mattel kindalaadset mängukontrolliseadet. PowerGlove suudab jälgida käe liikumist kolmemõõtmelises ruumis, sõrmede asendit ja lisaks on tema küljel nuppudega paneel. Kinnas asendab pulti täielikult ja sellega saab mängida ka tavalisi mänge. Kuigi uuenduslik, oli ta kahjuks üsna ebausaldusväärne ja jäi põhiliselt rikaste laste uhkustamisehteks kui reaalseks mänguseadmeks.

[Video] The Angry Video Game Nerd: The PowerGlove

Famicom Disk System

Famicom Disk System

See lühikese elueaga seade ilmus Jaapanis 1986. Disketiseade asetses Famicomi all ja ühendus sellega läbi RAMkasseti. Mängud olid ebastandardsetel 3tollistel diskidel. Süsteemi eeliseks oli diskide väga madal hind, lisaheli ja võimalus mänguseisu salvestada (see oli enne odava kassetisisese patareitoitelise RAMi tulekut). Samas oli ka palju miinuseid. Mängude võimalused ja suurus olid piiratumad, laadimisaeg pikk, diskide piraatlus ohjeldamatu, disketiseadme rihm väsis liialt kiiresti ning hirmutav litsentsileping peletas mängutootjaid eemale. Aastate möödudes osutusid arenenud mälumapperid palju elujõulisemaks, võimaldades suuri Famicomi mänge, ning Disk System hüljati aeglaselt, kusjuures USAsse see ei jõudnudki.

Twin Famicom
Sharpi toodetud Twin Famicom, mis ühendab
endas Famicomi ja Disk Systemi

[Video] CGR Undertow: Famicom Disk System
[Video]
Famicom Disk System

Freedom Pad ja Freedom Stick

Freedom Stick ja Freedom Pad

Litsentseerimata lisaseadmed Camericalt. Freedom Pad on turbonuppudega juhtmevaba pult ja Freedom Stick juhtmevaba NES Advantage’i kloon. Nintendo kaebas Camerica Freedom Sticki tootmise eest kohtusse ja võitis.

Speedboard

Speedboard

Speedboard on tükk plastikut, millele saad oma puldi asetada, et ei peaks seda käes hoidma. Abivahend neile, kes eelistavad klaviatuuri mängupuldile.

U-Force

U-Force

U-Force on Brøderbundi toodetud lisaseade, mis võimaldab mänge mängida selle infrapunasensorite kohal käsi liigutades. U-Force'iga käib kaasas ka lendurikang, mida ei tule isegi seadme külge ühendada.

Roll & Rocker

Roll & Rocker

Roll & Rocker on plastikust lisaseade, millel seistes ja kiikudes saab suunanuppe asendada. Kahjuks mitte eriti usaldusväärselt.

Quick Shot Sighting Scope

Quick Shot Sighting Scope

Zapperi külge sobiv lisaseade.

Zoomer

Zoomer

Juhtkang lendurimängude mängimiseks.

Miracle Piano

Miracle Piano

NESiga ühendatav muusikaõppimise abivahend.

LaserScope

LaserScope

Konami toodetud peakomplekt sisaldab endas valguspüssi ja mikrofoni. Spetsiaalselt LaserScopile toodeti vaid üks mäng - Laser Invasion, ent sellega saab mängida ka kõiki teisi valguspüssimänge. Tulistamiseks peab mängija hüüdma "Fire!" Tegelikult sobivad ka kõik teised sõnad.

Game Genie

Game Genie

Game Genie on NESi populaarseim ja kiidetuim lisaseade, kuigi mitteametlik. See lubab mängudes kõige ehtsamal moel sohki teha. Galoob ehk Codemasters tõi seadme turule 1991. aastal ja praeguseks on see saadaval ka paljudele teistele süsteemidele, nagu SNES, SEGA Genesis, Game Gear ja Game Boy.

[Video] NES Game Genie Guide

Game Genie on kassetilaadne lisaseade, mis ühendatakse kasseti ja konsooli vahele. Ilmuvale Game Genie koodiekraanile saab sisestada erilisi tähekombinatsioone, mille abil omab mängija valitud mängus rohkem elusid või suuremat võimsust, saab alustada suvaliselt tasemelt, olla nähtamatu ja palju muudki. Tehtavad muudatused ei ole jäädavad ning kaovad konsooli välja lülitudes. Genie asendab teatavad andmeväärtused mängus teistega, lubades tuua mängu ajutisi muudatusi mängu ennast muutmata. Koode on loodud paljudele populaarsetele mängudele ja neid võib leida spetsiaalsetest koodiraamatutest või internetist. Koode saab ka ise programmeerida. Game Genie'ga ei ühildu mängud nagu Castlevania 3, Fester’s Quest ning paljud Color Dreamsi mängud. Game Genie ei ühildu korralikult ka uue ümberkujundatud NES II'ga. Genie võib kassette kahjustada, kuigi tootja vastupidist kinnitab. On tulnud teateid Super Mario Bros. 3-e ja Gold Medal Challenge’i kassettide kahjustumisest Genie süü läbi. Ka selle litsentseerimata lisaseadme on Nintendo kohtusse kaevanud, kuid seekord tuli neil kaotusega leppida.

Allikas

Üles

SEOTUD TOOTED

NESi populaarsus tõi mitu filmi ja animafilmi, riideid, maisihelbekarpe, tasse, pliiatseid, lõunakarpe ja palju muud. Nintendo reklaamis kõiki oma tooteid oma propagandaajakirjas Nintendo Power (mis ilmub tänaseni). Peaaegu iga NESiajastu laps omas infot allahindlustest, tulevaste mängude tutvustusi, mänguvihjeid ja erilisi reklaame. Populaarseim oli tasuta mäng Dragon Warrior. Töötas ka infotelefon, kust sai mängude mängimisel abi küsida.

[Video] The Angry Video Game Nerd: Nintendo Power
[Video] The Angry Video Game Nerd: Nintendo World Championships
[Video] Pat the NES Punk: Nintendo Power Tips Cassette

Nintendo Power

Novembris 1989 tuli välja film „The Wizard“ (Võlur). See Todd Hollandi film on väikesest Jimmyst, tema vennast ja nende sõbrast, kes põgenevad kodust, et osaleda videomänguvõistlusel. Neid ajavad taga detektiiv ja vanemad. Publik näeb, kuidas poiss läbib turniiri ja võidab finaalis, mängides täiesti uut mängu Super Mario Bros. 3, mis pidi ilmuma alles aasta pärast. Film tekitas mängu ümber hiiglasliku haibi ja kui innukalt oodatud mäng lõpuks ilmus, müüs see uskumatud 18 miljonit eksemplari üle kogu maailma, mis teeb sellest enimmüüdud iseseisva mängu läbi aegade! Filmis mängivad Fred Savage, Bean Bridges, Christian Slater, Luke Edwards, Vince Trankina ja Wendy Phillips. Kriitikud vihkasid seda, nimetades „The Wizardit“ kehvasti varjatud Nintendo reklaamiks (filmis näidatakse palju lõike mängudest ning üks tegelastest kasutab PowerGlove’i). Nintendo ei saanud kasu mitte ainult tasuta reklaamist, mille nad filmiga said, vaid lisaks maksis Universal Studios suuri litsentsitasusid õiguste eest kasutada filmis Nintendo tegelasi ja mänge. Lisaks tasuta Super Mario Bros. 3 promole sai Nintendo ka veidi raha, ise mitte midagi tegemata...

[Video] The Angry Video Game Nerd: The Wizard and Super Mario Bros. 3
[Video] Nostalgia Critic: The Wizard

The Wizard

IMdB: The Wizard

Televisiooni tarbeks loodi animaseriaalid "The Super Mario Bros. Super Show!" (millele järgnesid "The Adventures of Super Mario Bros. 3" ning "Super Mario World") ja "Captain N: The Game Master".

[Video] Nostalgia Critic: The Super Mario Bros. Super Show!

The Super Mario Bros. Super Show!

IMdB: The Super Mario Bros. Super Show!

[Video] Nostalgia Critic: Captain N: The Game Master

Captain N: The Game Master

IMdB: Captain N: The Game Master

On ka Super Mario Bros.-i film, osades Bob Hoskins kui Mario Mario, John Leguizamo kui Luigi Mario ja Dennis Hopper kui kunigas Koopa. Õnneks pole ühtki järge ilmunud.

[Video] Nostalgia Critic: Super Mario Bros.
[Video]: James Rolfe: Super Mario Bros.

Super Mario Bros. Movie

IMdB: Super Mario Bros.

Allikas

Üles

MÄNGUMUUSIKA

NES on laialt tuntud kui videomängusüsteem, mis arendas mängumuusika lihtsatest piiksudest ja viledest kunstivormini, mis on komponeeritud piiksudest ja viledest. Peaaegu kõigil NESiajastu mänguritel on üks või mitu NESi lemmikmeloodiat ja paljud on 8bitiste soundtrackide omanikud. Enamik NESi muusikast on digitaliseeritud (vahel ka professionaalsete muusikute poolt) ja saadaval arvutisõbralikus MIDI või MOD formaadis (nt aadressil VGMusic.com).

Lisaks videole on algsel NESil eraldi audioväljundpistik, mis lubab mänguhelisid kuulata läbi stereosüsteemi kogu oma monohiilguses.

Jaapanis on videomängumuusika tulus äri. Seal on populaarseid bände, mis esitavad laval NESi muusika versioone kiljuvatele fännidele. Sümfooniaorkestreid teatakse mängivat valikut Dragon Warriorist. Seatud mängumuusikaga CDd on suurte müüginumbritega. Kahjuks pole mängumuusika väljaspool Jaapanit eriti hinnatud.

Allikas

Üles

PIRAATLUS

NES/Famicom on tõenäoliselt enim piratiseeritud videomängusüsteem maailmas. Piraatkauba hulka on võimatu hinnata, sest isegi USAs on lihtsam leida piraatkoopiad kui originaale. Piraatlus algas 1988 ja jätkub seniajani.

Hiroshi Yamauchi soov hoida Famicomi tootmiskulud võimalikult madalal maksis talle lõppkokkuvõttes miljoneid dollareid. Jaapanil on palju naabreid, kes ei soosi nende vabaturumajandussüsteemi. Hiinas, Põhja-Koreas ja Taiwanis oli hulk inimesi, kes oleksid tahtnud Famicomi, kuid ei saanud seda otse Nintendolt osta. Yamauchi teadis seda ja kui ta oleks saanud müüa Hiinasse, oleks ta seda ka teinud, kuid poliitika ei lubanud ning parim, mida Nintendo teha sai, oli potentsiaalselt plahvatuslikul piraatturul silm peal hoida.

Nagu teada, saavutas NESipiraatlus meeletud mõõtmed ja seda ei saanud ignoreerida. 1983. aasta Taiwan üritas pärast aastatepikkust ühe okupeerija alt teise alla sattumist endale nime teha. Ajalooliselt põllumajandusmaa, maadles ta globaalse industrialiseerumisega. Nagu immigrant, kel hoolimata andest või oskustest puudub reputatsioon ja rakendus, võttis Taiwan vastu iga töö, mis võimalik, et oma majandust üles ehitada. See töö juhtus olema montaažiliini- ja tootmistöö Jaapani korporatsioonidele. 80ndatel (ja praegugi) tootis Taiwan kõike autodest videomakkideni Jaapani ja USA turgudele. Nad tegid ka elektroonikakomponente, nagu RAMid, CPUd ja kiibiplaadid, odavamalt kui ametiühingute poolt kontrollitud jaapanlased suutsid, ning müüsid need odavalt Jaapanisse ja ülejäänud maailma.

Kui võtta kujuteldavast Taiwani 500 töölisega tehasest üks insener ja kolm liinitöölist, kes kõik on alamakstud, ületöötanud ja oma ametiga rahulolematud, anda neile 2000 dollarit, kruvikeeraja ja Famicom, siis mis on määratud juhtuma? Nädala möödudes ei ilmu nad enam tööle, vaid vorbivad selle asemel kümneid Famiclone’e ja piraatkassette päevas, et müüa neid kohapeal või Hiinas. Selle protsessi võib korrutada tollase Taiwani tehaste koguarvuga ja saame piraattööstuse, mis on küllalt suur, et Jaapanisse tagasi ulatuda ja sügavale Nintendo kasumisse kaevuda. 1991. aastal paljastas Nintendo Taiwani piraatfirma, milles Taiwani valitsusel endal oli 30% osalus.

Kui piraattark- ja riistvara Jaapani lettidele ilmus, andis Nintendo oma parima selle takistamiseks, kuid piraate oli lihtsalt väga palju ja enamik neist olid püüdmiseks liialt väikesed. Nintendo pidi rahulduma piraatkauba lettidelt konfiskeerimisega.

Mõned firmad, nagu kassetikarpide tootjad, võisid endale lubada suurt kasumit, muretsemata seaduslikkuse pärast, sest nad ei teinud tegelikult midagi otseselt ebaseaduslikku. Teised firmad, kes olid piraatlusega lähemalt seotud, pidid jääma väikesteks, sest teiste piraatide poolt tekitatud konkurents oli väga suur ning kui nad suureks muutuksid, saaks Nintendo nad kätte. Piraadid pidid jääma anonüümseks, et neid ei leitaks.

[Video] Kinamania: Проклятие серого слонёнка (The Grey Elephant's Curse)

Piraatkonsoolide üldnimeks on saanud Famiclone. Erinevad alatüübid jäljendavad välimuselt mitmeid teisi mängusüsteeme, kuid on seest ikkagi 8bitised. Levinuimad kloonid on Dendy, PolyStation, Mega Joy ja Terminator 2.

Dendy on peaaegu identne Famicomiga, esineb mitmeid värvivariatsioone ja erinevaid nimetusi.

Dendy Junior

[Video] Dendy

PolyStation meenutab välimuselt PlayStationi konsoole, parimatel juhtudel on pultide otstel ka L ja R nupud, mis küll dubleerivad tavanuppe, kuid teevad mängimise mugavamaks. Nimi ja värvivalik võivad siingi varieeruda.

PolyStation

[Video] PolyStation

Terminator 2 jäljendab Sega Genesist ning varasematel mudelitel on pultidesse sisse ehitatud kõrvaklapipistikud.

Terminator 2

[Video] Terminator 2

Üks kummalisemaid kloone on Mega Joy, kus konsool asub Nintendo64 disainiga puldi sees. Seade on iseenesest küllaltki kohmakas, ja kui mängida kahekesi, on tal küljes korraga neli juhet. Lisaks teevad kassett ja konsool puldi üsna raskeks. Mugav on resetnupp puldi keskel. Mega Joyl on variatsioon Gun Boy, kus lisaks konsoolile on puldis ka valguspüss.

Mega Joy

[Video] Mega Joy

Lisaks võivad Famiclone’id meenutada teisigi konsoole, nagu SNES või Xbox, või olla hoopis erilise disainiga. Variante on tohutul hulgal.

Kõigi Famiclone’ide ühine puudus on kehv materjal. Tarkvaraliselt on nad vägagi võimekad ning kiibistik on algsest Famicomist tunduvalt efektiivsemaks arenenud, kuid hinna madalal hoidmise tõttu on konsoolid tehtud väga odavast plastikust ja kasutatud on väga hapraid juhtmeid. Ilma mõningate elektroonikuoskusteta jääb kloonide kasutusiga tahes-tahtmata üsna lühikeseks. Kuid väikese jootmise ja juhtmete vahetamisega ei ole raske toime tulla ning need toimingud tagavad seadme pika eluea. Juhtmete puuduseks on veel ka nende lühidus. Peaaegu kõigi Famiclone’ide pilt ja heli ei ole päris ideaalsed (meeldiva erandina võib näiteks tuua PolyStationi variatsiooni PokeBoy), heli võib nõrgalt ragiseda ja pilt sisaldada kahvatuid vertikaaltriipe (vead, mis iseloomulikud ametlikule NES II-le). Siiski pole need iluvead eriti märgatavad ja mängurõõmu ei vähenda.

Varasematel Famiclone’idel olid mängud kassetiga kaasas, kuid uuematele on need sisse programmeeritud. Huvitavad on esimesed sisseprogrammeeritud mängudega kloonid, kus mängud asetsevad konsooli sees olevas kassetis, mille tarbeks on tehtud eraldi kassetisahtel. Hiljem paigutati mängud siiski otse protsessoriplaadile. Peaaegu ükski Famiclone ei suuda jooksutada kõiki piraatkassette, leidub mõningaid harvu ühilduvusprobleeme. Pea igas Famiclone’i komplektis on valguspüss.

Piraatkassetid on enamasti multikassetid, millel kuni poolsada mängu. Suuremad mängud levivad ka üksikuna. Korralikud kassetid on mahuga 1-4,5 MB, kuhu mahub umbes neli suurt mängu või 50 väikest mängu. Kuna piraadimaailm on reeglitevaba, siis võib kassetil olla ka lihtsalt mõni üksik väike mäng. Multikassettidel saab sobiva mängu valida vastavast tabelist või resetnupuga. Tabelis ja kassetikleepsul on üsna sageli mängude nimed valed või vigased. Ka oli varem üsna sage panna nelja mänguga kassetile nimeks näiteks 999 in 1 (kus tabelis olid samad mängud kirjas üha uuesti ja uuesti). Samuti võisid pildid kassetil olla täiesti valed. Uuemate piraatkassettide puhul on need trendid õnneks taandunud ning turul on üsna viisakad ja korrektsed tooted. Autoriõiguste märgid on tavaliselt siiski eemaldatud. Põhjaliku ülevaate paljudest piraatkassetidest leiad näiteks leheküljelt DendyGames.

Juhtub ka nii, et piraatkassettidel levivad vigased mängud. Kurikuulsaim on kindlasti Teenage Mutant Ninja Turtles III, mis on ettenähtust tunduvalt raskem ning kus ei ole võimalik Shredderist edasi pääseda. Nimelt sisaldas mäng kopeerimiskaitset, kus Konami logo eemaldamine tiitelekraanilt kutsus esile muudatused mängu toimimises. Teine sarnane näide on Shatterhandi Jaapani versioon Tokkyuu Shirei Soul Brain, kus esimese leveli lõppedes ei ilmu valikuekraani ja teise leveli lõpulahing kordub lõpmatult. Kolmas tavaliselt vigane mäng on Ninja Gaideni Euroopa versioon Shadow Warrior oma puuduvate laternatega. Kõigist kolmest mängust on liikvel ka korralikult toimivad versioonid, ent vigased on korduva kopeerimise tõttu tunduvalt rohkem levinud.

Multikassetid
500 in 1
4 in 1

64 in 1 9999999 in 1

Väikese boonusena võib piraatkassettidelt leida mängude häkitud versioone, kus on rohkem elusid, suurem hüppevõime, võimsam relvastus või võimalus levelit valida. Ka on levinud mängude peategelaste välimuse ümberprogrammeerimine, et muuta nad sarnaseks mõne uue populaarse tegelasega. Nii on tekkinud „uued“ mängud nagu Mario 10 (Jackie Chan's Action Kung-Fu), Mario 14 (Kid Niki 3), Mario 16 (Joe & Mac), Batman & Flash (Monster in My Pocket), Pokemon Yellow (Tiny Toon Adventures), Pokemon Silver (Little Nemo: The Dream Master), Darkwing Duck 2 (Super C), Super Mario Kart Rider (Top Rider), Chip & Dale 3 (Heavy Barrel) ja Spider-Man 2 (Ninja Gaiden III).

[Video] Kinamania: Dendy Chronicles

Mario 10
Mario 10
 
Mario 14
Mario 14
 
Mario 16
Mario 16
 
Batman & Flash
Batman & Flash
 
Pokemon Yellow
Pokemon Yellow

 
Pokemon Silver
Pokemon Silver

 
Darkwing Duck 2
Darkwing Duck 2
Mario Kart Rider
Super Mario Kart Rider
 
Chip & Dale 3
Chip & Dale 3
Spider-Man 2
Spider-Man 2

Tänu piraatlusele on tekkinud täiesti uus suund NESimängude kogumises – Aasia originaalid. Alates Master Fighterist (ehk Street Fighter IIst) 1992. aasta keskel on Taiwani firmad teinud omaenda mänge, tavaliselt autoriseerimata konversioonid populaarsetest 16bitistest võitlusmängudest, aga mitte ainult. Mõned on ootuspäraselt VÄGA halvad, kuid samas on ka üllatavalt häid mänge, mis, põhinedes 16bitistel mängudel, teevad silmad ette suurele osale NESi originaaltoodangust. Paremad Aasia originaalid on Aladdin, The Lion King, Fatal Fury Special, Tekken, Mortal Kombat, Super Donkey Kong 2, Dragon Ball Z: Super Butoden 2, Super Mario World, Felix the Cat 2 (by Dragon & Co), Boogerman, Earthworm Jim, Contra III: The Alien Wars, Somari (Sonic the Hedgehog), Magic Jewelry ning täiesti algupärased Kart Fighter, Harry’s Legend (Harry Potter), Pocket Monster, Mega Man X, New Contra, Plants vs. Zombies ja Angry Birds. Samas on enamik Street Fighter II ja mõned Mortal Kombati konversioonid (Mortal Kombat Turbo ja Mortal Kombat Trilogy) talumatult halvad ning peaaegu võimatud mängida. Mapperite erinevuse tõttu levivad ka nimetatud mängude kärbitud versioonid, mis on algsest veidi lihtsakoelisemad (nt Aladdin taustaanimatsioonide ja muusikata, The Lion King boonustasemeteta ning Tekken vaheklippideta). Kuna nimed on piraadimaailmas üsna hägused ja segadusseajavad, kasutan siinkohal originaalide nimesid, millel piraatmängud põhinevad, mitte neid nimesid, mida kassettidelt lugeda võib.

Fatal Fury Special
Fatal Fury Special
 
Tekken
Tekken
Dragon Ball Z: Super Butoden 2
Dragon Ball Z: Super Butoden 2
Mortal Kombat
Mortal Kombat
 
Mortal Kombat II
Mortal Kombat II
Mortal Kombat 3
Mortal Kombat 3
Street Fighter II: The World Warrior
Street Fighter II: The World Warrior
 
Mortal Kombat Turbo
Mortal Kombat Turbo
Kart Fighter
Kart Fighter
Super Mario World
Super Mario World
 
Somari
Somari (Sonic the Hedgehog)
Super Donkey Kong 2
Super Donkey Kong 2
Aladdin
Aladdin
 
The Lion King
The Lion King
Boogerman
Boogerman
Earthworm Jim
Earthworm Jim
 
Harry Potter
Harry Potter
Magic Jewelry
Magic Jewelry
Pocket Monster
Pocket Monster
Felix the Cat 2
Felix the Cat 2
 
Mega Man X
Mega Man X
New Contra
New Contra
Contra III: The Alien Wars
Contra III: The Alien Wars
 
Plants vs. Zombies
Plants vs. Zombies
Angry Birds
Angry Birds

Tänu Nintendo jõupingutustele jõudis USA turule üsna vähe piraatkaupa, kuid mujal maailmas oli Famiclone’ide turg üüratu ja pole lõplikult hääbunud veel tänapäevalgi.

Allikas

Üles

EMULATSIOON

Juba mitmeid aastaid on olnud võimalik mängida NESi mänge personaalarvutil. Selleks on vaja süsteemi imiteerivat programmi – emulaatorit – ja mängude ROMe. Mõlemad on saadaval internetis, kuigi rangelt võttes on asi ebaseaduslik. NES on kõige laiemalt emuleeritud süsteem, omades kümneid emulaatoreid varieeruva kvaliteediga. Konkurentsitult parim on FCE Ultra, kuid mõned huvitavad lisad, nagu stereoheli, on vaid NEStronil. Paremad emulaatorid toetavad Game Geniet, valguspüssi ja suurt hulka mälumappereid. Suurim arv mappereid on FCE Ultral, kuid mõned multikassetid võivad ka sellel mitte töötada. Parima mängunaudingu tagab puldi kasutamine, kuigi sobivad ka klaviatuur ja hiir. Emulaatorid pakuvad lisaks ka võimalust mänguseisu suvalises kohas salvestada. Kuna monitori ekraan on tunduvalt teravam kui teleril ja sellele istutakse ka lähemal, võivad mängud tunduda liiga klotsilised. Selle mahendamiseks on emulaatorites kasutusel mitmed graafikafiltrid. Enamasti võib mängida nii väikeses aknas kui üle ekraani.

The Emulator Zone

Mängud levivad ROMide kujul, mis on salvestatud damperi abil. See on seade, mis lubab arvutil kassetilt andmeid lugeda. Oma NESi mängust arvutisse varukoopia tegemiseks on mitu võimalust. Kopeeriva seadme võib ise ehitada, lasta kellelgi teisel see teha või osta mõni haruldane Hong Kongi seade. NESi kopeerijate maailm on väga väike tänu erinevate mälumapperite rohkusele. Kopeerimisseade peab suhtlema kõigi mapperitega, et kassette korralikult kopeerida. Saadavalolevad kopeerijad kipuvad olema üsna vanad ja mõned neist ka väärtusetud, sest kopeerivad mänge ainult haruldastele Famicom Disk Systemi diskidele. Veel üks võimalus on laenata oma mäng mõnele tuntud NESi dampimisgurule. Siiski on ilmselt kõik NESi mängud juba dambitud ja ROMina saadaval.

GameTronik

Damper 

Mängu arvutist kassetile kopeerimiseks tuleb leida kassett, mis on antud mängu omaga identne või ühilduv. Kassetil peab olema sama plaaditüüp, mälumapper, RAMkiip, patareitugi (kui vajalik) ja vähemalt sama ROMi suurus nagu kopeeritaval mängul. Tuleb meeles pidada, et tegu on ebaseaduslik, kui  lihtsalt kopeerida mittevabavaramängu ROM internetist kassetile. Protsess sisaldab endas mitmete osade väljavahetamist ja ümberprogrammeerimist ning ei ole kindlasti algajaile jõukohane.

NESi emulatsioonimaailma standardiks on iNES päis. See on 16baidine ala NESi ROMi alguses, mis kirjeldab mängu suurust, mapperitüüpi jne.

Emulatsioon on ebaseaduslik. Kui teha ise oma Nintendo mängust kuidagi varukoopia ja mängida seda emulaatoril, ei rikuta andmekaitseseadusi. USAs on „ausaks kasutamiseks“ lubatud kopeerida meediume ja mänge arhiveerimis- ja harival eesmärgil. Samas, kui mängida sama mängu NESil ja emulaatoril ühel ajal; kui mängida emulaatoril mängu, mida seaduslikult ei omata; kui tõmmata ROM internetist, siis rikutakse seadust. Enamik emuleeritud mänge rikub autoriõigusi, sest ülimalt tõenäoliselt ei oma iga kasutaja saadud mängu kassetti. Selles ei ole mingeid AGAsid, JAsid ega KUIsid. Siiski käib vaidlus edasi.

Paljude arvates on vahe, kas emuleerida vana, kasutusest maas süsteemi (nagu Atari 2600 ja NES) või uuemat, endiselt turustatavat süsteemi (nagu PlayStation 2). NESi kassetid on tootmisest maas, seega Nintendo ei saa mingit kahju, kui ROMid kõigile vabalt kättesaadavad on. Tähtsam faktor on säilitamise küsimus. Videomängud on osa kultuuripärandist ning on äärmiselt oluline, et nad oleksid säilitatud ja arhiveeritud tulevaste põlvkondade tarbeks. Kogemused on näidanud, et õiguste omanikud EI hoia ajaloolisi materjale õigesti ning fännid ja entusiastid peavad initsiatiivi enda kätte haarama - isegi kui nende teguviis on ebaseaduslik.

Kaks näidet. 1960ndatel, kui BBC telesari „Doctor Who“ oli esmakordselt eetris, lindistasid paljud fännid seda algelise filmivarustusega. See oli piraatlus ja nii toimides rikuti seadust. Siiski selgus hiljem, et BBC oli hävitanud palju seriaali originaalfilme tänu ükskõiksusele ja puhtale hooletusele! Nad pidid toetuma fännidele - piraatidele, nagu mõni neid nimetaks - et oma arhiiv täielikuks muuta. Paljud originaalepisoodid on taastatud fännide lindistustelt. Beatles’i 1994. aasta album „Live at BBC“ oli ka peaaegu täielikult koostatud materjalist, mille fännid raadiost olid lindistanud.

Videomängutööstus on oma mineviku põlgamises esirinnas ja seetõttu on väga oluline, et nende toodang fännide poolt säilitataks (ja kui jätkatakse mängude mängimist ja nautimist läbi emulatsiooni, siis seda parem). Lisaks vabastab see mängud kollektsionäärideturu elitarismist. Võrdluseks võib ette kujutada, et ainus võimalus biitlite muusikat kuulata, oleks maksta tuhandeid kroone 1960ndate originaalvinüülalbumite eest!

Famicom Disk System juba näitas, et emuleeritud koopiad on tunduvalt kauem elujõulised kui originaalsüsteemi tark- ja riistvara. Vanade süsteemide emuleerimine on üks võimalus neid igavesti elus hoida.

Üles

NINTENDO AJALUGU

Sõna „Nintendo“ tähendab „taevas õnnistab rasket tööd“.

Nintendo

1889 - Fusajiro Yamauchi alustas Kyotos Jaapani mängukaartide „Hanafuda“ tootmist.

1902 - Yamauchi hakkas mängukaarte üle Jaapani turustama.

1933 - Asutati Yamauchi Nintendo & Co.

1947 - Asutati Marufuku Co Ltd.

1950 - Uue presidendina omandas Hiroshi Yamauchi firma Yamauchi Nintendo & Co.

1951 - Nimi Marufuku Co Ltd muudeti nimeks Nintendo Playing Cards Co Ltd.

1953 - Saadi esimeseks firmaks, kel õnnestus Jaapanis müüa masstoodetud plastikmängukaarte.

1959 - Alustati Walt Disney tegelastega kaartide müüki, avades sellega lastele mõeldud kaartide turu.

1962 - Aktsiad viidi börsile.

1963 - Firma nimi muudeti Nintendo Co Ltd-ks ja lisaks kaartidele hakati tootma ka mänge.

1969 - Mängude osakond laienes ja tugevnes. Rajati Uji City tootmistehas.

1970 - Alustati Beam Guni sarja müüki. Esmest korda Jaapanis toodi mänguturule elektroonika.

1973 - Loodi laseril põhinev taldrikutulistamissüsteem.

1975 - Koostöös Mitsubishi Electricuga loodi videomängusüsteem.

1976 - Videomängusüsteemi paigutati mikroprotsessor.

1977 - Koostöös Mitshubishi Electricuga loodi kodukasutuseks mõeldud videomängusüsteem.

1978 - Alustati müntidega töötavate videomängude tootmist ja müümist.

1980 - Loodi New Yorki filiaal Nintendo of America Inc, mis tutvustas sarja Game & Watch. See oli kaasaskantavate LCDmängude, mil kell ja alarm, sari. Sarja kuulusid mängud, nagu Donkey Kong, Mickey Mouse ja Zelda. Game & Watch oli suur hitt.

1981 - Loodi mündimäng Donkey Kong. See sai kiiresti edukaimaks omalaadseks mänguks.

1983 - Algas Famicomi müük.

1985 - Famicom ilmus USAs NESina.

1986 - Ilmus Famicom Disk System. NES ilmus Euroopas.

1987 - NES sai USA enimmüüdud leluks ja The Legend of Zelda sai esimeseks iseseisvaks mänguks, mille müük ületas miljoni eksemplari piiri (Super Mario Bros. oli seda juba varem teinud, kuid kuna see oli kaasas peaaegu iga NESiga, jääb see arvestusest välja).

1988 - Ilmus esimene Nintendo Poweri ajakiri. NESile oli kokku 65 mängu.

1989 - Ilmus GameBoy, kaasaskantav mängusüsteem.

1990 - Jaapanis ilmus Super Famicom.

1991 - USAs ilmus SNES ja Super Mario World.

1994 - Ilmus Super Gameboy, Gameboy mänge sai SNESil mängida.

1995 - NESi tootmine lõppes. Tänaseks on müüdud üle 50 miljoni NESi konsooli ja üle 350 miljoni mängu.

1996 - Ilmus Nintendo 64.

Üles

MÜÜGIKOHAD

Kloonsüsteeme ja -kassette toodetakse endiselt ning neid on Eestiski senini müügil. Järgnevalt mõned müügikohad, kust ma neid leidnud olen (seisuga august 2014).

Tallinn

Jaama turg, Balti jaam, Kopli 1.

    Kiosk 88 (suur valik!)
    Kiosk 84
    Müügisaal 9 (Mänguasjapood)
    Hamburgerikiosk bussipeatuste kõrval

Narva mnt 36, hamburgerikiosk.

Keskturg, Keldrimäe 9, turuhoone teine korrus

Tartu

Sepa Turg, Sepa 21/Turu 45b, kauplus Akord

Üles

LINGID

www.cinemassacre.com/2007/04/08/full-list-of-avgn-videos
The Angry Video Game Nerd

thepunkeffect.com/?cat=12
Pat the NES Punk

www.youtube.com/user/Kinaman88
Kinamania

www.youtube.com/user/InecomCompany
Classic Game Room

www.youtube.com/user/snowcon3
RetroSnow

www.youtube.com/user/CGRundertow
CGR Undertow

www.youtube.com/user/HappyConsoleGamer
Happy Console Gamer

www.youtube.com/user/Captain8Bit
The Game Chasers

www.gamewinners.com/nes
Koodid ja näpunäited

www.vgmuseum.com
Pildid ja info

www.gametronik.com/site/emulation/nes_famicom
ROMid ja emulaatorid

www.zophar.net/nes.html
Emulaatorid

www.emulator-zone.com/doc.php/nes
Emulator Zone

www.gamefaqs.com/nes
Koodid ja läbimisjuhised

en.wikipedia.org/wiki/List_of_Nintendo_Entertainment_System_games
Täielik NESi mängude list

www.nesplayer.com
Fännikülg

www.retrogamezone.co.uk/nes.htm
Mänguspraidid

www.11points.com
11 best Nude NES Moments

classicgaming.gamespy.com/nes
Mänguklassika

www.1980-games.com
Mängi otse internetis

www.angelfire.com/games4/nesmidi/
NESi muusika MIDI arhiiv

home.swipnet.se/~w-22134/nmm/mitten.html
NESi muusika MIDI arhiiv

nescollector.zamaman.com/?p=20
The Unlicenced Collection

cah4e3.shedevr.org.ru/dumping_2012.php
FAMI dumping project

Üles

LISA: MINU KOLLEKTSIOON

Kassetid

Väiksena mul oma "telekamängu" polnud, küll aga sain seda mängida tädi ja vanaema juures ning lühemat aega püsis töökorras ka mu venna konsool. Niipea, kui ise raha teenima hakkasin (mis juhtus siis koomiksi "Sepad" ilmuma hakates sügisel 2001 ehk 10. klassis), ostsin endale PokeBoy (PolyStationi variatsioon). Kuna selleks ajaks olid tuttavad oma konsoolide kasutamiselt juba arvutimängudele üle läinud, sain lisaks uutele kassettidele ka hulgaliselt kasutatuid väga odavalt või suisa tasuta.

Minu kollektsioon

Hetkel on mul spetsiaalselt kollektsiooni jaoks tehtud riiulis 147 kloonkassetti 300 erineva mänguga, kaks Famiclone'i (Dendy Junior ja PolyStation), 6 erinevat pulti (kõigile paigaldasin korraliku 3-meetrise uue juhtme ning kaks pulti on minu poolt ka nupupaigutuse osas modifitseeritud (lisasin Turbo-Start ja Turbo-Select nupud aegluubis mängimiseks ja menüüde sirvimiseks)) ja 5 valguspüssi (millele panin samuti uued juhtmed).

Dendy ja PolyStation

Loomulikult on süsteemide elutegevuse jätkumiseks tulnud teha ka jootetöid ning detailide vahetamist, mis mõnikord kõrvetas läbi ka vahetamist mittevajavad detailid, ent õpetas tasapidi elektroonikat paremini tundma. Minu esimene konsool PokeBoy lõpetaski oma elutegevuse (mida ma vahepeal pikendasin terve protsessoriplaadi vahetamisega) seetõttu, et puldis ristusid kaks minu poolt kehvasti isoleeritud juhet ning kõrvetasid läbi terve konsooli koos hetkel sees olnud kassetiga ning minu poolt kontrollimiseks sisse pandud kahe järgmisegagi. Seoses sellega pole mul enam mänge Felix the Cat ja Mickey Mouse 3: Yume Fuusen. Mängud
Darkwing Duck, Kid Niki 3 ja Warpman, mis samuti hävisid, on mul õnnestunud teistel kassettidel tagasi saada.

Dendy ja PolyStation

2008. aastal katkestasin kollaste kassettide kogumise seoses personaalarvuti ostmise ja emulaatorimängude vaba kättesaadavusega, ent 2012. aasta lõpust alates tegelen sellega taas. Nimelt jätsin "telekamängu" meelega vanematekoju maale, kus seda aeg-ajalt endiselt mängimas käin, viies ühtlasi kaasa ka uusi pealinna turgudelt leitud pärleid.


Lõpetuseks minu tasapisi täienev Famiclone'i mängude nimekiri soetamise järjestuses.

001 Super Mario Bros.
002 Soccer
003 Track & Field
004 Duck Hunt
005 Magic Jewelry (
unlicenced SEGA Columns port)
006 Ice Climber
007 Warpman
008 Galaga
009 Front Line
010 Battle City (
k. a. piraatteisendid Tank 1990 ja Tank 1992)
011 Road Fighter
012 Galaxian
013 Tengen Tetris (
Tetris)
014 Circus Charlie
015 Zen Intergalactic Ninja
016 Mickey's Safari in Letterland
017 Tiny Toon Adventures
018 Rockin' Kats (
N. Y. Nyankies)
019 DuckTales 2
020 Prince of Persia
021 WWF Wrestlemania Challenge
022 Caesar's Palace
023 X-Men (
Marvel's X-Men)
024 California Games
025 The Little Mermaid
026 Double Dribble
027 The Flintstones: The Surprise at Dinosaur Peak
028 Ferrari Grand Prix Challenge
029 Gyrodine
030 Excitebike
031 Wild Gunman
032 Xiao Ma Li
033 Magmax
034 Bomberman
035 Lode Runner
036 Mario Bros.
037 Sky Destroyer
038 Target: Renegade
039 Tom & Jerry
040 Macross (
Choujikuu Yousai: Macross)
041 Dr. Mario
042 The Legend of Kage
043 Star Soldier
044 Lunar Pool (
Lunar Ball)
045 Tennis
046 Mappy
047 Double Dragon
048 RoboCop 2
049 RoboCop 3
050 Monster in My Pocket
051 Terminator 2: Judgment Day
052 Gun.Smoke
053 Cobra Command
054 The Goonies
055 Argus
056 Zippy Race
057 Antarctic Adventure
058 Star Force
059 F-1 Race
060 Contra (
Probotector / Gryzor)
061 Chinese Chess (
Zhong Guo Xiang Qi)
062 Wrecking Crew
063 Nuts & Milk
064 Chack'n Pop
065 Ninja Kid
066 Binary Land
067 Popeye
068 Raid on Bungeling Bay
069 Urban Champion
070 The Jungle Book
071 Batman
072 Guerrilla War (
Guevara)
073 P. O. W. (
Prisoners of War)
074 Eliminator Boat Duel
075 Super C (
Probotector II: Return of the Evil Forces)
076 Mortal Kombat (
SNES port)
077 Street Fighter II: The World Warrior (
unlicenced SNES port)
078 Teenage Mutant Ninja Turtles: Tournament Fighters
079 Street Fighter 2010: The Final Fight
080 Teenage Mutant Ninja Turtles III: The Manhattan Project
081 Adventure Island
082 Pinball
083 Poker (
unlicenced Peek-A-Boo Poker hack)
084 Mahjong
085 Mortal Kombat 3 (
unlicenced SNES port)
086 Power Rangers (
Kyouryuu Sentai Juuranger)
087 Tiny Toon Adventures 2: Trouble in Wackyland
088 Gradius
089 TwinBee
090 Ninja Jajamaru Kun
091 City Connection
092 B-Wings
093 1942
094 Spartan X (
Kung Fu)
095 Golf
096 Baseball
097 Gomoku Narabe
098 Championship Lode Runner
099 4 Nin Uchi Mahjong
100 Yie Ar Kung-Fu
101 Donkey Kong
102 Donkey Kong Jr.
103 Donkey Kong 3
104 Pac-Man
105 Exerion
106 M. U. S.  C. L. E.
107 Balloon Fight
108 Formation Z
109 Pooyan
110 Karateka
111 Super Arabian
112 Hogan's Alley
113 Battletoads & Double Dragon: The Ultimate Team
114 Captain America and the Avengers
115 Teenage Mutant Ninja Turtles
116 Mighty Bomb Jack
117 Dynamite Bowl
118 Power Soccer
119 Transformers: Mystery of Convoy (
Transformers: Convoy no Nazo)
120 Battletank
121 Mach Rider
122 Adventures of DinoRiki (
Chin Shinrui: The New Type)
123 Side Pocket
124 Gekitotsu Yon Ku Battle
125 Tecmo Worldcup Soccer
126 Earthworm Jim (
unlicenced SNES port)
127 The Lion King (
unlicenced SNES port)
128 Chip 'n Dale: Rescue Rangers 2
129 Silkworm
130 Adventure Island III
131 Aladdin (
unlicenced SNES port)
132 Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Arcade Game
133 Wacky Races
134 Panic Restaurant
135 Spy Hunter
136 Snow Bros.
137 The Addams Family: Pugsley's Scavenger Hunt
138 Athena
139 Spider-Man: Return of the Sinister Six

140 RoboCop
141 The Terminator
142 Boogerman: A Pick and Flick Adventure (
unlicenced SNES port)
143 The Addams Family
144 Double Dragon II: The Revenge
145 Double Dragon III: The Sacred Stones (
Double Dragon III: The Rosetta Stone)
146 Home Alone 2: Lost in New York
147 Ice Ice! Hockey Challenge
148 Chase H. Q.
149 Basketball (
Ultimate Basketball)
150 Race America
151 Power Blade
152 Super Spy Hunter
153 Top Gun: Dual Fighters (
Top Gun: The Second Mission)
154 Mad Max
155 Kick Master
156 Championship Rally (
World Rally Championship)
157 Spartan X 2 (
Kung Fu 2)
158 Bubble Bobble: Part 2
159 Road Blasters
160 Crazy Land (
The Trolls in Crazyland / Doki! Doki! Yuuenchi)
161 Final Mission (
S. C. A. T. (Special Cybernetic Attack Team) / Action in New York)
162 Battletoads
163 Space Invaders (unbeatable broken copy)
164 Magic Carpet 1001
165 Kid Niki 3: Stone Wizard Showdown (Kaiketsu Yanchamaru 3: Taiketsu! Zouringen)
(Mario 14 hack)
166 Spy vs Spy
167 Chip 'n Dale: Rescue Rangers
168 Heavy Barrel (Chip & Dale 3 hack)
169 Little Nemo: The Dream Master (Pokemon Silver hack)
170 Mortal Kombat Turbo (
unlicenced SNES port)
171 Sqoon
172 Arkanoid
173 King's Knight
174 Cross Fire
175 Hiryu no Ken III: 5 Nin no Ryuu Senshi
176 Jackie Chan's Action Kung Fu
177 Rollergames
178 Alien 3
179 The Chessmaster
180 Barbie
181 Puzznic
182 Dragon Ball Z : Super Butoden 2 (
unlicenced SNES port)
183 Saint Seiya 2: Ougon Densetsu Kanketsu Hen
184 Kyuukyoku Tiger (
Twin Cobra)
185 Joe & Mac
186 Mega Man (
Rockman)
187 Kid Kool

188 Saiyuuki World
189 Sukeban Deka III
190 Super Robin Hood
191 SD Hero Soukessen: Taose! Aku no Gundan
192 Harry's Legend (
Harry Potter) (unlicenced)
193 Recca
194 Mega Man 3 (
Rockman 3: Dr. Wily no Saigo!?)
195 Batman Returns
196 Tekken (
unlicenced PlayStation port)
197 Kunio-Kun no Nekketsu Soccer League (
Nintendo World Cup)
198 Ninja Gaiden II: The Dark Sword of Chaos
199 Kyatto Ninden Teyandee (
Samurai Pizza Cats)
200 G. I. Joe: The Atlantis Factor
201 Power Blade 2
202 Ninja Gaiden III: The Ancient Ship of Doom
203 F-1 Hero (
Michael Andretti's World Grand Prix / Nakayima Satouru F-1 Hero)
204 Astyanax
205 The Krion Conquest
206 Mortal Kombat Trilogy (
unlicenced SNES port)
207 Mighty Final Fight
208 Kage (
Blue Shadow / Shadow of the Ninja)
209 Kamen no Ninja: Hanamaru (
Yo! Noid)
210 Shatterhand (
Tokkyuu Shirei Soul Brain)
211 Fatal Fury Special (
unlicenced SNES port)
212 James Bond Jr.
213 Mickey Mouse (
Mickey Mousecapade)
214 Super Dodge Ball
215 Super Dyna'mix Badminton
216 International Cricket
217 Tag Team Wrestling
218 The Bugs Bunny Crazy Castle
219 Zombie Nation
220 Captain Tsubasa Vol. II: Super Stryker
221 Hammerin' Harry (
Daiku no Gen San)
222 Hoops
223 Mission: Impossible
224 Mickey's Adventures in Numberland
225 The Lion King III: Timon & Pumbaa (
unlicenced)
226 Yuu Yuu Hakusho Final: Makai Saikyou Retsuden (
unlicenced SNES port)
227 Jaws
228 Felix the Cat 2 (
Felix the Cat by Dragon & Co.) (unlicenced)
229 Super Spike V'Ball
230 The Lion King 5: Timon & Pumbaa (
unlicenced)
231 Adventure Island II
232 Adventure Island IV
233 New Contra (unlicenced)
234 Contra Force
235 Jurassic Park
236 American Gladiators
237 Lupin III: Pandora no Isan
238 Sonic the Hedgehog (
unlicenced Sega Genesis port)
239 Gun-Nac
240 Altered Beast
241 The Mafat Conspiracy
242 Pocket Monster (unlicenced)
243 Mitsume ga Tooru (The Three-Eyed One)
244 Vice: Project Doom (Gun-Dec)
245 Code Name: Viper (Ningen Heiki: Dead Fox)
246 Jimmy Connors Tennis
247 DuckTales
248 The Punisher
249 Werewolf: The Last Warrior
250 Samurai Shodown (unlicenced SNES port)
251 Fighting Road
252 Challenger
253 Ninja Hattori Kun: Ninja wa Shuugyou Degogiru no Maki
254 Joust
255 Darkwing Duck
256 WCW World Championship Wrestling
257 Super Donkey Kong 2 (unlicenced SNES port)
258 Devil World
259 Star Luster
260 Dig Dug
261 Field Combat
262 Hook
263 Superman
264 Kero Kero Keroppi no Daibouken 2: Donuts Ike ha Oosawagi!
265 Adventures in the Magic Kingdom
266 Nekketsu! Street Basket: Ganbare Dunk Heroes
267 The King of Fighters '95 (unlicenced PlayStation port)
268 Mario Is Missing
269 Tom & Jerry 3
(unlicenced)
270 Banana Prince
271 The Flintstones: The Rescue of Dino & Hoppy
272 Moai Kun (Angry Birds hack)
273 The NewZealand Story (Kiwi Kraze) (Angry Birds hack)
274 Angry Birds (unlicenced)
275 Downtown Nekketsu Koushinkyoku: Soreyuke Daiundoukai
276 Flipull - An Exciting Cube Game
277 Musashi no Ken - Tadaima Shugyou Chuu
278 Kabuki Quantum Fighter
279 Nekketsu Kakutou Densetsu
280 Bikkuri Nekketsu Shin Kiroku! Harukanaru Kin Medal (Crash 'n' the Boys: Street Challenge)
281 Downtown Nekketsu Monogatari (River City Ransom / Street Gangs)
282 Little Ninja Brothers
283 The 3-D Battles of WorldRunner
284 Sesame Street A-B-C & 1-2-3
285 Plants vs. Zombies
(unlicenced)
286 Bird Week
287 Valkyrie no Bouken: Toki no Kagi Densetsu
288 Rambo
289 Dick Tracy
290 Chubby Cherub
291 Adventures of Lolo 2
292 Solomon's Key
293 Fire Dragon
(unlicenced)
294 Flappy
295 R.C. Pro-Am II
296 Digger T. Rock: The Legend of the Lost City
297 Super Mario Bros.: Hanshin Tigers Giabbit Hunting
(unlicenced)
298 Rampage
299 Seicross
300 Flying Warriors

Üles

Piltide ja kasutatud algmaterjalide autoriõigused kuuluvad nende valdajaile. Lehekülg on koostatud hariduslikul, meelelahutuslikul ja ajaloo jäädvustamise eesmärgil ega taotle majanduslikku või kaubanduslikku tulu.

Sven Pärn

Pealehele

PEALEHT | MINA | JOONISTUSED | MÕTTETERADESSEED | LUULETUSED | t.A.T.u. | LOODUS
SEPAD | KANDID | UUED SEPAD | KARIKATUURID | HOROSKOOP | PAROODIAD | ANEKDOODID
STEREOPILDID | NES | RAAMATUD | SEKS | LINGID | KÜLALISTERAAMAT | LOGIRAAMAT