EESTI SÕJSMEESTE MÄLESTUSKIRIK

 

PÜHA JÜRI MONUMENT TORIS

Eesti sõjameeste kirikus tegutsev kogudus on nimetatud Püha Jüri, kui rüütellikkuse sümboli, ustavate ja väärikate sõjameeste kaitsja järgi.
Aastal 303 suri märtrisurma Rooma ohvitser Georios, keda nimetatakse rüütel Georgiks ja tema mälestuspäeva peetakse 23. aprillil, rahvakalendri järgi j ü r i p ä e v a l.
Tori  kirik

Püha Jüri võitlus lohega

Georgios kui pühak on nii maaharijate, sõjaväelaste kui süütute neitsite kaitsepatroon, mis sümboliseerivad elu kolme põhialust. Need on: maaharimine - kui oma rahva toitmine, sõjamehed - kui selle maa kaitsjad ning neitsite puhtus kui emaduse ja elu jätkamise alus.
See tuletab meelde meie Kalevipoega põldu kündmas, mõõk vööl - vaba mees vabal maal, peremees omas kodus. Vabal mehel on õigus kanda oma maa kaitseks relva. Kui Kalevipoeg on meie rahvusliku kangelase kehastus, siis Püha Jüri on kogu kultuurimaailma ühendav kurjusevastase võitluse sümbol.
Võitlus kurjusega ei lõpe kunagi. Kurjuse relvad on laiskus, rumalus, ahnus ja autus. Kõige ohtlikum neist on aga orjameelsus. Ori on see, kes on loobunud oma vabast tahtest.
Legendi järgi tappis Kapadookia prints Georgios, elurõõmus ja ilus noormees kimlil ratsutades piigiga lohe ja päästis kuningatütre. Lohe sümboliseerib kurjust ja Püha Jüri, kui lohe tapja, on kristlikus kultuuriruumis levinud kurjuse vastase sümbolina.
Tori  kirik

Püha Jüri ratsamonument Tori kiriku juures

Kujutavas kunstis kujutatakse Püga Georgi seismas soomusrüüs, paremas käes ristilipp ja vaskus ristiga kilp, aga ka ratsanikuna hobuse seljas piigiga lohet tapmas. Püha Georgi motiivi on kujutatud Inglismaa, Gruusia ja Malta riigilipul ning Jamaica ja Fridži saarte vapil. Georgi risti antakse ka sõjalise autasuna.
20. augustil 2003 avati Toris, Eesti sõjameeste mälestuskiriku juures professor Mati Karmini loodud ratsamonument Püha Jüri võitlus lohega. Monument on püsitatud Eesti Vabadussõja võidu ja Eesti taasiseseisvumise tähistamiseks.

Edasi